Koniec rodičovskej, ďalšia materská s dvojmesačným odstupom

vest
26. aug 2016

Vo februari buduceho roka mi konci rodicovsky prispevok,dcera bude mat 3 roky.zistila som ze som tehotna s planovanym porodom v aprili.poradte prosim ci budem mat narok na matersku,ak som pred prvou materskou pracovala na PP 5 rokov.pracovny pomer trva.budem musiet byt 2 mesiace na UPSvar? Dakujem.

draik
26. aug 2016

Ak PP trvá, tak bude vhodné obnoviť nemocenské poistenie nástupom do zamestnania a nekončiť ho dňom ukončenia RD. Následne prestup na MD.

eler2014
26. aug 2016

@draik ja by som sa chcela Vas spytat ako je to s mesacnym rozdielom ? Kedze 1 narodena sa mi narodila v janurari 2014 a tento krat mam porod naplanovany na februar s tym ze MD sa mi zacina uz v decembri.. mam narok na materske aj ked nestihnem porodit do dna prvonarodenej ? Zamestnana som na dobu neurcitu, a pracovala som dva roky pred otehu

evittam
26. aug 2016

@eler2014 Ak nastúpiš na MD ešte počas RD s prvým dieťaťom tak sa tomu hovorí "reťazová MD" a ak tvoj PP trvá - čo píšeš, že áno, tak budeš mať normálne znovu nárok na materskú. 😉

evittam
26. aug 2016

@vest Nárok na MD ti vznikne . Len kedy máš nástup na ďalšiu materskú? Píšeš, že RD na staršie dieťa ti končí vo februári, termín pôrodu máš v apríli - kedy? Vychádza mi nejak, že by si mala možno nastúpiť na 2-3 týždne do práce - to by asi nejak zamestnávateľ nebol nadšený - skús čerpať dovolenku alebo sa dať PN do nástupu na MD. A prečo úrad práce - chceš skončiť pracovný pomer?

vest
autor
26. aug 2016

@evittam dakujem za odpoved.17.2 mi konci rodicovska,termin porodu vychadza na koniec aprila,cize cca polovica marca mozem nastupit na dalsiu matersku.dovolenku som si cerpala.vychadza tam mozno mesiac na nastup do prace,co neprichadza do uvahy.preto som uvazovala ako to funguje,ci mozem dostat vypoved a budem na Upsvar,ja PP ukoncit nechcem urcite.nenapadla ma moznost PN.

majusqa77
26. aug 2016

@vest daj do prace oznam o tehotenstve. Tym padom ta nemozu vyhodit. A co budes ten mesiac - nechaj, nech ti navrhnu pripadne aj oni

evittam
27. aug 2016

@vest Presne ako ti napísala @majusqa77. Najskôr daj do práce oznam o tehotenstve a v tom prípade ti už nemôžu dať výpoveď. A potom im treba doručiť aspoň mesiac pred skončením RD, že nastupuješ do práce - a uvidíš ako sa zachovajú - čo ti navrhnú....Jednou z možností je PN, ale ak nechceš tak zamestnávateľ je ti povinný dať prácu-ak ju nemá tak náhradu mzdy... 😉
A dovolenku si si určite vyčerpala celú ? Kedy po MD?

eler2014
27. aug 2016

@evittam a ked nestihnem porodit do datumu prvej dcerky ale dajme tomu ze 2 az 3 tyzdne po tak potom nebudem vcratat matersku kedze som neporodila dovtedy ?

evittam
27. aug 2016

@eler2014 Nie, preco by si mala. Ved ty mas normalne narok na dalsiu MD. 😉

marisha1982
27. aug 2016

aj pocas rodicovskej dovolenky mas narok na platenu dovolenku zo zamestnania, ci? cize v novom roku by ti mal opat vzniknut narok na tych 20 dni, ktore by si si vycerpala pred nastupom na druhu matersku dovolenku.

majusqa77
27. aug 2016

@marisha1982 pocas rodicovskej nie. Iba pocas materskej

marisha1982
27. aug 2016

@majusqa77 ozaj? ja som este nebola na materskej, iba sa chystam. tak to som doteraz zila v omyle, vdaka za upozornenie

eler2014
29. aug 2016

@evittam ach snad by si mala pravdu by som bola ta najstastnejsia 🙂

evittam
29. aug 2016

@eler2014 Nie snáď ale mám pravdu - pokiaľ nestihnú zmeniť zákon...... 😉 Ešte raz - ak tvoj PP trvá aj počas RD, oznámiš zamestnávateľovi ďalšie tehotenstvo - už ťa prepustiť nemôže. No a nastúpiš normálne na MD v termíne, v ktorom máš. Nie je dôvod nemať nárok na ďalšiu MD.

vest
autor
29. aug 2016

@evittam dakujem za ujasnenie.dovolenku som cerpala po skonceni materskej,nasledne som isla na rodicovsku.zamestnavatel mi to navrhol.vtedy som nemala dovod nesuhlasit.este sa chcem spytat,ze keby som podala informaciu,ze som tehotna a bola by moznost pracovat u terajsieho zamestnavatela na dohodu,bolo by to mozne? Ovplyvnilo by mi to vysku dalsej materskej? Prvu matersku som mala totiz najvyssiu sumu.dakujem.

