Koniec jednej a začiatok druhej rodičovskej dovolenky

zuzu1988
12. jan 2015

Baby, potrebovala by som od vas radu ohladom vybavovaciek ...som na RD maly bude mat 12. maja- 3 roky a 26.juna mam termin druheho porodu. Co mam kde vybavit a kde ist, ake papiere treba ... Na zmluvu som nepracova bola som na urade prace + brigady ... Ten cas od 12.maja do 26.juna sa budem musiet dat zaev. na urade prace? Dakujem za info 🙂

ellca123
12. jan 2015

mozes,ale mozes aj sama vyplatit tu sumu za tych par dni zdrav.poist./pomozu ti to vyratat na pobocke/
nezabudni sa vzdy aktualne odhlasovat a prihlasovat na social.poist a zdrav.poist.pri kazdej zmene

evittam
12. jan 2015

@ellca123 Hej, len tá suma by bola cca okolo,- Eur a to je myslím dosť....

evittam
12. jan 2015

Malo tam byt 84Eur,preklep 😉

janickacrazy
12. jan 2015

@zuzu1988 Asi by bolo lepšie, keby si sa dala na PN na tých pár týždnov, nie?

zuzu1988
autor
12. jan 2015

Este sama neviem chcem sa informovat ... co by bolo lepsie ...
@ellca123 @evittam veru je to dost platit ked bude treba na dieta ...
Dakujem za rady

gapa
12. jan 2015

@zuzu1988 určite sa na pn nedávaj, pokial nie si zaevidovaná, nič by to na situácii nezmenilo, lebo nárok na nemocneksé nemáš, tj. nebola by si aj tak poistencom štátu na zdr.poistenie, musela by si si to zaplatiť. A čo staršie dieťa? si s ním doma? či chodí max. na 4hod do škôlky, ak je tak, nie je problém, môžeš byť poistencom štátu, len zájdeš na zp. A ešte takto, ide ti aj o to, aby si na teba manžel mohol uplatniť za rok 2015 odpočet za celý rok 2015? (ak sa nezaeviduješ najenskôr 1.6., tak za jún si nemôže uplatniť, čo je myslím cca 60eur na mesiac, ak teda platí manžel dane (ak neplatí, nemajú mu z čoho vrátiť). Ak sa dieťa narodí najneskôr 1.7., tak za júl si už uplatniť môžeš.

gapa
12. jan 2015

@zuzu1988
pri termíne 26.6.2015 je 6týž.pred termínom 15.5., ak dobre rátam, ak dovrši staršie dieťa 3 roky 12,5. a manžel si môže uplatniť celú odpočítatelnú položku na teba (neviem tohtoročnú sumu, minulý rok cca 720eur), tak by som sa zaevidovala.

zuzu1988
autor
12. jan 2015

@gapa malého som chcela dat do škôlky - ma odhovárajú , že by som ho mala často chorého aj babo ... tak si ho asi nechám doma ...

gapa
12. jan 2015

@zuzu1988 tak ak sa nezaeviduješ, nie je problém. teraz si poistená ako poberatel rodič.príspevku, treba potom vybaviť na upsvar potvrdenie o tom dokedy si poberala RP. Potom budeš ako osoba riadne celodenne a osobne sa starajúca o dieťa do 6rokov (až do dna pred pôrodom), tam by mohol aj na max. 4hod.denne do škôlky chodiť.

zsenilla
16. jan 2015

Ahojte mamičky! Ja som tiež doma s cérkou, kto má 3 a pol roky, na predľženom RD, peniaze nedostanem, len štát mi platí ZP. Teraz som tehotná a na marec čakáme druhé bábetko. O týždeň ma vypíše lekár na MD, ale ako viem budem dostať len Rodič. Píspevok odo dňa narodenia bábetka, prosím Vás kde mám ísť vybaviť papiere?? Do S.Poisťovne?? Ďakujem!

dena1973
16. jan 2015

@zsenilla rodicovsky prispevok vyplaca UPSVaR. V soc.poistovni ti daju potvrdenie, ze nemas narok na materske a s tym zajdes na UP. Ak nemas PP, tak od narodenia dietata sa mozes v SP prihlasit ako osoba starajuca sa o dieta - do 45 dni od narodenia...

