Mám nárok na materskú, ak sa zamestnám aspoň na mesiac?

hviezda45
25. mar 2015

Prosim vas, ak je niekto kto sa vyzna, je možné aby som dostala materskú keby ma teraz zamestnali na mesiac, dva alebo tri. Čakám druhé bábo. Pri prvom som išla na materskú v novembri 2013. Ku koncu toho roka mi však aj končila pracovna zmluva. Čiže od januára 2014 som kvazi nezamestnana na materskej. Mohla by som aj napriek tomu keby ma teraz niekto zamestat dostat aj teraz matersku? velmi dakujem za odpoved 🙂

gapa
25. mar 2015

V posledných 2och rokoch pred skutočným pôrodom musíš mať aspon 270dní s nem.poistením, pričom aj dni čerpania RD v zamestnení sa do toho počítajú (dni po ukončení praac.pomeru už nie). Teda ak si bola na RD súvisled do 31.12.2013 a do 460dní ti vznikne nové nemocneské poistenie, ktoré bude trvať až do pôrodu, tak ti nárok na materské vznikne. Ak ale budeš mať platené nem.poistenie menej ako 90dní pred nástupom na md, tak sa bude rátať len z minima (ak by bola pravdepodobná mzda nižšia, tak z tej nižšej sumy).
Aj v prípade, že by si sa prihlásila na dobrov.poistenie dôchodkové+nemocneské, tak by si nárok na materské získala, ale to treba platiť 33,15% z minima tuším 412eur to je na mesiac. (odo dna nástupu na md už nemusíš platiť, ak teda splníš podmienku 270dní, tj. napr. že ti bude trvať nem.poistenie do pôrodu, zaplatíš v splatnosti ...) lebo počas poberania materského je oslobodenie od platenia