evittam
30. aug 2016

@vest No tak toto fakt presne neviem, či by ti to nejak ovplyvnilo MD - v prípade ak by si mala dohodu na nepravidelný príjem tak určite nie, nakoľko tam sa odvody na NP neplatia.

stejja9
19. jan 2017

@evittam Mam podobnu situaciu. Termin porodu je 17. 9. 2017. RD mi konci 30.6.2017. Pokial viem, mam 22 dni dovolenky, co by vyslo tak na jul. Ako by bolo najlepsie poriesit obdobie do terminu porodu? Urcite by som nerada s velkym bruskom nastupovala na par tyzdnov do prace.. :( Mam PP na dobu neurcitu, z coho sami bude vyratavat materska? viem ze je to este skoro, ale co a kde budem musiet ohlasit/ prihlasit / prestup z RD na MD? dakujem pekne za informacie.

majusqa77
19. jan 2017

@stejja9 matersku budes mat ratanu z minuleho roku. Takze napriklad pn, pripadne kombinacia dovo a pn.. ..treba zamestnavatelovi oznamit tehotenstvo a pri nastupe na md sa odhlasit z dochodkoveho

stejja9
19. jan 2017

@majusqa77 dakujem.
minuly cely rok bola RD, takze to bude minimalna materska? To odhlasenie sa vykona v socialnej poistovni, alebo na UPSVaR?

katriona1
19. jan 2017

@stejja9 jinak, když půjdeš třeba do poradny tak si můžeš nechat orazit návštěvu u lékaře, teda "péčko" myslím, že jich může být 7 za rok, já jsem ve stejné situaci, mám mezeru mezi RD a novou MD 2 měsíce a jsem tak dohodnutá se mzdovou, že budu čerpat dovolenou + tyto "péčka" však proč bych si na návštěvu u lékaře brala dovolenou 🙂

stejja9
19. jan 2017

@katriona1 tak toto ma vobec nenapadlo, dakujem za info. 😉

majusqa77
19. jan 2017

@stejja9 predpokladany prijem = co napise mzdarka do potvrdenia. A na socialke

katriona1
19. jan 2017

@stejja9 no já už si nechám orazit už na nejbližší poradně, i když budu ještě na RD, protože datumy mi tam nikdy nepíše, tak at mám do zásoby 🙂 a bylo mi řečeno, že můžu mít 7 péček i na dítě, takže by to bylo 7+7

stejja9
19. jan 2017

@majusqa77 Cize malo by sa to vyratavat z hrubeho prijmu z obdobia pred nastupom na MD?

majusqa77
19. jan 2017

@stejja9 ano

majusqa77
19. jan 2017

@stejja9 pripadne ak sa zvysovali platy vo firme, mala by aj tebe

katriona1
19. jan 2017

@stejja9 ale předpokládaný příjem není to stejné co hrubý před mateřskou, např. před mateřskou jsi mohla mít vyšší příjem protože jsi měla hodně přesčasů, ale to ti ted mzdová už nemusí zohlednit nebo naopak za dobu tvojí MD/RD se v práci zvyšovaly platy, tak i tobě ho může napsat zvýšený, já jsem se mzdovou dohodnutá, že mi napíše cca takový základ jaký mají momentálně moje kolegyně, které jsou ve stejné platové třídě a mají odpracované stejné roky jako já 🙂

stejja9
19. jan 2017

@majusqa77 tak toto neviem, ako to u nas interne funguje, kedze platy sa zvysuju kazdy rok nejakym percentom, ale ked som sa vratila po prvej MD a RD, tak plat sa mi za toto obdobie nezvysil. taktiez teraz pri druhej MD+RD stojim s platom, a ak by vsetko dobre dopadlo, a ja budem doma na tretej MD+RD, akurat som manzelovi spominala, ze nastupny plat absolventa po skole je ohodnoteny na vyssie ako moj plat. je to asi dan za to, ze chcem byt matkou a mat deti... 😒

evittam
19. jan 2017

@stejja9 Tak ako píše @majusqa77

@katriona1 Čo sa týka nároku na "péčka" - áno je 7 dní na teba a 7 dní napr. na člena domácnosti,dieťa. Čo sa týka tehotenstva a týchto prehliadok - to sa do toho nezapočítava - tehotná má nárok na toľko prehliadok koľko treba- čiže ak by si aj presiahla tých 7 - nič sa nedeje.😉

katriona1
19. jan 2017

@stejja9 tak já mám super mzdovou, a když mi napíše základ jaký mají ted kolegyně tak budu přeštastná, protože já jsem si před první MD základ trochu pokazila, když jsem ze směn přešla na ranní a co jsem ted koukala tak kolegyně mají ještě i dost přesčasů, tak uvidíme, ale já budu spokojená, když to aspon nebude méně jako při první MD