Mám nárok na materskú, keď mi končí skúšobná doba?

monicue123
25. aug 2014

Ahojte dievčatá, chcela by som sa opýtať, či niektorá z vás nemala podobnú situáciu alebo aspoň nevie poradiť. Mám nárok na materskú, ak mám prvý krát TPP 1.9 mi skončí skúšobná doba? Viem že tam musím mať niečo odpracované ale týka sa to aj mňa ak som minulý rok chodila ešte do školy? Vopred ďakujem

luliu
25. aug 2014

@monicue123 podla mna mas narok iba na rodicovsky prispevok, na matersku nemas mat z coho

bajana
25. aug 2014

Materska je kompenzacia platu zamestnanych zien, nepoberaju ju zeny, ktore urcity cas pred nou nepracovali, teda boli studentky alebo nezamestnane...podmienky si isto lahko vyguglis, ale ak bola skusobna doba 3 mesiace a je to jedina doba, ktoru si pracovala, tak nie, nemas narok na matersku, len na rodicovsky prispevok.

monicue123
autor
25. aug 2014

tak ďakujem ....ale podľa mňa je to hrozná blbosť aby niekto ostal bez peňazí za ten čas čo beží materská ak na ňu nemá nárok ... dúfam, že budem počuť od nejakej pani úradníčky v sociálnej poisťovni kúzelnú vetu o zákone o rodine a o tom, že do 25 rokov sú rodičia povinní starať sa o mňa ...

bajana
25. aug 2014

@monicue123 ale to nie je pravda, ze ostanes bez penazi...len budes brat rodicak a pridavky na dieta, co je okolo 220 EUR, ak sa nemylim

monicue123
autor
25. aug 2014

no neviem skočím do poisťovne sa o tom informovať ešte poriadne 🙂 ale tak ten rodičovský a prídavky sa poberajú až po narodení bábätka nie ?

liginka
25. aug 2014

ahoj, ano presne az po narodeni babatka dostanes rodicak plus pridavky pred porodom inc.

monicue123
autor
25. aug 2014

ale vravím príde mi to ako úplná blbosť nemôžem za to že som chodila na strednú školu ...neviem musím sa informovať ale podľa mňa by mali byť platné v takomto prípade aj dohody o vykonaní práce a tie som mala počas všetkých 4 rokov predsa aj tam som platila dane a odvody... a zákon o rodine je v mojom prípade tiež nič platný lebo som bola do 18tky v pestúnskej starostlivosti a nikdy mi nebola určená ani vyživovacia povinnosť od rodičov...

havana_frost
25. aug 2014

@monicue123 Nárok na materskú dávku vzniká, ak máš odpracovaných minimálne 270 dní v ostatných 2 rokoch. Ide o kalendárne dni, t.j. 9 mesiacov. Blbosť to nie je, lebo ak by táto podmienka nebola, mohla by sa na poslednú chvílu zamestnať akákoľvek tehotná žena a poberať potom materské, aj keď do systému neodviedla nič, alebo minimum. V sociálnom poistení ide o systém zásluhovosti, takže si sa musela nejako už "zaslúžiť" o vytvorenie tejto rezervy a musela si tam istý čas odvádzať (vo väčšine prípadov samozrejme viac odvedieš ako dosatneš). Inak by de facto na teba doplácal štát. Tu ide o to, že ty si najprv tu rezervu u štátu vytvoríš a potom ju v prípade rôznych životných okolností dostaneš späť (choroba, materstvo, invalidita). Pre také prípady ako ty, sú štátne sociálne dávky, ktoré patria každému. Aby človek neostal úplne bez hocijakých peňazí. Nie je to veľa (220 euro = rodičovský príspevok + príspevok na dieťa), ale je to podľa možností štátu. Podľa mňa je to až až za to, že jediná podmienka je byť Slovák a mať dieťa.
Stále dokola sa to hovorí, že ako má z toho jeden vyžiť a že je to málo a že sa to nedá. Ale uvedomte si, že je od slova "prispievať", nie živiť. Človek sa má živiť prácou, prípadne matku s deťmi má živiť rodina, keďže sama sa istý čas zaoberať prácou nemôže. Štát nie je živiteľ, je len prispievateľ.

K tvojmu poslednému príspevku - berú sa do úvahy všetky formy zamestnania, ktoré si vykonávala v posledných dvoch rokoch, čiže aj brigády a dohody. Ale až od 1.1.2013 sa z týchto zmlúv platia odvody, takže najskôr odvtedy. Dovtedy si odvody neplatila.

liz_lemon
25. aug 2014

@monicue123 a co otec dietata?

bajana
25. aug 2014

@monicue123 prepac, ale mozes za to, ze si otehotnela po strednej bez odpracovania si dostatocneho poctu dni, aby si narok na matersku mala...bud rada, ze dostanes aspon nieco

sunshine85
26. aug 2014

@havana_frost @monicue123 a keby si aj nejakou nahodou nazbierala za posledne tri roky 270dni poistenia z tej dohody, tak ta dohoda by ti musela platit az do nastupu na MD, lebo podmienkou vyplacania materskej je aj, ze poistenie stale trva....

havana_frost
26. aug 2014

@sunshine85 alebo je v ochrannej lehote, pre tehotenstvo 8 mesiacov

gapa
26. aug 2014

@sunshine85 Ako píše havana, nemusí byť len trvajúce, môže byť aj ukončené, lebo je v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. A aj ked je pravda, že nárok z každého nem.poistenia sa posudzuje samostatne, ale podla výkladu soc.poistovne sa k trvajúcemu poisteniu alebo poslednému trvajúcemu poisteniu môžu prirátať dní "akéhokolvek ukočneného" nem.poistenia, tj. ak mala po 31..12.2012, no v období dva roky pred skutočným pôrodom!!! napr. jednu dohodu s pravidelným príjmom (vtedy sa platí nem.poistenie) napr. 7mesiacov, potom iný nepravidelný príjem (bez nem.poistenia) 4mesiace a potom 3mesiace tento prac.pomer, tak 7+3mesiace nem.poistenia, to dá aspon 270dní, tj. nárok na materské jej vznikne. Je otázke, či to bude viac ako rodič.príspevok. To ale závisí od velmi konkrétnych údajov o nástupe na md, dnoch nem.poistenia a príp. pn.... tj. dní bez platenia poistenia.