Mám nárok na materskú, keď robím na dohodu?

zuzanakatrakova
15. júl 2015

ahojte . Chcela by som poradit ci mam nejaky narok na matersku ak som od roku 2012 mala opatrovatelstvo blizkej osoby,to sa mi prave skoncilo a od zaciatku roku 2014 pracujem na dohodu o vykonani prac. cinnosti ...diky

majusqa77
15. júl 2015

@zuzanakatrakova ak mas za posledne 2 roky 270 dni nemocenského poistenia tak mas narok na materske

zuzanakatrakova
autor
15. júl 2015

neviem ako to presne je ,lebo ja mam dohodu, ze mozem odpracovat 10 hod. tyzdenne, a nemocenske je to , za plati za mna zamestnavatel zdravotne aj soc. ?

majusqa77
15. júl 2015

@zuzanakatrakova predpokladam, ze tam budes mat aj nizky prijem, takze ak by ti aj narok na matersku vznikol, tak si potom ries na urade prace doplatok k rodicaku. neviem na zaklade coho si mala to opatrovnictvo, ale myslim si, ze tam si nemocenske nemala. neviem, kedy mas datum porodu resp. datum nastupu na materske, ci ti vznikne tych 270 dni za dohodu

zuzanakatrakova
autor
15. júl 2015

ano,je tam nizky prijem cca 20 e, opatrovala som svokra- tam nebolo asi nemocenske, a este nie som tehotna ale chcem nejake info ohladom toho , nedalo by sa to nejako riesit aj marodkou od cca septembra?

dena1973
15. júl 2015

@zuzanakatrakova Najprv si musíš zistiť, či za teba zamestnávateľ platil poistné na nemocenské poistenie...Na soc. poisťovňu odvody robí, ale či aj na nemocenské to musíš zistiť. Najlepšie, ak zájdeš na SP a spýtaš sa, či za teba zamestnávateľ odvádza poistné aj na nem. poistenie....
Ak budeš mať splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných 2 r. pred pôrodom, tak nárok ti vznikne + ti bude trvať aj PP ku dňu nástupu na materské...(resp. budeš splňať nárok v ochrannej lehote).

zuzanakatrakova
autor
15. júl 2015

a napises mi co je PP 😉

dena1973
16. júl 2015

@zuzanakatrakova PP - pracovny pomer....😃

zuzanakatrakova
autor
17. júl 2015

A ako je to s tym primom ked mam taky maly cca 20 e.

dena1973
17. júl 2015

@zuzanakatrakova No ak by si mala splnenu podmienku 270 dni NP v posl. 2 r. pred porodom, tak narok by vznikol z toho prijmu aky mas u zamestnavatela t.j. z vymeriavacieho zakladu z ktoreho za platilo nem.poistenie. Ak by materske bolo nizsie ako rodicovsky prispevok (co aj zrejme bude), tak si poziadas na UP o doplatenie do vysky RP od narodenia dietata. Poziadat sa da na zaklade potvrdenia z SP o vyske materskeho.