Mám nárok na materskú ako živnostníčka?

naila33
21. sep 2012

Ahojte budem Vám vďačná za každú jednu radu 🙂
Som živnostníčka od decembra 2011, prvý rok som bola oslobodená od odvodou do sociálnej poisťovne. Takže som si ich neplatila. Viem že na vyššiu materskú nárok nemám ale prosím Vás mám vôbec nárok na materskú dovolenku a rodičovsky príspevok? A koľko € je teraz Materská Dovolenka a Rodičovský Príspevok?
Ďakujem 🙂 🙂 🙂

moon1979
21. sep 2012

@naila33
ak si nebola poistená viac ako 270 dní, tak nárok na materské mať nebudeš, budeš len poberať rodičovský príspevok a prídavok na dieťa, čo je 194 eur plus 22 eur

lili_mia
21. sep 2012

@naila33 odvody si neplatila ani od júna 2012? nevznikla ti povinnosť na základe daňového za rok 2011? .. viem, že to vyznieva ako blbosť, no za tie dva mesiace si mohla mať taký obrat .. resp. či si aj sama od seba platila nejaký balík z tých možností, čo ponúka sociálna poisťovňa v rámci nemocenského poistenia .. ak nie, tak na materskú nemáš nárok, budeš dostávať iba rodičovský, ten vybavuješ na úpsvare, plus zárobok zo živnosti

naila33
autor
21. sep 2012

dakujem vam velmi pekne...chvala bohu aspon nieco bala som sa ze ani to nebudem dostavat...
nie neplatila som si ani nemocenske kedze som neratala s tym ze otehotniem 🙂 ....ked som sa dozvedela nasu radostnu spravu chcela som si zacat rychlo platit soc.ale uz mi nevychadzalo tych 270 dni takze by to bolo zbytocne ...a nie nie nevznikla pretoze osm mala zivnost len jeden mesiac nemala som taky zarobok 🙂

v3v3rica
17. okt 2012

@naila33 ja som na tom tak isto...aj keby si platila dobrovolne minimalne odvody do SP, aj tak by si dostavala len minimalnu matersku, co je skoro ako rodickovsky + pridavky...takze sme aj usetrili, hihi 🙂 aspon tak mi to vychadza 🙂

vierkass
31. okt 2012

ahojte baby, ja som na tom podobne. Som aj zamestnana aj zivnostnicka. Platila som riadne za seba odvody a + aj dobrovolne pripoistenie. Teda na metersku mam narok ci nie?
Neviete mi poradit, ake papiere ako zivnostnikovi mi treba vybavit, na ake urady ist? Na matersku idem od buduceho tyzdna... dakujem za pomoc, kocky.