zsenilla
16. jan 2015

@dena1973 Dakujem ti za radu!!!

deli06
29. jan 2015

Ahojte,aj ja mam podobny problem. Dcerka bude mat 3 roky 24.6. a termin porodu mam 24.8. Poberam este aj prispevok na opatrovanie ztp osoby. ako mam postupovat po skonceni RD? dakujem.

zsenilla
3. feb 2015

@deli06 Ahoj, ja som dostala potvrdenie od UPSV, čo som musela podať u Dovery. Od Soc. Poisť. som dostala papier že nemám nárok na materské, povedali mi že potom keď mi narodí bábetko, možem žiadať rodičovské, spolu stým rozhodnutím a s rodným listom.

lacoste1111
19. mar 2015

@gapa ahoj prosim ta mozes mi poradit?? Som na predlzenej rodicovskej zo zdrav.dovodov do 6 rokov.maly bude mat 6 rokov 9.jula.v septembri cakame dalsie babatko.termin mam na 30.9. Chcem sa spytat kde sa mam evidovat od toho 10.7. do toho septembra.musim ist na urad prace? Dakujem

gapa
19. mar 2015

@lacoste1111 nie si zamestnaná ani nebudeš mať nárok na materské? v takom prípade by som sa evidovala ako uchádzač o zamestnanie, lebo inak si budeš musieť paltiť sama zdravotné poistenie do dna pred pôrodom, čo nie je málo (cca 57eur na mesiac), ak inak zdravotne nemôžeš byť poistená. Na úrade by si sa zaevidovala a pri dalšej návšetve ukázala tehot.knižku či žiadosť o materské a od 6týž. pred pôrodom by si už nemusela riešiť úrad práce, len po pôrode by niekto odniesol kopiu rodného listu dieťaťa tej pani čo sa k nej máš hlásiť a by ťa vyradili dnom pred pôrodom. Odo dna pôrodu už budeš poberať rodič.príspevok (ak nárok na materské nemáš) a teda budeš zdravotne poistená ako poberatel RP.

lacoste1111
19. mar 2015

@gapa nie som zamestnana a nemam narok na materske.budem poberst len rodicak.a v tomto pripade pojdem na matersku 6 tyzdnov pred porodom? Alebo az do dna porodu musim byt evidovana na urade prace??
6 tyzdnov

lacoste1111
19. mar 2015

@gapa tych 6 tyzdnov na konci spravy si nevsimaj.neslo mi to vymazat

gapa
19. mar 2015

@lacoste1111 čo tým myslíš, že nástup na md?? lebo materská dovolenka je vlastne ospravedlnené volno v práci, kedy tam nemusíš chodiť z dôvodu čerpania MD. Nezamestnaní ani živnstníci nečerpajú MD. Ak ide o poberanie materského, tak to sa poberá 6týž. pred, no ty nárok nemáš, ako píšeš. Tj. ide ti o čo? o zdravotné poistenie? v zdravotne poistená môžeš byť bud ako poberatel nemocenského, mateského, rodičovského príspevku alebo ako uchádzač o zamestnanie ... (samozrejme je toho viac). No z úradu práce teraz vždy vyradujú dnom pred pôrodom (podla doručeného rodného listu), aj keby si mateské poberala. Kedysi to bolo podla toho, či si materské poberala alebo nie. A ak by ťa vyradili 6týž. pred pôrodom, tak by si si musela tých 6týždnov platiť zdr.poistenie sama, lebo nepoberáš žiadny príspevok, na ten máš nárok až odo dna pôrodu (aj ked sa poberá za celý mesiac)
V sociálnej poistovni predpokladám máš podanú prihlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov. Dovršením 6rokov sa treba odhlásiť. Ak má dieťa nejakú diagnozu (napr. cukrovku ... je to v ich zákone o sociálnom poistení a nie je zhodný s úradom práce), teda jeho dlhodobo nepriazn.zdr.stav pretrvava, tak sa môžeš prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa po 6rokov do 18rokov. A narodením dieťaťa zase sa môžeš prehlásiť. Ak nemá dlhod.nepriaznivý zdr. stav, tak sa prihlásiš až po pôrode s kopiou rodného listu, myslím do 45dní treba, aby ta zaevidovali odo dna pôrodu.