Mám nárok na materskú?

17. júl 2024

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, má tu niektorá z vás skúsenosti s tým, ako sa správne vypočítava dátum, dokedy a teda či vôbec mám nárok na materskú?
V sociálnej poisťovni mi bolo pred 2 mesiacmi povedané, že pokiaľ dostanem tehotenské, tak automaticky mi vychádza aj nárok na materskú, lebo že sa to počíta rovnako (ochranná lehota plus 180 dní) . Dnes som sa však bola pýtať v sociálnej poisťovni ešte raz (po schválení tehotenského) či mi materská bude vychádzať. Pani mi povedala, že to mi ona povedať nevie. Keď mi to nevie povedať v sociálnej poisťovni, tak kde potom.. 🤦🏼‍♀️. Úplne ma zneistila, že či vôbec budem mať nárok na materskú alebo nie...
Pre info:
270 dní za 2 roky spĺňam (inak by som nedostala tehotenské)
Od 5.10.2023 za mňa platí odvody štát (som nezamestnaná)
15.3.2024 mám začiatok tehotenstva (5 mesiacov a 10 dní od ukončenia zamestnania- čo vychádza do tých 180tich dni)
Očakávaný termín pôrodu mám 20.12.2024

Prosím veľmi pekne. Keď je tu niekto, kto vie a má skúsenosti s tým, ako sa to počíta, prosím poraďte mi. Ďakujem veľmi pekne.

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
petamich
17. júl 2024

Ochranna lehota je jedna vec a 270 dni je druha vec - to ze vznikol narok na tehotenske nemusi automaticky znamenat, ze aj na matersku, kedze tam musi byt splnenych 270 dni 2 roky pred porodom

Takze ochranna lehota je v poriadku, to z pohladu naroku je splnene a teraz je dolezite este od kedy do kedy trval pracovny pomer a ci podmienky tych 270 dni je splnena 20.12.2022-19.12.2024 v tomto obdobi musi byt 270 dni (tehotenske malo rozhodujuce obdobie ku dnu vzniku naroku na tehotenske a dva roky pred tym), snad som zrozumitelna

petronellla87
17. júl 2024

Ja som to mala podobné ako ty. Otehotnela som do 180 dní od konca PP tiež už tak ku koncu až. Nakoniec to dopadlo tak, že rozhodnutie mi prišlo až keď sa malá narodila. Pripadalo mi že keď to je takto natesno tých 180 dní, tak oni zo SP čakajú kedy reálne bude pôrod lebo tam už rozhodujú dni.

petamich
17. júl 2024

@petronellla87 oni by ale mali brat do uvahy den stanoveny gynekologom - ak niekto prenasa a porodi az v 42. tyzdni, tak to mas hned plus dva tyzdne ale to nic nemeni na tom, ze tehotenstvo lekar datuje od 1. dna poslednej menstruacie (tehotenske jej priznali, tym padom jej akceptovali ochrannu lehotu)

Do porodu zvyknu cakat kvoli tym 270 dnom a niekedy matersku ani nevyplatia a cakaju a rozhodnutie pride + spae vyplatenie az po porode

dadka1997
17. júl 2024

Ano, mas narok aj na materskú

autor
18. júl 2024

@petamich 19.4.2022 - 4.10.2023 som bola zamestnaná

bekiinka5
18. júl 2024

Áno máš nárok aj na materskú 🙂

petamich
19. júl 2024

Podla mna ti to vychadza 🙂 a budes mat narok aj na matersku

autor
20. júl 2024

Ďakujem dievčatá, určite som kľudnejšia ❤️