Mám nárok na materskú dovolenku ?

alena68
7. okt 2018

Mamicky,chcela by som sa poradit.
Prvykrat som otehotnela v septembri 2015 predtym som dlho pracovala v jednej firme,no dala som vsak vypoved v juni 2015.V oktobri ma zamestnal brigadne jeden zamestnavatel,ktory ma vsak zabudol odhlasit zo soc.poistovne,odhlasil ma v decembri,no narok na matersku mi vznikol,okolo 300€.Porod bol v maji 2016.Avsak otehotnela som opat a termin porodu je zhruba v juni 2019 kedy moj starsi syn bude uz mat 3roky.Viem ze mi materska asi nevyjde,ale aspon ci nieje nejaky sposob akym by som ho ziskala,napr.ak by ma niekto zamestnal alebo nieco.Prosim poradte.

lubik87
7. okt 2018

@alena68 no musíš mať nemocenské poistenie za posledných 270 dní rátam , že si v začiatkoch tehotenstva tak rýchlo do práce na zmluvu . Pred pár dňami kamoška riešila doplatenie NP za 62 chýbajúcich dní aby jej vznikol nárok na materskú...vôbec som netušila , že je niečo takéto možné 🤔 skús sa ísť na túto možnosť popýtať na úrady.

alena68
autor
7. okt 2018

@lubik87 ano,som v zaciatkoch asi nejaky treti tyzden,preto to riesim a informujem sa cim skor aby som vedela ake mam moznosti a co mozem urobit preto aby mi vysla materska.

majusqa77
7. okt 2018

@lubik87 vies mi zistit to doplatenie np pls? Lebo pokial viem, sa to neda

lubik87
7. okt 2018

@majusqa77
@alena68 spýtam sa jej zajtra spolu budeme ..ale zatiaľ je to v úrovni behá a vybavuje...ja viem tak , že to nieje možné ona mi tvrdí opak. Celkom som na to zvedavá.

lubik87
7. okt 2018

@alena68 ozaj a máš možnosť sa okamžite zamestnať ? Lebo pri najväčšom šťastí by si to možno stihla a by si prenášala a trošku posunula menzes :P tiež mohli tú povinnosť NP dať na menej dní ako trvá tehotenstvo 🙂

alena68
autor
7. okt 2018

@lubik87 ono vraj sa da vybabrat so systemom ako sa k tomu dostat,len ja zatial neviem ako akym smerom sa uberat.Ci ma ma niekto zamestnat,alebo musim si platit nemocenske...neviem,fakt neviem co robit :(

alena68
autor
7. okt 2018

@lubik87 vedel by ma zamestnat znamy,s tym ze si budem platit odvody sama,ale musim presne vediet ci a co sa da robit a ci to vyjde.Ja,este nemam ani potvrdene lekarom tehu,ukazal mi to test a meska od 28.9,tehu na tuty som,nic sa neda posunut co sa tyka toho.Preto zistujem a potrebujem vediet presne ako to je

lubik87
7. okt 2018

@alena68 počuj a spätne sa nedá zmluvu spraviť ? Za minulý mesiac asi nie ale za tento od 1.10 . A ešte poprosiť bábo o týždeň meškania a máš to :D ale ináč odvody sú strašná palka ...to ak máš platiť odvody tak si odkladaj koruny a budeš na Tom istom keď dostaneš rodicak...

alena68
autor
7. okt 2018

@lubik87 no ved toto ze ci sa to vobec oplati,tolko nervov a penazi,ako mne by stacilo keby len tych 300-400mi vyslo,cize asi nemusim mat pisany vysoky plat.neviem co robit

lubik87
7. okt 2018

@alena68 len rátajte že aj z minima zaplatíš odvody aj 200€ to si ich radšej odlož naozaj a každý mesiac prilož k rodicaku 🙂

lula313
7. okt 2018

@alena68 vieš sa ešte dohodnúť s gynekológom, aby ti posunul termin porodu papierovo a tým aj nástup na matersku, pokial sa bude jednat povedzme o nejaké dva týždne.. ale to by sa trebalo zamestnať čo najskor

lubik87
8. okt 2018

@alena68
@majusqa77 baby bola som s kamoškou a ukazovala.mi podklady zo sociálky akurát že je to na doplatenie dôchodkového poistenia ...tak sme išli.na sociálku pani presviedčala že je to ono ...ach načo tam zamestnajú neškolených , rozčúlene zavolala kolegyňu a tá jej povedala že čo trieskať.za sprostosti tak sa oduta zvrtla .čiže NP nieje možné doplatiť spätne

erosmal
8. okt 2018

@lubik87 spätne ťa nikto nezamestná, pretože zamestnanec musí byť poistený v soc. poisťovni najneskôr 1 deň pred reálnym nástupom do práce, za každý deň omeškania je pokuta.

@alena68 ak si budeš platiť sama odvody, tak potom ti to vychádza na rovnako ako keby si si ich odkladala..

majusqa77
8. okt 2018

@lubik87 myslela som si. Dik za info

alena68
autor
8. okt 2018

@erosmal takze sa mi to neoplati ani akoze zamestnat a platit zbytocne odvody.Nemam nijake moznosti?

lubik87
8. okt 2018

@alena68 to som ti písala aj ja že odvody pri minimálnej mzde ťa v dôsledku budu stát toľko ako rozdiel.medzi materskou a rodicakom a vlastne ešte viac.pretoze.to by si si musela platiť 9 mesiacov a materská netrvá tak dlho

alena68
autor
8. okt 2018

@lubik87 tak asi kaslem ma to

lubik87
8. okt 2018

@alena68 asi hej ...normálne choď do práce kým nemáš brucho ani tehotenskú knižku . Odkladaj si po 100€ mesačne a budeš mať k rodicaku prilepšenie

alena68
autor
8. okt 2018

@lubik87 nie je to az take jednoduche,mam maleho dvojrocneho syna,kym by som si nievo nasla,kym by som vybavila jasle...neoplati sa mi rusit nervy

lubik87
8. okt 2018

@alena68 aha no a máš manžela ? Otca toho malého ?

alena68
autor
8. okt 2018

@lubik87 jasne ze mam 🙂 chcela som si len prilepsit 🙂

lubik87
8. okt 2018

@alena68 nemyslím v zlom 😃 ale ak pracuje na zmluvu tak nech ide s malým.na materskú dovolenku .ak.ma.dobru hrubú mzdu tak mu vyjde krásna materská a.pracovat môže ďalej .ty si.ale pozastavis vyplácanie rodicaku. Poberať materskú môže.aj na bábätko od.jeho 6 týždňov po dobu 6 mesiacov , ty si zasa na tú dobu pozastavis. rodicak 🙂 aj keby dostal len o 30€ viac ako je rodicak už sa vám to oplatí 🙂

erosmal
9. okt 2018

@alena68 no zrejme sa ti už nič nevyplatí robiť, je to taká situácia že už je neskoro.. ale @lubik87 ti dobre radí, v tejto situácii je to asi jediná možnosť okrem toho nechať všetko tak.

bajka0112
22. okt 2018

Ak to teda dobre chapem, tak narok na MD by bol, keby to stihne do 3 rokov syna?

alena68
autor
22. okt 2018

@bajka0112 presne tak,co nestiham

bajka0112
22. okt 2018

@alena68 to uz ani ja, ale ani som o tejto moznosti netusila 😏

alena68
autor
22. okt 2018

@bajka0112 hmm co uz,budeme pokracovat v rodicaku