Mám nárok na materskú, keď mám zmluvu na dobu neurčitú?

bejby21
7. jún 2021

Potrebujem radu. Od marca robim na dobu urcitu 6 mes. Ptm sa mi prac.zmluva predlzi zase na dobu urcitu na 1 rok. V pripade tehotenstva .mam narok na matersku ked mam zmluvu na dobu urcitu? Keby som ostala tehotna musim ist hned pn a pred tym februarom nemam odorobene nic. Bola som 7 rokov doma pri dietati.

diaalex
7. jún 2021

@bejby21 materská sa ti ráta z príjmu v roku 2020, kedze si bola v tom roku nezamestnaná, nárok na materskú names, jedine na nejaký príspevok od upsvar

patusss
7. jún 2021

@bejby21 ak budeš splňať podmienky (poistená min.270 dní) a poistenie trvá,resp. by si bola v ochrannej lehote - áno, na materskú nárok máš, napriek dobe určitej.

lucka_ke
7. jún 2021

nárok na materskú ti vznikne keď budeš mať 270 dní nemocenského poistenia, čiže musíš vydržať v práci aspoň 9 mesiacov (môžeš byť aj PN, len ti nesmie skončiť pracovný pomer), nezáleží na tom či máš zmluvu na dobu určitú alebo neurčitú
alebo ak by PP skončil skôr tak sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie
ak otehotnieš počas trvania PP alebo počas platenia dobrovoľného NP, budeš v ochrannej lehote a nárok na materské mať budeš

@diaalex nemáš pravdu vôbec v ničom čo si napísala

veronikaszabova
7. jún 2021

@diaalex dobru koninu si dala 🤦

1bambinko1
7. jún 2021

musíš spĺňať dobu odpracovaných 270 dní, vtedy máš nárok

veronikaszabova
7. jún 2021

@1bambinko1 nemusi mat "odpracovany" ani jeden den. Potrebuje mat len aktivne NP

lilinka88
7. jún 2021

Pre nárok je úplne jedno či máš PZ na dobu určitú či neurčitú. Dôležité je,aby si mala aktívne nemocenské poistenie alebo bola v ochrannej lehote (8 mesiacov po ukončení PP pokiaľ si v čase ukončenia už bola tehotná) a po ďalšie,aby si mala za posledné dva roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia (je jedno, či si to odrobila alebo bola na RD počas trvania PP, PN, OČR a pod)

bejby21
autor
7. jún 2021

A plati este pripoistenie aby si dostavala vyssiu matersku? Viem ze kedysi to bolo a vraj sa to zrusilo..

veronikaszabova
7. jún 2021

@bejby21 nie je mozny subeh PP a DNP