Mám nárok na materské?

livia81
13. mar 2019

Dobry den pan maminy, obraciam sa na vas s prosbou o radu.
pani na socialke ma len odbila a nechcela mi blizsie povedat ako pripadne zachranit situaciu a mat narok na matersku.
V roku 2017-februar mi skoncil rodicovsky a az do 8/2018 som bola zamestnana.
v 10/2018 som otehotnela.(to uz som bola vedena na upsvar ako nezamestmana, bohuzial sa mi nepodarilo zamestnat a od decembra bolo moje tehotenstvo uz dost viditelne ).termin porodu mam 6.7.2019.
ex zamestnavatel mi vie vyjst v ustrety a rychlo ma zamestnat,len to uz nebude 90 dni v tomto roku a pred nastupom na matersku.vznikne mi aj tak narok na matersku? staci ak ma zamestna iba na dobu urcitu? napr.mesiac a pol? alebo bude lepsie ak priamo z prace nastupim rovno na matersku(zmluva na dobu neurcitu).pripadne mozem dat vypoved v skusobnej dobe po tyzdni?
Moze byt problemom aj to, ze nova zmluva by bola od byvaleho zamestnavatela kde som pracovala aj predtym?
neviem na koho sa obratit.na socialke su skupi na slovo a na nete sa neviem k nejakym prikladom a modelovym situaciam dopatrat....
DAKUJEM 🙂
Prievidzu by som mozno zvladla, ale mam doma manzela po uraze chrbtice tak neviem

aviska
13. mar 2019

@livia81 Narok na materské by mohol vzniknúť v pripade uzatvorenia nového pracovného pomeru ak by ste splnili podmienku 270 dni nemocenského poistenia v obdobi 2 rokov pred pôrodom, nakolko je mozne započítat aj dni ukonceneho povinného nemocenského poistenia - z predchádzajúceho pracovného pomeru.

janka2227
13. mar 2019

Tiež mám otázku.naposledy som pracovala v roku 2017 na PZ, čo je cca 120 dní plus potom nejaké dohody a potom upsvar.zistila som že som tehotná.mam nárok na materskú ? Alebo dá sa nejako doplatiť nemocenské aby som na materskú nárok mala?

aviska
13. mar 2019

@janka2227 zial vo vašom pripade nevidim ružovo. Ak by ste sa chceli dobrovoľne poistit museli by ste to urobit pred plánovaným tehotenstvom. Tehotenstvo trva cca 280 dni a nemocenské poistená by ste museli byt min. 270 dni co uz v pripade tehotnej zeny sa stihnúť neda. Budete mat narok na rodičovský príspevok.

janka2227
13. mar 2019

@aviska ďakujem za info..

lucinka128
13. mar 2019

Dobrý deň chcem sa opýtať som študentka ale zároveň pracujem aj na TPP čím som povinne nemocensky poistená od 6.6.2018 s manželom čakáme babetko termín porodu je okolo 20 októbra chcem sa opýtať či mám nárok na materské a kedy môžem odísť s práce aby mi nepadol nárok na materské ďakujem ešte stále pracujem len neviem či sa to rátajú odrobene dni alebo kalendárne dni a chcela by som vedieť kedy mi vznikne nárok na materské ďakujem ešte raz

aviska
13. mar 2019

@lucinka128 stale plati, narok na materské mate ak ste nemocenské poistená 270 dni (kalendárnych nie pracovných) pocas 2 rokov pred pôrodom, nemusi byt nepretržite staci ked si to pocas tych dvoch rokov nazbierané. Ak pracujete od júna 2018 a pomer stale trva narok na materské mate. Co sa tyka odchodu na matersku ta spravidla byva 6 týždňov pred termínov pôrodu, nozete si to vsak predĺžiť ak budete čerpať dovolenku, tuto si vsak môžete preniesť a čerpať ju po skončení rodičovského (dovŕšenie 3 roky dieťaťa) a predĺžiť si pobyt s dieťaťom doma. Pozor o matersku si musíte poziadat, nemáte na nu narok automaticky ako pri rodičovskom príspevku.

lucinka128
13. mar 2019

@aviska ďakujem za odpoved to viem že musím požiadať len som si potrebovala overiť či budem mat nárok ďakujem potešili ste ma

aviska
13. mar 2019

@lucinka128 tam malicko 😉

majjka136
15. mar 2019

dobry den pridam sa aj ja, tiez sa chcem spytat k naroku na materske, od septmbra 2018 som evidovana na urade prace, dovtedy som bola na predlzenom rodicovskom, teraz v maji cakam druhe dieta, mam narok ak som nepracovala?

dadka1996
15. mar 2019

Dobrý deň. Nevie mi niekto poradiť prosím? Chcem sa opýtať že či najprv musím byt 270 dni nemocensky poistená pred tým ako otehotniem alebo sa to počíta aj s tým nemocenské poistenie ak som tehotná a pracujem? Ďakujem za odpovede

dadka1996
15. mar 2019

@aviska čiže prosím Vás ak som odrobila už 7 mesiacov a som tehotná tak mi vyjde materská dovolenka aj keď už som tehotná? Lebo stále môžem odrobiť tie zvyšné 2 mesiace do tých 270 dni. Ďakujem za odpoved

aviska
15. mar 2019

@dadka1996 počíta sa 270 v obdobi 2 rokov pred pôrodom. Ak je to vsak vaša prvá praca a uz pracujete 7 mesiacov tak narok na materské vam vznikne po odrobeni este 2 mesiacov. Tym padom spĺňate podmienku byt nemocensky poistená 270 dni pred pôrodom.

dadka1996
15. mar 2019

@aviska no ja som pracovala v zahraničí 3 a pol roka. No veď tie dva mesiace by som odrobila. Len som nechápala že či tých 270 dni muselo byt pred tým ako som otehotnela alebo už aj keď som tehotná. Ďakujem za odpovede.