Mám nárok na materskú?

natalia120401
13. máj 2022

Dobrý deň chcela by som sa opýtať od 10.8.2020 do 13.5.2022 som mala zmluvu v práci a chcela by som sa opýtať že či by som mala nárok na materskú? Pravdaže som bola aj niekoľko dní na PN a vo februári mesiac
Ďakujem

klarissa25
13. máj 2022

zaleží kedy je nastup na MD a či budeš mat aktívne NP

alenah31
13. máj 2022

@natalia120401 a už si tehotná? Pokiaľ áno - nárok máš aj na tehotenské aj na materské a bude sa počítať z roku 2021. Pokiaľ nie si tehotná - nie - pokiaľ nebude okrem splnených potrebných dní NP to NP aj aktívne.

natalia120401
autor
13. máj 2022

@alenah31 áno som tehotná ale dostala som sa do takej situácie kde musím začať brigádovať pretože nikto nezamestna tehotnú na pár mesiacov tak preto sa pýtam že čo sa to napočíta s tým dňoch odrobenych alebo nenapočita že popri brigádovany by som si ešte platila aj zdravotnú a sociálnu pravdaže

klarissa25
13. máj 2022

@natalia120401 proste ak si otehotnela počas trvania pracovného pomeru budeš mať narok aj na matersku aj na tehotenský

alenah31
13. máj 2022

@natalia120401 ty budeš ešte aj brigádovať po dátume 13.5.2022? popri "brigádovaní" si nič platiť sama nemôžeš - brigáda bude zrejme na pravidelný príjem (však inak by sa ti to neplatilo) a vtedy sa normálne platia odvody z jej príjmu. Súbeh DNP a iného poistenia už možný nie je.

natalia120401
autor
13. máj 2022

@alenah31 no lebo ja som mala v pondelok nastúpiť do inej práce no ale skomplikovalo sa to lebo som zostala tehotná a teda má nezoberú a výpoveď sa mi už nedala zrušiť že teraz počas tehotenstva by som pracovala až mám nejaký prijem ale to už mi neschválili a som nevedela či sa teda spočítajú tie dni od tých dátumoch a jak áno tak by som šla aspoň ako brigádovať niekde aby som počas tehotenstva mala nejaký príjem a potom keď už mi vystaví doktorka MD tak pôjdem na MD

alenah31
13. máj 2022

@natalia120401 nerada toto radím, ale ak nebudeš mať iné východisko urob toto: tebe končí PP k 13.5.2022 kľudne choď od pondelka na PN (ak máš s čím alebo bude tvoj Dr. ochotný ti ju vystaviť) až do nástupu na MD. Do 7 dní od ukončenia PP si totiž v OL a PN bude platená - materskú ti to neovplyvní. Ale ak ak sa cítiš dobre a nechceš to riešiť PN - tak brigáduj.

lenuska9999
13. máj 2022

@natalia120401 podľa mňa si v ochrannej lehote. Lebo pracovný pomer ti skončil už keď si tehotná. Ochranna lehota je 8 mesiacov. To si vychádza, keďže na matersku sa nastupuje 6 až 8 týždňom pred predpokladaným dňom pôrodu. Takže materska sa ti bude počítať zo starého pracovného pomeru. Tak isto by si mala mat nárok na tehotenske v ochrannej lehote. Pripadne ak sa chceš opäť zamestnať a bude tvoj pracovný pomer trvať minimálne 90 dní, materská sa ti bude počítať z tohto nového pracovného pomeru. Tak si teraz spocitaj ci sa ti to oplatí. Aby si nemala nízku matersku keď sa teraz zamestnas len tak niekde za malo peňazí.