Koniec rodičovskej dovolenky a zdravotné poistenie

30. apr 2024

Ako je to keď syn mal v polovici apríla 3 roky ale pracovnú zmluvu mam až od 1.5. Co tie posledné 2 aprílové týždne? Štát za mňa platí zdravotnú do konca celého mesiaca, teda do konca apríla alebo len do dňa kedy syn dovŕšil 3 roky? A tie 2 týždne medzi tým kým som dostala prac.zmluvu si musím sama doplatiť?

aliziana
30. apr 2024

Buď doplatiť, alebo sa nahlás na zdravotnej poisťovni, že sa staráš o dieťa do 6r, ale do škôlky môže len na 4h, ak chodí

aliziana
30. apr 2024

@aliziana jaj ale vlastne neviem, či sa to dá spätne, keďže je už skoro máj 🙂

melanta
30. apr 2024

Nasledujúci deň po dovŕšení 3 rokov dieťaťa si sa mala v zdravotnej poisťovni nahlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov, Štát by za teba ZP zaplatil. Takto ZP nemáš uhradené, čiže od nasledujúceho dňa po dovŕšení 3 rokov dieťaťa do 31.5. si sama doplať zdravotné poistenie, inak budeš dlžník. Nabudúce odporúčam pýtať sa vopred, ak niečo neovládaš, ušetrila by si pár desiatok eur.

autor
30. apr 2024

@melanta prečo do 31.5? Od 1.5. Mám pracovnú zmluvu

melanta
30. apr 2024

Pardón, do 30.4. som myslela.

melanta
30. apr 2024

Proste od toho, ako dieťa dosiahlo 3 roky po nástup do práce - za tie dni si musíš doplatiť ZP, inak budeš neplatič.

alenah31
30. apr 2024

kľude aj teraz choď na svoju ZP prihlásiť sa na tie dva týždne ako "osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov". A neboj - nie je problém prihlásiť sa takto aj spätne. Len si vezmi RL dieťaťa, na ktoré sa budeš týmto spôsobom prihlasovať. Štát za teba môže platiť poistné na zdravotné poistenie aj vtedy, ak ti skončí nárok na rodičovský príspevok (dieťa dovŕši 3 roky), ak sa osobne celodenne a riadne staráš o dieťa vo veku do 6 rokov. A tiež za teba SP zaplatí časť odvodov do SP - hoci z minima - ale zaplatí🙂

9lf9
30. apr 2024

Zdravotne mas rodicakom vykryte do konca aprila. Rodicak sa nekrati na dni, takze aj na potvrdeni, co si pojdes pytat bud.rok k daniam budes mat do 30.4.2024