Mám nárok na materskú?

kakali10
30. nov 2018

Caute caute 👋🙂 potrebujem vediet ci mam narok na matersku, lebo od kazdeho pocuvam inak. Na zaciatku roka mi prisli zdravotne problemy kvoli ktorym mi musel zamestnavatel najst inu poziciu, vhodnu pre mna. Poziciu mi nenasli tak somnou ukoncili pracovny pomer s vyplatenym odstupnym, to bolo 24.05 .. den na to 25.05 som sa hlasila na urade prace, no a v septembri som zistila ze som tehotna. Predtym som pracovala normalne na tpp. Co myslite ?

conspi
30. nov 2018

@kakali10 ak máš za posledné dva roky odrobené 270 dní, tak nárok máš... Je tu o tom milión tém a viac menej aktuálnych

enusamt
30. nov 2018

čiže si robila do 24.5 tohto roku.. ale odkedy?

kakali10
autor
30. nov 2018

@conspi ano viem ale nemam cas tu pol dna hladat situaciu podobnu tej mojej.. a dokonca som uz pocula aj take nazory ze ked nie som zamestnana tak mi nedaju matersku a podobne tak uz som z toho jelen

@enusamt áno, pracovala som od marca 2016 v tej istej firme, najprv cez agenturu potom ako kmeňovy zamestnanec. To by malo vyjst ci?

conspi
30. nov 2018

@kakali10 určite by to malo vyjsť. To, že ostaneš nezamestnaná, neznamená, že na MD nebudeš mať nárok. Podstatná je podmienka ,,za posledné dva roky byť poistená 270 dní."

conspi
30. nov 2018

@kakali10 teda snáď. Do konca roka je to 7 mesiacov + mesiace kým pôjdeš na MD a uvidíš či to sedí alebo nie

kakali10
autor
30. nov 2018

@conspi na nete sa da vypocitat presne kolko dni od vtedy ubehlo , cize 189 , termin mam 16.maja. O matersku budem ziadat 6 tyzdnov pred nie? Cize to bude asi o chlp 🙈

kakali10
autor
30. nov 2018

@conspi a nieee .. vychadza to 🙂

enusamt
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
conspi
30. nov 2018

@kakali10 tak je super a vieš na čom si 🙂

jankalukasova
30. nov 2018

No tak co ja viem, su viacere podmienky... jedna je byt nemocensky poistena 270 pocas dvoch rokov pred nastupom na MD a druha je trvanie pracovneho pomeru (resp. aktivne nemocenske poistenie) pripadne ochranna lehota, teda, ze zena otehotnela, ked bola zamestnana. Ked jej napr. skonci pracovna zmluva pocas tehotenstva, tak ma materske narok ma. Lenze autorka uvadza, ze pracovny pomer skoncil v maji a otehotnela v septembri.. takze podla mna narok nema. Ak sa teda nieco nezmenilo.
Ale jednoznacnu odpoved da @evittam

enusamt
30. nov 2018

@kakali10 prepac,ale twraz som si uvedomila,ze si mimo ochrannu lehotu... takze ak sa dobrovolne nepoistis alebo nezamestnas,tak narok nebude...
Precitaj si tento clanok, tu je to polopate vysvetlene
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...

kakali10
autor
30. nov 2018

@jankalukasova presne pre toto sa pytam, lebo som to takto pocula

jankalukasova
30. nov 2018

@kakali10 no podla mna narok nemas, lebo to funguje ako pisem vyssie... ak sa teda fakt nieco nezmenilo. Este je moznost sa niekde zamestnat aspon na nejaky cas aby si sa do ochrannej lehoty dostala a vznikol tak narok na materske.

kakali10
autor
30. nov 2018

@enusamt dik za clanok , uz je mi to teraz jasne 🙂 takze nemam narok, musela by som sa niekde do porodu zamestnat. Inak neda mi to nepovedat, tento stat je postaveny na hlavu. Si myslia ze sa kazdy doslova bije aby mohol zamestnat tehotnu zenu 🤦‍♀️

conspi
30. nov 2018

@enusamt fúha tak to som si nevšimla. Ospravedlňujem sa za zlé informácie teda

kakali10
autor
30. nov 2018

No dobre ked uz som mudrejsia tak sa opytam takto .. ako dlho by som mala pracovat? Az do nastupu na md? Teoreticky by som sa mohla zamestnat u mojho priatela.. len tak na oko

evittam
30. nov 2018

@conspi Nema nakoľko nemá aktívne NP ani nie je v OL.

evittam
30. nov 2018

@conspi Podstatne zavádzas. Prosím ta ak niecomu nerozumies tak nerozdavaj rady. Urobíš sluzbu viacerým.

conspi
30. nov 2018

@evittam už som sa ospravedlnila, že som si to nevšimla...

evittam
30. nov 2018

@kakali10 Ak mas moznost aku píšeš staci nech ťa zamestná a chod na PN-nemusi platit odvody a ty budeš mať nárok na MD.
Tvoj VZ pre MD bude hruby prijem z poslednej prace. Ak chces max.MD tak odpracovat u priateľa minimalne 90dni bez PN a OCR na max.VZ a budeš mat max.MD.

evittam
30. nov 2018

@conspi Na co rozdávas rady ked nemas potrebné vedomosti.

kakali10
autor
30. nov 2018

@evittam ooo super moooc dakujem za taketo vysvetlenie, pomohli ste mi 🙂

evittam
30. nov 2018

@kakali10 Rado sa stalo.