Mám nárok na materskú, keď nepracujem?

zun
17. mar 2015

budem mať nárok na materskú ak od otehotnenia nepracujem. (resp. skončila som pracovný pomer mesiac pred otehotnením) a predtým som pracovala cca 2 roky? ďakujem za odpovede vopred, poprípade usmernenie ako to s tou materskou je.

ataz
17. mar 2015

@zun na materskú nie, ale na rodičovský príspevok áno.

jana2679
17. mar 2015

http://www.socpoist.sk/materske/1293s
Ahoj, poslala som ti link. Nárok máš mať , stačí byť pred tým 270 dní nemocensky poistená. Ideálne je zavolať na sociálku a povedia ti. Ja som sa s neochotou na úrade ešte nestretla, robila tam žienky také isté ako my. A nemusíš si zbytočne lámať hlavu. 🙂 😉

lajlilinka
17. mar 2015

Je tam 'iba' 8 mesačná ochranná lehota...

zun
autor
17. mar 2015

@ataz ďakujem za odpoveď, dúfam, že sa mýliš🙂

zun
autor
17. mar 2015

@jana2679 dúfam, že a nemýliš🙂

zun
autor
17. mar 2015

@lajlilinka ahoj, dakujem za odpoved, kde sa píše o tej ochrannej lehote?

slavka034
17. mar 2015

@zun na materskú musíš byť 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch pred nástupom na MD a nastupovať z aktívneho nemocenského poistenia.....nárok ti na ňu nevzniká,kedže píšeš že si otehotnela až mesiac po ukončení PP..aby ti nárok vznikol tak pri ukončení PP by si musela byť cca v 2-3- mesiaci.Ochranná doba 8 mesiacov,paltí ak nemocenské poistenie zanikne počas tehotenstva.Čo teda nie je tvoj prípad

sue
17. mar 2015

...ahoj, ak už nepracuješ, musíš mať do dňa termínu pôrodu odvedených 270 dní odvodov do Sociálnej poisťovne... t.j. ak máš termín pôrodu 1.septembra 2015, od 1.septembra 2013 do 1.septembra 2015 musíš mať zaplatených 270 dní odvodov. Pozri sa, či to spĺňaš a budeš vedieť - ak nechceš volať na Sociálku...

zun
autor
17. mar 2015

@slavka034 musim pracovat, aby som mala narok na matersku?

slavka034
17. mar 2015

@zun áno 🙂 jedine ak by si bola v tej ochrannej dobe čo som ti písala vyššie,tak by si nemusela. 😉

zun
autor
17. mar 2015

ach, tak to mi pride nefer...

ataz
17. mar 2015

@zun ja som bola skoro ten istý prípad 😒 a hneď ma poslali, že si mám ísť vybaviť rodičovský príspevok, na kolko na materskú nemám nárok.....preto som písala to čo som písala...

zun
autor
17. mar 2015

@ataz myslela som to tak, že som pracovala, mala som byt viac vypocitava, mala som priklady pred sebou...

zun
autor
17. mar 2015

kto by ma teraz zamestnal.....

leria
17. mar 2015

@zun viem, ze kus od témy....ale tiez mi nepríde spravodlivý ten systém....ja napr. som nemala tých 270 dní, nakoľko som musela odísť z velmi stresujúcej práce, aj vďaka ktorej som nemohla celé roky otehotnieť....dávala som sa 2 roky dokopy a dočkala som sa vytúženého uzlícka.....no mám nárok len na rodičovský a odrobených mám skoro 20 rokov! málokedy som bola vypísaná, aj ked to veľakrát bolo nutné.....niekto toľko neodvádzal do systému, odrobil 1-2 roky predtým a nárok má....nepríde mi to férové 😠

sue
17. mar 2015

...a nedá sa to ošetriť tým, že by ste si teraz aspoň 90 dní platili DNP? ...vypočítavať sa vám to bude tak či tak z predošlého roka, či?

zun
autor
17. mar 2015

@leria fuha, ty si uplne ziarivy pripad, clovek sa tesi na babatko, to je najviac, ale toto mu neprida...

zun
autor
17. mar 2015

@sue prestahovala som sa do CZK

ataz
17. mar 2015

@zun tak ak ste sa presťahovali, tak to musíš riešiť v ČR. Oni majú lepšie zákony a podmienky než u nás čo sa týka materskej a rodičovskej 🙂

zun
autor
17. mar 2015

@ataz už som to riešila, nemám na nič nárok, na to som tu príliž krátko

simca06022011
17. mar 2015

@leria je to nespravodlive, ale je to fakt.. neviem si predstavit ako by to mali osetrit aby mali vsetci MD, aj taky co nepracuju.. inak kedze ste planovali tehotenstvo mohli ste si platit poistne dobrovolne, neviem ci to teraz plati, ale bolo to mozne predtym... ak je poistne viac dokopy ako MD, tak je lepsie sa na to vykaslat a radsej si prisporit.
Inak kvolli tejto spravodlivosti v odvodoch a naslednom cerpani, radim vsetkym svojim drahym klientom (niektory naozaj platia najvyssie odvody do ZP aj SP- ak niekto nevie je to skoro 2000EUR mesacne) ist na PNku aj na mesiac v roku 🙂 Nie vzdy sa nam to da, proste ked clovek potrebuje pracovat nemoze lezat doma, ale ked to ide treba to vyuzit a byt trocu sebecky.. a ist na tu PNku (hlavne podnikatelia, ktori malokedy na PNky chodia, ved mozu ostat doma lezat aj tak ak treba...)

ataz
17. mar 2015

@zun to fakt??? ☹ ☹ ☹ a zo SR nevadí, že si presťahovaná? Máš tam už aj trvalý pobyt, alebo len prechodný?

zun
autor
17. mar 2015

prechodný, tak zo SR nedostanem nič, tak čo by vadilo

elizita
17. mar 2015

a nepomohlo by ti, ak by si sa dobrovolne poistila tu na SR na nejaky cas? aspon pre minimalnu matersku.. teda.. neviem ako to finguje, ked si robila v CR predtym, ci sa to zratava s tym alebo ako..

lele7
17. mar 2015

baby a ako sa počíta ta ochranná doba 8 mesiacov? napr. keď som pracovala do konca decembra a termín mám v polovici septembra, tak spĺňam tú ochrannú lehotu či nie?

dena1973
17. mar 2015

@lele7 Ak si bola tehotna este v dobe PP, tak ochrannu lehotu pre tehotne stihnes. Musis stihnut nastupit na materske do 8. mesiacov po ukonceni PP. No nastup na materske, ak si v OL je presne 6 tyzdnov pred pravdepodobnym porodom.

zun
autor
17. mar 2015

@dena1973 ahoj ja som ukončila PP ku 31.09.2014, termín porodu mám 11.07.2015, tak by som to teoreticky stíhala, nie?
nebol by potom problém, že som sa presťahovala do čr (prechodný pobyt, som tu zaregistrovaná na ÚP)

lele7
17. mar 2015

@dena1973 ďakujem, len som nevedela, či to platí pre plných 8 mesiacov, teda ak PP skončí 31.12. a ja na materskú nastúpim cca 10.8., tak či to ešte platí, ale podľa toho, čo píšeš asi hej

dena1973
17. mar 2015

@lele7 Ak si ukoncila PP 31.12.14 - OL sa pocita od 1.1.2015 - 8 mesiacov, co konci v auguste. Ak nastup bude 10.8.15, tak OL stihnes....

lele7
17. mar 2015

@dena1973 jej, super, ďakujem ti za vysvetlenie