Koniec materskej, čerpanie dovolenky a následná materská partnera

dzen
14. apr 2023

Ahojte, chcem sa spytat ci by ste mi vedeli poradit ako najlepsie postupovat ked mi 23.4. konci MD, nasledne chcem cerpat 18,5 dna dovolenky co mi ostala z prace a potom by chcel partner cerpat matersku? Ako by sa to z financneho hladiska najlepsie oplatilo? Mam namysli aj co sa tyka rodicovskej davky. Dakujem vopred!

lenuska9999
14. apr 2023

@dzen tak klasicky od 23.4 požiadať o rodičovský príspevok a spolu s ním vybrať aj dovolenku. Potom nechať muža ísť na MD, ty rodičovský zrušiš a môžeš ísť napr na podporu

marika258
14. apr 2023

po dočerpaní 18,5 dňa dovolenky chceš nastúpiť v práci na rodičovskú dovolenku? https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/oplati-sa-medzi-materskou-a-rodicovskou-dovolenkou-cerpat-dovolenku/

klarissa25
14. apr 2023

Tak on keď nástupy na MD, rodicak nemôžeš dostávať...a ak máte len jedno dieťa, a chceš byť doma tak si musíš platiť zdravotku

dominika7990
14. apr 2023

@dzen za mna najhoršie čo môžeš spraviť je vyčerpať si celu dovolenku. (Ak tvoja práca je práca snov a si si istá že za tie roky doma sa nič nezmení tak kľudne čerpaj) Ja som mala nečakane retazovy pôrod (2,5r rozdiel) po piatich rokoch doma som si vďaka dovolenke užila potom pól roka maximalnu výšku podpory.

janka_266
14. apr 2023

@dzen a potom chcete dať výpoveď? Či prečo chcete čerpať dovolenku?

dzen
autor
15. apr 2023

@lenuska9999 takze ked cerpam dovolenku tj som kvazi znova “zamestnana” tak mozem zaroven poberat aj rodicak? Je to moje 1. dieta a mam v tom trochu zmatok ze ako to je. A este by som rada vedela ze ked mi 23.4. skonci MD tak dostanem rodicak v plnej sume aj za april este? Ak ano, tak potom by sa mi asi najviac oplatilo cerpat dovolenku v podstate cely maj (tusim tam mam aj viac ako 18,5dna kedze asi mi narok na alikvotnu cast dovolenky vznikol aj za januar 2023-april 2023) a zaroven poberat rodicak za april a maj a od juna by mohol ist na MD partner. Do zamestnania sa chcem vratit, viem ze tym zenam, ktore sa do prace vratit nechcu sa oplati dovolenku cerpat az po RD a aj to viem ze cisto teoreticky by ma mohol zamestnavatel pocas cerpania dovolenky prepustit.

lenuska9999
16. apr 2023

@dzen áno ak cerpas dovolenku obnoví sa nemocenské poistenie a si kvázi znova zamestnaná. Rodičovský príspevok ti patrí do 3 rokov veku dieťaťa bez ohľadu an to , či pracuješ alebo si s dieťaťom doma. Takže je možný aj súbeh rodičovského a dovolenky. Dokonca aj súbeh rodičovského a PNky.... a áno dostaneš ho za celý apríl. Len potom ho treba zrušiť keď pôjde manžel na materskú.

dzen
autor
16. apr 2023

@lenuska9999 dakujem, uz v tom mam jasno! ☺️