Mám nárok na materskú?

liviana1111
5. apr 2012

Ahojte maminy neviete mi niektora poradit ,ci mam narok na matersku, ked idem po troch rokoch z rodicovskej dovolenky opät na matersku dovolenku? a medzi tym budem mat odpracovane len dva mesiace? ☹

gubcikova
5. apr 2012

a si počas RD zamestnaná?

monika74
5. apr 2012

@liviana1111 ak si nastúpila do tej istej firmy ako pred RD a pracovný pomer ti stále trval tak si myslím že ano.

liviana1111
autor
5. apr 2012

@gubcikova pocas RD som nerobila,ale kedze moje dieta dovrsi teraz 9.4. tri roky tak nastupujem do pracovneho pomeru do tej istej roboty kde som robila, nakolko mi do dalsej materskej vysi 7 tyzdnov sm teraz v siedmom mesiaci len.

liviana1111
autor
5. apr 2012

@monika74 ano nastupujem do tej iste firmy kde som robila,ale len na 7 tyzdnov teraz lebo skor ma nechceli zobrat a kedze rodicovska dovolenka mi konci 9.4. tak do dalsej matersej mi fuka 7 tyzdnov som teraz v siedmom mesiaci,tak nemali na vyber a museli ma na 7 tyzdnov zobrat do nastupu na dalsiu MD.

liviana1111
autor
5. apr 2012

@gubcikova
@monika74 vraj podla noveho mam narok len na rodicovsky prispevok len tych 190 eur co aj dostavam teraz do troch rokov veku dietata ☹

gubcikova
6. apr 2012

@liviana1111 ak si bola v pracovnom pomere počas RD tak si vlastne nemocensky poistená takže mi s toho vyplýva,že nárok máš.

liviana1111
autor
6. apr 2012

@gubcikova ved to som si myslela doteraz aj ja,lebo stale som bola evidovana, ako zamestna a teda aj som,ale vraj, ked za mna platil štat socialne poistenie posledny rok, tak vraj nemam narok po novom na matersku,len na rodicovksy prispevok ,ze som si mala sama priplacat v socialnej poistovni poslednych 270 dni,alebo ist normlane robit ... no ako ja uz mam z toho taky gulas,ze neviem co si mam mysliet.

gubcikova
6. apr 2012

@liviana1111 ja som šla na materskú teraz.malá mala dva roky aj mesiac a materskú mi uznali

liviana1111
autor
6. apr 2012

@gubcikova ano, ze do dvoch rokov uznaju ale, ze ak ides po troch rokoch ,tak nie ,ako pride mi to padnute na hlavu, lebo cele mi to nedava logiku,kedze zena moze byt na RD do 3 rokov podla zakonińika prace, no ma si ten posledny treti rok vraj po novom priplacat do socialnej ,aby mala narok na matersku keby otehotnela,no ja osm sa to dozvedela len vcera ,tak neviem co je natom pravdy a ci to je len pre nezamestnanych a celkovo ako to vidim ze asi v stredu naklusem do SP sa rovno opytat.. no v tomto state je uz mozen cakat vsetko,tak ak to tak je tak ma asi rovno porazi

gubcikova
6. apr 2012

@liviana1111 no skús sa opýtať mi to príde uletené

liviana1111
autor
6. apr 2012

@gubcikova mne tiez

gapa
6. apr 2012

@liviana1111
je to hlúposť. Ak po skončení Rd nastúpiš do práce, tj. vznikne ti nem.poistenie zamestnanca, tak nárok na materské budeš mať. Len ak by ti skončil pp posledným dnom Rd, resp. počas RD, tak by si už nárok nemala. Len si daj pozor, aby mzdárka napísala do potvrdenia pre soc.poistovnu ako pravdepodobný vym.základ, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md minimálne tvoju hrubú mzdu podla prac.zmluvy a neuviedla minimum (predpokladám celý rok 2011 si čerpala len RD ani 1den nič iné, lebo ak to neplatí, tak by to bolo inak s tým vym.základom)

liviana1111
autor
6. apr 2012

@gapa nie ja som bola cely rok 2011 na rodicovskej dovolenke ani jeden den som nepracovala ,ale evidovana som ako zamestnana od roku 2007, v roku 2009 som sla na prvu matersku , teraz nastupujem do prace len preto, ze dcera bude mat 9.4. tri roky a do dalsej materskej mi chyba este 7 tyzdnov,takze nastupujem do roboty na 7 tyzdnov a potom zase na matersku,ale vraj mi to nebude stacit na vymdzenie materskej,ze musim mat odpracovanych zase 270 dni ,lebo to spred troch rokov sa mi uz nerata.

gapa
6. apr 2012

@liviana1111
a ktorý expert ti to povedal?

