Mala by som nárok na materskú na Slovensku?

bella202
28. nov 2021

Dobry den, Som tehotná. Tak chcela som sa opýtať ak som pracovala 1,6mes na SR a teraz 2roky (v marci budu 2r.) pracujem v zahraničí v Holandsku a som otehotnela , chceli by sme sa s priateľom vratit na SR pretože tu je materska 2-3mesiace a nemame vlastne byvanie.
Tak otazka znie mala by som narok na matersku na SR ak platim posledne dva roky vsetko tu v Holandsku? 🙂
Tehotenstvo prišlo nečakane a este len teraz som to zistila.

Dakujem za odpovede 🙂

petamich
28. nov 2021

podla mna zial nie, matersku by si mala poberat z krajiny, kde si pracovala a platila odvody = Holandsko, ak zostanete na Slovensku, tak tu potom budes mat narok na rodicovsky

jenisjenis
28. nov 2021

@bella202 nie podla vsetkeho nemate narok.Musíte byt zamestnana na Sk a minimalne 270 dni odvadzat nemoc.poistenie.Ci tak nejako..Pozrite na nete

agacela
28. nov 2021

Nie nárok mat nebudeš na sk … logicky to nepustí ….
Budeš mat maximálne nárok na rodičovský ale ten nižší …

mogaa
28. nov 2021

@bella202 musela by si splniť aj podmienku aktívne NP na Slovensku....a teda doložiť že v rámci EU splňaš podmienku 270dní NP......materská by bola ale zo Slovenska minimálna......takže vybaviť si materskú v Holandsku je schodnejšia cesta...na Slovensku sa ďalej skúma aj či v tých 2 rokoch si mala stred záujmu Slovensko(teda ak si žila v Holandsku a tu si nemala ani byt ani lekára, tak sa to zvykne zamietnuť)

maciatkolulu
28. nov 2021

@mogaa byť, ani lekár nie sú smerodatne, oba mam na sk a stred záujmov úplne inde.

selest
28. nov 2021

Nie tu narok nemas. Vyber si matersku tam a potom po prichode domov ti uznaju ten vyssi rodicak.

bella202
autor
28. nov 2021

@maciatkolulu ja mam lekarov vsetkych na SR tu v Holandsku nemám lekára.

bella202
autor
28. nov 2021

@selest mas s rym skusenosti?

petamich
28. nov 2021

lekar a kde ho mas s tym absolutne nesuvisi 🤷‍♀️ narok na matersku by si mala ak by si za posledne dva roky mala mininalne 270 dni nemocenskeho poistenia a zarovej je tam podmienka, aby NP bolo aj aktivne, takze stale plati, ze narok na matersku nemas a budes mat narok na rodicovsky

syslik81
28. nov 2021

matersku vzplaca zamestnavatel .. takze na sk by ti ju nemal kto vyplatit .. poberat z holandska a po skonceni prejst na rodicovsky na sk

petamich
28. nov 2021

@syslik81 matersku vyplaca Socialna poistovna

selest
28. nov 2021

@bella202 ano ja som brala matersku v uk ked este boli v eu a potom som prisla na sk a brala te vyssi rodicak. Potrebovala som doklady o tom ze som brala v uk matersku a uznali mi to.

maciatkolulu
28. nov 2021

@bella202 za dva roky, počas Pandemie si nebola u dr? A s poradcami to máš ako? Kde máš poistenie? Keď lekárov máš na sk?