Končí mi rodičovský. Mám nárok na ďalšiu materskú?

traktor1
16. apr 2016

V maji mi konci rodicovsky prispevok a som opat tehotna. Som na rizikovom mam narok na pn-ku a potom na matersku? Pred prvou materskou som bola zamestnana a PP stale trva. Dakujem

luciannka83
16. apr 2016

nie, máš nárok len na rodičák po PN

evittam
16. apr 2016

@luciannka83 Prečo by mala mať nárok len na rodičovský?! Ak jej PP trvá tak má normálne nárok aj na MD.
@traktor1

gapa
17. apr 2016

Ak bude trvať prac.pomer aj v den nástupu na MD, tak nárok na materské ti vznikne. Ak vznikla PN počas čerpania RD v zamestnaní, tak nárok na nemocnské z tohoto prac.pomeru nemáš, lebo netrvá nem.poistenie. Ak máš ale iné nem.poistenie alebo ti vznikla PN až napr. den po ukončení RD a počas trvania prac.poemru, tak nárok na náhradu mzdy počas dočasnej pn a následne na nemocenské zo SP máš.
Treba si dať hlavne pozor na to,
- aby prac.pomer nezanikol počas RD, to by ti nárok nevznikol.
-A podla konkrétnych dátumov, ak by si najprv po RD čerpala PN až do konca jedného kalend. roku, teda v danom kal. roku nemala žiadny vym. základ (neplatila ani den poistenie) a potom mala nástup na MD v dalšom kalend.roku , tak je nárok na materské len z minima,
- príp. ešte horšie, môže byť aj z nižšej sumy, ak za istých údajov ak by skončila RD v jednom kalend. roku napr. v piatok či sobotu a následne si robila či čerpala dov. len pár dní a potom bola na PN do konca roku a v dalšom kalend. roku išla na pn, tak môže byť matesrké aj nižšie ako z minima. lebo mzda za pár dní sa rozráta na kalend. dni, tj. ak by napr. skončila RD v piatok a čerpala dovoelnku od pondelka do piatku a pn vznikla další pondelok, tak mzda za 5kalen.dní sa rozráta na 9kalend.dní, tj. dosť nízky vym. základ na 1kalend. dní vyjde!!!
A nezabudnúť na podanie prihlášky na soc.poistovnu najneskôr prvý den čerpania rodič.dovolenky č.2!!!! treba znovu!!!!!!! neplatí stará

mirkami7
17. apr 2016

máš nárok na materské, od dátumu ked ti končí rodičovská ťa doktor vypíše na pn a od dátumu kedy máš nárok nastúpiť znova na materskú, ti ukončí pn a vypíše ti papiere na materskú, ktoré si zanesieš zamestnávatelovi