liviana1111
autor
6. apr 2012

🙂 no kamoska ma zhaluzila ze to citala niekde a celkovo uz asi zo traja ludia s ami k tomu priklonili,ale tak ja dufam ze to len nejak blbo pochopili ci co... lebo ja som doteraz bola v tom ze mam narok na matersku ktoru mi vypocitaju z posledneho roku 2009 pred odchodom na 1.matersku a max mi do toho dako zarataju aj tieto dva mesiace v tomto roku a dako to spriemeruju... to som si nejak myslela ja doteraz 😀 ale vraj ze som si mala aspon sama odvadzat 270 dni do socialnej poistovne bo vraj ak za mna odvadzal stat posledny rok tak to neplati a nemam narok no bla bla bla 😀 😀 😀 ako mne ostalo najprv z toho zle ,potom som si myslela ze bude predcasne rodit,a teraz sa uz na tom kosim ,ze toto snad nie... a tak stale dufam ze tych par ludi co si to mysli ,tak to len blbo pochopili,bo podla nich budem mat len 190 eur a nie matersku cize budem nadalej poberat len rodicovsku

gapa
6. apr 2012

@liviana1111
toto je zo Zákona o soc.poistení, pri úprave nároku na materské
§ 49a

Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

gapa
6. apr 2012

aby si si bola istá, môžeš napísať na poradna@socpoist.sk odpovedia ti priamo z ústredia soc.poistovne. Ale nárok ti vzniká 🙂

liviana1111
autor
6. apr 2012

@gapa no.... ok tak toto som musela precitat asi 5x, aby som to pochopila 😀 😀 😀 neznasam tieto zakony ,su vzdy pisane takym sposobem, ze ludom ktori nemaju na tieto veci hlavu,ako ja, to maju tazke potom 😀 no zhruba som z toho vydedukovala, ze v podstate to co som ja hore pisala sa skor tyka zivnostnikov, ktori si odvody platia sami... co by asi aj vysvetlovalo ,to co mi povedala ta kamoska ,lebo ona je zivnostnicka a ju o tom vraj oboznamili na socialke....kedze ja zivnostnik niesom,a ani som nemala ukonceny pracovny pomer vo firme kde som robila,tak by som mala mat matersku normlane vyratanu z toho, co som odrobila v roku 2009 a ci tam budu ratat aj tychto 7 tyzdnov to uz neviem,ale skratka nieco by som mala dostat viac, ako len ten RP 190 eur ..je tak? alebo zle chapem? 😅

gapa
6. apr 2012

"minimálne"!! tvoja materská by mala byť:
tvoja mesačná hrubá mzda podla aktuálnej prac.zmluvy (resp. vid nižšie, lebo sa sem uvádza pravdepodobná mzda=vym.základ) : 30 x 65% na 1kalendárny den
x bud 30dní alebo x 31dní to bude na mesiac

ale presne z čoho sa ráta materské som už písalav prvom príspevku. z pravdepodobného vym.základu z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md, teda akú hrubú mzdu by si dosiahla v mesiaci nástupu na md

ak je živnostníčka a ukončila poistenie (nespravila to tak, že dala prerušenie z dôvodu poberania RP) alebo pred nástupom na md nebola povinne nem.poistená, tak tie dni nemá splnené.

liviana1111
autor
7. apr 2012

@gapa no to co sa tyka zivnostnikov, to som sa ani nezapodievala,kezde zivnostnik niesom a jej som sa moc nevypytovala,ona ma vsetko si myslim na poriadku, ako zivnostnicka ,kedze chodila stale sa pytat do SP , a tam jej vraj povedali v podstate to cim ma vyplasila a cim som reagovala otazkou do fora... ale tak celkovo to bola asi haluz, ktora sa tyka hlavne zivnostnikov a nie zamestnancov na RD. Tak sa uz asi len necham prekvapit co dostanem za balicek 😝

majkafer
7. okt 2012

Dievčatá, chcem sa opýtať, čakám tretie dieťa, pri prvom a druhom som dostala materskú, ale ako je to pri treťom? Som zamestnaná na rodičovskej dovolenke 🙂 už 5 rokov som doma, mala som nastúpiť do práce v septembri 2013, ale nečakane som opäť v tom, neviem, ako to chodí 🙂 VĎaka

moon1979
7. okt 2012

@majkafer tak isto ako pri prvom a druhom tehotenstve 🙂

majkafer
7. okt 2012

@moon1979 Ďakujem 🙂 to by bolo fajn

larmimi
6. jan 2013

ahojte bude mat moja znama narok na matersku ked pracovala : 10.01.2011 - 31.10.2011 a potom od 1.11.2011- 21.11.2012. keby teraz v tomto obdobi otehotnela ? dakujem
😉

moon1979
6. jan 2013

@larmimi
záleží kedy nastúpi na MD, posudzujú sa posledné dva roky pred nástupom, rozhodujúci rok na výpočet MD je spravidla rok predchádzajúci tomu roku, kedy nastupuje na MD ... teda ak nastúpi na MD v roku 2013 rozhodujúcim rokom bude rok 2012 ale posudzovať sa budú posledné dva roky teda aj rok 2011. Ak nastúpi na MD až v roku 2014 a nebude mať žiadny nový VZ, len ten z roku 2011 tak nárok na MD jej nevznikne

larmimi
6. jan 2013

Dakujem tak to aby sa poponahlala 😉