Mám nárok na materskú?

moninka666
11. sep 2015

Ahojte maminy..viem ze je to uz asi otrepane ale nikde konkretne som nesla odpoved na otazku ktoru riesim......
chcem sa vas opytat.Som na PN dva tyzdne a predtym som pracovala prvykrat na zmluvu ktoru mam na dobu urcitu do 31.7.2016
Lenze na PN som sla este v skusobnej dobe..kedze ma zamestnavatel nevyhodil stale som ako zamestnana len som na PN a preto sa Vas pytam mile maminky budem mat narok na matersku?? 😞😞😞

evula1984
11. sep 2015

V období krátko pred narodením dieťaťa a po ňom poskytuje Sociálna poisťovňa zo svojho poistného systému dávku materské. Nárok na túto dávku je podmienený existenciou nemocenského poistenia alebo plynutím ochrannej lehoty, pričom nemocensky poistená musí byť poistenka najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Ochranná lehota poistenky, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov.

takze tu sa natisne otazka ci si bola v pracovnom pomere min 270 dni pred termínom planovaneho porodu, ak ano tak narok mas

lienka.7
11. sep 2015

@moninka666
a odkedy pracuješ, však to je podstatné, či máš tých 270 dní.... alebo si bola aspoň dobrovoľne poistená nemocensky...
inak skusobna doba sa ti automaticke predlzuje o dlzku PN, takze daj pozor, akonahle sa vratis, aby si neletela.... idelane je ostat uz doma stale az do porodu.

alenah31
11. sep 2015

@lienka.7 pokiaľ je zamestnanec v skúšobnej dobe a zároveň PN tá PN-ka ho pred výpoveďou nijako nechráni:
Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe je možné vykonať aj počas trvania dočasnej práceneschopnosti. Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe nie je výpoveďou a preto neplatia ani ustanovenia o zákaze výpovede danej zamestnancovi počas trvania dočasnej práceneschopnosti. Ak je zamestnanec počas trvania práceneschopný, nevyhne sa tým skúšobnej dobe, lebo je trvania sa predĺži o čas trvania PN. Zamestnávateľ môže rozviazať pracovný pomer aj počas trvania PN a aj po návrate z PN. Samozrejme u nej keďže je tehu NESMIE výpoveď dostať kvôli svojmu stavu, ale z iného relevantného dôvodu.
@moninka666 na materskú pravdepodobne nárok mať budeš - si v ochrannej lehote:
Podmienky nároku
Podmienky, ktoré musí poistenec spĺňať, aby mu vznikol nárok na materské. Ochranná lehota.
Zamestnanec
• vznik dôvodu na poskytnutie materského, t. j. tehotenstvo alebo starostlivosť o narodené dieťa
• dôvod na poskytnutie materského (spravidla deň začiatku šiesteho týždňa (najskôr ôsmeho týždňa) pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, príp. deň pôrodu, ak pôrod nastal skôr) musí vzniknúť počas trvania nemocenského poistenia alebo v ochrannej lehote najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom

◦ započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia
◦ započítava sa aj obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby z dôvodu nároku na rodičovský príspevok

• absencia príjmu za vykonanú prácu, ktorý sa považuje za vymeriavací základ, vyplateného za obdobie poberania materského (rozhoduje, za aké obdobie je príjem vyplatený, nie v akom období a či ide o príjem za vykonanú prácu)
• nesleduje sa, či zamestnávateľ zaplatil poistné na nemocenské poistenie

moninka666
autor
11. sep 2015

@lienka.7 zamestnana som od 8.7. 2015 a pn som od 2.9.2015 ...predtym som pracovala vzdy len na dohodu vinimkou bola rakuska zivnost...asi bude najlepsie sa informovat v socialnej poistovni..

moninka666
autor
11. sep 2015

@alenah31 dakujem za info😊

janka2227
13. mar 2019

Otázočka..naposledy som pracovala 6mesiacov na PZ v roku 2017,odvtedy pár dohôd inak upsvar .mám nárok na materskú? Alebo dá sa v soc.poistovni doplatiť nemocenské aby mi nárok vznikol.?