Mám nárok na materskú, keď 3 roky robím v Rakúsku?

nikca101
13. dec 2017

Ahojte prosím vás neviete či budem mať nárok na materskú ak už 3 roky pracujem v Rakúsku ale pol roka pred pôrodom sa chcem vrátiť na Slovensko a aj na Slovensku porodiť? (chcem byť tohto pol roka na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti) V podstate spĺňam podmienku byť 270 dní za posledné 2 roky poistená len neviem či sa to ráta aj pri práci v zahraničí. Ďakujem za odpovede 🙂

9lf9
13. dec 2017

@nikca101 na SR narok nie je kedze tu si nerobila, treba si zistit podmienky naroku v AT.

loginexistuje
14. dec 2017

Primarne ti davky bude poskytovat rakusko tam si platila odvody

loginexistuje
14. dec 2017

Samozrejme tam si treba zistit podla ich podmienok ci narok mat budes alebo nie aj na podporu aj na materske

ciola
14. dec 2017

na slovensku pravdepodobne nárok nebudeš mať. vybav si radšej v rakúsku, s tým sa ti bude dať lepšie vyžiť 🙂

jarusaaaa
14. dec 2017

Ahoj ja mam termin 14.2. a 21.12. nastupujem na Rakusku matersku. Pracovala som tam a vratila som sa po skonceni sezony asi pred mesiacom a teda do nastupu na MD mi chybalo cca 5tyzdnov. Som momentalne pn a zmluva mi este plynie kedze ma nemohli prepustit ako tehotnu. Z AT dostanes matersku ak budes u nich zamestnana posledny pol rok, teda budes mat platene odvody inac na SK nemas narok vobec. Je to komplikovane ale vybavovanie myslim, ze stoji za to ak si tam uz tak dlho pracovala 😉

nikca101
autor
14. dec 2017

Ďakujem veľmi pekne za odpovede skúsim vybaviť tú rakúsku materskú 🙂

malinka158
14. dec 2017

@nikca101 neviem ci na rakusku matersku budes mat narok ak chces ist pol roka pred materskou na slovensko. Teraz toho vela zmenily ohladom materskej a rodinnych pridavkov s rakuska.

malinka158
14. dec 2017

@nikca101 nepises ci aj tvoj partner pracuje v rakusku a ci bude aj po narodenini babatka v rakusku

nikca101
autor
14. dec 2017

Áno obidvaja s manželom pracujeme v Rakúsku spolu a obidvaja chceme ísť naraz domov a poberať pol roka tú dávku v nezamestnanosti lebo ono sa nám to dosť oplatí keď dostaneme 1800e mesačne dokopy a budeme len doma sedieť no škoda to nevyužiť keď sme si to tam už odmakali.. Tak keď tak rozmýšlame tak takto to bude asi výhodnejšie ako tá materská a len si po narodení bábätka zažiadam o rodičovský príspevok..

malinka158
14. dec 2017

@nikca101 neviem ako si sa dopracovala k 1800 eur mesacne. Pretoze aj davky s Ams upravovali. A ver mi ak budes doma na slovensku s rakuska budes dostavat iba nejaky doplatok k podpore zo slovenska

tana85
14. dec 2017

@nikca101 odmakali ste si to v Rakúsku, tak prečo nepytate podporu tam??

nikca101
autor
14. dec 2017

My pojdeme na podporu na Slovensku a tá je max 900 mesačne pre jedného podľa hrubej mzdy..my sme si to už boli zisťovať dopredu.. A v Rakúsku sa nám neoplatí ísť na ams lebo by sme museli byť k dispozícii ams keby nás pozvali alebo našli prácu a my žijeme až na konci Rakúska pri Švajčiarskych hraniciach tak by sme museli každý mesiac obaja cestovať vyše 1000km sem a zasa nazad na otočku a som tehotná tak by to bolo dosť zlé

loginexistuje
14. dec 2017

@nikca101 taku podporu tu nedostanes sice dni sa ti mozu zaratat ale nedostanes maximalnu lebo vyska tvojej mzdy mimo slvenska sa do uvahy neberie mas velmi mylne info

nikca101
autor
14. dec 2017

No neviem teda my sme si to boli zisťovať pred pár mesiacmi priamo na úrade práce a toto nám povedali.. Tak sa nechám prekvapiť za necelé 2 mesiace keď to začneme riešiť 🙂

9lf9
14. dec 2017

@nikca101 urad prace nema s vyplacanim podpory nic spolocne, tam sa len evidujes ako nezamestnana. Vsetko riesi socialna poistovna.

tothova0102
15. dec 2017

@nikca101 určite sa ti viacej oplatí vybavit si materskú z rakúska. Ja by som ti radila, aby sa teda priatel hodil na tú podporu (treba to využit kým mal vysoký príjem ;) ), aj ked to by bolo dobré možno az ked sa malinký narodí, aspon budete pri nom obaja. A ty zbehni k nejakému gynekologovi v rakúsku, nájdeš tam aj pár slovákov alebo cechov a spýtaj sa na predcasnú rizikovú materskú. Doktor by ti napísal odporúcanie na rizikovú materskú, s tým papierom by si isla za posudkovým doktorom a ten si precíta toto odporúcanie a mal by ti dat potvrdenie ze ano, si rizikový pacient. No a s týmto potvrdením zbehnes na krankenkasse a od tohoto dna si na rizikovej materskej. Materskú by si dostávala tým pádom o niekolko mesiacov skor a ešte aj viacej peniazkov, je to priemer z posledných 3výplat + 30% z tohoto priemerného platu (tých 30% je preto že si riziková). Takže budeš doma už napríklad od 5teho mesiaca tehotenstva. Na túto rizikovú možeš nastúpit hociaký mesiac tehotenstva.

nikca101
autor
15. dec 2017

@tothova0102 ahoj tak to je dosť zaujímavé len nevieš náhodou či by nevadilo že by som sa vrátila na Slovensko? Alebo musím zostať v Rakúsku?

tothova0102
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tothova0102
15. dec 2017

@nikca101 No ale ak by si chcela jednoduchšiu formu, tak sa normálne u teraz hod na PNku, oni si ta za dva mesiace predvolajú k tomu spomínanému posudkovému dr. Ibaže v tomto prípade ti budú materskú počítat práve z tejto PNky (ak budeš na pn napr 3 mesiace) čo ti može urobit dost velký finančný rozdiel.

jarusaaaa
15. dec 2017

Ja zas chodim k dr. uz na SK lebo si neviem predstavit zeby som chodila tehotna 900km tam a spat. Treba mi to sice prekladat ale nemam s tym ziadny problem.Mam jednu pani, ktora mi to cele vybavuje a pre mna je to zas jednoduchsie takto a nevyjde ma to ani draho.Ja som na PN 5tyzdnov a zatial som to musela dokladovat len raz a teraz ked idem ukoncit marodku bude druhy krat. Ale to je pravda, ze ked sa to bude pocitat z PN tak to budes mat financne o dost slabsie.

jarusaaaa
15. dec 2017

a co sa tyka uradneho prekladu. Prekladame len marodny list+dokumentaciu o zdravotnom stave. Pokial je dr.ochotny- mne pokracuje v rakuskej knizke, nevadi, ze mam tam peciatky a vpisane vysledky od sk lekara, beru to v uvahu. Cize to uz prekladat nebude treba.