Mam nárok na materskú?

petrapisova
24. nov 2020

Dobrý deň mám otázku , Dnes som bola u gynekológa potvrdil čo som si myslela "ste tehotna" 😘😍..Tak sa chcem spýtať V apríli 2021 budu 2 roky čo som zamestnaná na 2 zmeny.,chystám sa to oznámiť v práci len že v tom apríli mi končí zmluva a mali mi dať už na určitú... bojím.sa že ak to oznámim tak ma prepustia.. Hlavne čo ma zaujma je či mám narok na Materskú za to obdobie čo pracujem Ďakujem pekne

mogaa
24. nov 2020

@petrapisova ano 240dní budeš mať odrobených a budeš aj v ochrannej lehote

petrapisova
autor
24. nov 2020

@mogaa a prosím vás čo znamená to v ochrannej lehote ? DAKUJEM

petrapisova
autor
24. nov 2020

@mogaa poprípade ak by som musela ísť marodit budem mať narok?

ukulela
24. nov 2020

@petrapisova budes mat narok. zmluvu ti pravdepodobne nepredlzia, no narok na materske tym nestratis. po ukonceni pracovneho pomeru sa ty rozhodni, ci pojdes na urad praCE, alebo co .... s pnkou nerataj, ak na nu nebude dovod .... teda diagnoza.

lucka_ke
24. nov 2020

áno, bude nárok na materské aj na PN, ak by ti aj skončil pracovný pomer uplynutím doby určitej, môžeš ostať na PN až do nástupu na MD

mogaa
24. nov 2020

@petrapisova no nárok na materskú máš aj máš odrobených 240dní(čo už teraz máš) a máš aktívne nemocenské poistenie.....v prípade že nemáš aktívne nemocenské poistenie , musíš byť v ochrannej lehote(otehotnieť ešte v čase posledného PP)

mogaa
24. nov 2020

@petrapisova a myslím že tá ochranná lehota je 8mesiacov, čo tiež v tvojom prípade bude keďže si tehotná a stále pracuješ.....a ano môžeš ísť aj na PN, ak ťa lekár vypíše...pokiaľ máš zmluvu na dobu určitú a tú ti nepredĺžia, tak pracovný pomer ti automaticky skončí aj keď budeš na PN.....ak budeš na PN , normálne chodia kontroly aj tehotným zo SP takže treba dodržiavať liečebný režim.....

lucka_ke
24. nov 2020

270 dní nemocenského poistenia nie?
@mogaa

mogaa
24. nov 2020

@lucka_ke jasne , preklep 😉270

petrapisova
autor
24. nov 2020

@mogaa no tehotna som a ta ochranná lehota teba dokedy?

lucka_ke
24. nov 2020

8 mesiacov, čiže ak skončíš pracovný pomer v apríli budeš v ochrannej lehote

mogaa
24. nov 2020

@petrapisova no 8mesiacov od skončenia PP....takže ak aj skončíš PP v apríli už budeš v 5-6mesiaci, takže budeš v ochrannej lehote (čiže nemusíš splňať podmienku aktívneho nemocenského poistenia, to je vlastne tá ochranná lehota)

petrapisova
autor
24. nov 2020

Ďakujem moc ste super 👌😇

kristinka128
24. nov 2020

@mogaa ahoj, ak mam termin pôrodu 8.4.2021 a od 8.4.2019 mam odrobenych 191dni da sa to este nejako zachranit tym ze si budem dobrovolne sama platit? Ďakujem

petrapisova
autor
24. nov 2020

@kristinka128 ja sa práveže v tom moc nevyznám, ale.skus si pozrieť čo mi baby odpovedali alebo ich označiť 😉🙂

lucka_ke
24. nov 2020

@kristinka128 však za 2 roky musíš mať viac ako 270 dní nemocenského poistenia, nepočítajú sa odpracované dni, ale kalendárne

kristinka128
24. nov 2020

@lucka_ke ved mam ale ked sa to rata od 8.4.2019 do 8.4.2021 tak my tam chybaju dni

lucka_ke
24. nov 2020

ako ti môže chýbať, keď za dva roky je 730 dní a potrebuješ 270, odkedy ti trvá pracovný pomer?

ukulela
24. nov 2020

@lucka_ke zrejme nepracovala cely cas, ale bola medzi tym nezamestnana ...
@kristinka128 je to tak?

mogaa
25. nov 2020

@kristinka128 191 dní myslíš odrobených alebo si bola v tom období nemocensky poistená? nárok na materskú máš ak si pred pôrodom 270dní nemocensky poistená a máš aktívne nemocenské poistenie alebo si v ochrannej lehote(čiže máš splnenú podmienku 270dní nemocenského poistenia ale už nie si zamestnaná a zároven si otehotnela v poslednom zamestnaní do 8meiaceov pred pôrodom)....ak si bola zamestnaná a bola si na PN - stále si mala aktívne nemocenské poistenie, takže aj obdobie PN počas zamestnania sa ti počíta do tých 270dní.....ak ti chýbajú dní a si nezamestnaná, tak sa môžeš dobrovolne nemocensky poistiť....nedá sa dobrovolne nemocensky poistiť ak si zamestnaná(teda súbežné poistenie dobrovolné s poistením v zamestnaní) a rovnako sa nedá spätne prihlásiť na dobrovolné nemocenské poistenie

mogaa
25. nov 2020

@kristinka128 čiže dobrovolne nemocensky poistiť sa vieš len ako nezamestnaná