Mám nárok na materskú?

paulina29
4. jan 2015

Ahojte maminky 🙂 chcela by som sa spýtať či mi niektorá neviete poradiť s mojou otázočkou 😔 momentálne som nezamestnaná avšak pred nezamestnanosťou som pracovala 10 mesiacov čiže mám viac ako 270 dní poistenie tak by zaujímalo či mám nárok na normálnu materskú aj keď nemám prácu alebo iba na rodičovský? Vopred ďakujem za odpoveď 🙂 ste zlaté 😅

luliu
4. jan 2015

@paulina29 treba napisat konkretnejsie. Ako dlho si nezamestnana, to je dolezite

paulina29
autor
4. jan 2015

zamestnaná so bola od 1.11.2013 do 31.8.2014 to znamená že nezamestnaná som momentálne skoro 5 mesiacov ☹

luliu
4. jan 2015

@paulina29 a kedy mas rodit

paulina29
autor
4. jan 2015

až koncom augusta, ešte sa snažím nájsť si prácu

meluela
4. jan 2015

@paulina29 malo by sa ti ratat do dni poistenia vsetko od augusta 2013 (resp. dva roky pred datumom porodu).
Pred nastupom na matersku musis vsak mat aktivne poistenie ktore trva tusim min. 26 tyzdnov - myslim ze moze byt aj dnp ktore trva nejaku dobu. Vela veci sa vsak pomenilo, to dnp je dost drahe ak ma byt z toho materska ktora je vyssia ako rodicovsky.
Najlepsie by bolo este najst dovtedy robotu.

dena1973
4. jan 2015

@paulina29 Ochrannú lehotu od posledného zamestnávateľa už nemáš. Otehotnela si už po ukončení PP. Ak chceš mať nárok na materské, tak sa musíš zamestnať. Ak budeš zamestnaná viac ako 90 kal. dní (počítajú sa aj SO, NE, sviatky), bez PN, ošetrovného, tak sa materské bude počítať z tohto príjmu. Ak by to bolo menej ako 90 kal. dní, tak z r. 2014. Pracovný pomer ti musí ku nástupu na materské trvať...

gapa
4. jan 2015

@paulina29 súhlas s dena, len teda v tom, že pracovný pomer ti nemusí trvať v den nástupu na md. Stačí ak by si mala teraz (najneskôr v den nástupu na md, najneskôr 6týždnov pred očakávaným termínom pôrodu, čo napíše lekár do žiadosti o materské) aspon 1den nem.poistenie zamestnanca a nárok na materské máš z vym.základu roku 2014, teda za predpokladu, že v roku 2014 máš aspon 90kal. dní platené nem.poistenie u iného ako posledného zamestnávatela.
Ak nebude trvať nem.poistenie v den nástupu na md, (ale ešte ti vznikne nem.poistenie) tak nárok na materské vzniká presne 6týž. pred termínom!!!!! na to pozor.
nezabudni po pôrode do 45dní dať prihlášku do soc.poistovne aby si bola dôchodkovo poistená štatom a urob si kopiu prihlášky, nechaj potvrdiť prevzatie pečiatkou a založ do dôchodku. tiež treba na odhlášku myslieť, je to tvoja povinnost podať ju.

paulina29
autor
4. jan 2015

ďakujem Vám babule ste veľmi zlaté 🙂