Koniec rodičovskej - nezamestnanosť a plánovanie druhého potomka

monika2525
15. júl 2020

Dobrý deň, prosím vás, potrebovala by som poradiť.Teraz v septembri mi končí rodicak.Do práce sa vrátiť nemôžem nakoľko nemajú pre mňa miesto.Aktivne si hľadám prácu ale vyzerá to tak, že ostanem nezamestnaná🤨Nakoľko mi tzv.retazovy pôrod nevyšiel 🤨 potratila som-chceli by sme sa posnažiť o druhé dieťa ešte raz.Otazka znie:keby som teraz ostala nezamestnaná -poberám podporu a otehotniem mám nárok na materskú?
Varianta 2: mám možnosť sa zamestnat u priateľovho brata tak na 2 mesiace že by mi dal väčšiu výplatu aby som mala lepšiu podporu (miesto nejakých 250 eur na nejakých 400) a potom otehotniem stále asi nebudem mať nárok na materskú však?na materskú mám nárok len ak mám TPP?vopred ďakujem za rady

lilianocka2016
15. júl 2020

@monika2525 kvoly peniazom by som nechcela otehotnieť

lenuska9999
15. júl 2020

@lilianocka2016 veď nepísala, že chce otehotnieť kvôli peniazom. Neviem prečo hneď sudite. Veď asi chcú dalsie bábätko a otázka peňazí je predsa dôležitá. A aj keby chcela otehotnieť kvôli peniazom , je to jej vec

nikpa
15. júl 2020

@lilianocka2016 táto otázka nebola ze chce otehotnieť kvôli peniazom... Treba čítať s porozumením 🙄

zalka
15. júl 2020

@monika2525 a o max. podpore po rodičovskej dovolenke si nepočula? https://www.modrykonik.sk/group/2172/

euie
15. júl 2020

ahoj, neviem ci je to to co v aktualnej situacii chcete, ale ak by sa ti podarilo otehotniet este pred skoncenim RD a dohodla by si sa v aktualnej praci, ze nastupis aspon na jediny den po jej skonceni (mozes aj cerpat dovolenku, ktora ti prinalezi za MD) tak za teba v ten den odvedu a ukoncia nemocenske poistenie, v tom pripade sa ti bude ratat obdobie RD do nemocenskeho poistenia. Zaroven zacne plynut ochranna lehota 8 mesiacov, nakolko by si ukoncila prac pomer tehotna. a mala by si narok na matersku.

lenuliatko84
16. júl 2020

Nebudes dostavat matersku ale len rodicak od zaciatku.nic strasne preboha.neviem co riesis.ci si deti robis kvôli materskej?????

nickpick
16. júl 2020

@monika2525 otehotnenie sa neda velmi nacasovat, ja osobne by som pokracovala v hladani prace, dieta pojde do skolky, popracovala by som rok-dva a zacala riesit druhe tehotenstvo, starsie dieta bude samostatnejsie a nebudete musiet vobec riesit problem s materskou, vysledkom rerazovej
materskej je ze zena trci 6 rokov doma a najst si pracu je o to zlozitejsie, vela zien si to vobec neuvedomuje....

ajka0207
16. júl 2020

@nickpick nemyslím že je veľký rozdiel byť doma tri a šesť rokov, aj po troch je sakra ťažké nájsť si pracu.

marryen
16. júl 2020

@lenuliatko84 Asi to myslela tak, že ak jej nevyjde materská, tak aj rodičák bude mať o 150 e menej. To nieje málo.... keby si bola v jej situácii tiež by si takto premýšľala. 150 e mesačne mať a nemať je rozdiel.