Koľko ste si našetrili na materskú?

29. júl 2020

Baby bola tu téma, či ste mali našetrené na materskú, celkom ma to zaujalo a uvedomila som si, že aj ja by som mala aspoň niečo našetriť. Viete mi povedať koľko ste mali odložené ? Využili ste tieto peniaze/ minuli ste ich všetky?

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima1
29. júl 2020

Neodkladala som si nic ale kym som robila nakupila som komplet vsetku vybavu co bolo treba a aj veci vopred. Materska a rodicak mi postacovali neskor na normal vydavky. A o ostatne sa staral muz

denden77
29. júl 2020

vsetky platby (najom, hypo, poistky, sporenia bla bla) x tolko mesiacov, kolko mam v plane byt na rodicaku 😁 este len nastupujem na MD, cize na druhu cast otazky odpovedat neviem 😁
+ komplet vybavicka uz je doma 😊

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
nikiki29
29. júl 2020

Ja nič 🤷🏻‍♀️ ale odložila som si z materskej na obdobie rodičáku. Snažila som sa míňať len o niečo viac ako je RP a zvyšok odložiť na ďalšie mesiace...

autor
29. júl 2020

@veronika4495 ja som sa tiež nad tým doteraz nezamýšľala, pretoze manžel stále robi a máme spolu účet.. Chcela som sa báb aj opýtať na aké konkrétne veci míňali, ale povedzme si rovno, nie je na škodu si niečo navyše našetriť. Možno na kvalitnejšie veci

autor
29. júl 2020

@denden77 Presne takto ma to napadlo.ale to máme našetrené bežné, nie len na toto obdobie

lauriema
29. júl 2020

Ahoj, keďže som prispela do tamtej diskusie tak prispejem aj tu. Šetrila som, mala som nejakých 2000 ušetrené a neminula som ich všetky. Mame tri deti keďže táto naša posledná princezná nebola v pláne po deťoch som nič nemala odložené. Takže musela som kúpiť úplne všetko. Kočiar, perinku, deky, postieľku, oblecko,vaničku celá výbava proste zvyšné peniaze som mala okolo 500 eur a tie som dala na spoločný účet.

denden77
29. júl 2020

tak to je super 👌😊
ja si chcem tu dobu proste trosku aj uzit, napr. sa v ramci kocikovania stavit v meste na kave a kolaciku, ci vybehnut niekedy von s kamoskami a nemusiet si ma to pytat od muza 😁 ani nie som vydata 🤣 a vsetko si platim sama 😊

autor
29. júl 2020

@lauriema ďakujem za odpoveď. Dostáva sa aj to kocikovne takže aj to veľa spravi

veronika4495
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
pupavka89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ndrag
29. júl 2020

Ja si davam pri setreni taku imaginarnu metu, najprv som sa snazila o 3 mesacny plat (ved tak sa odporuca mat nasetrene :D), potom o polrocny, rocny..atd. Su to peniaze, ktore ked dam na sporiaci ucet viac pre mna momentalne neexistuju, ani nad nimi nerozmyslam. Je dobre mat nieco odlozene, aj len tak bez nejakeho planu to minut. Zivot sa moze dokaslat hocikedy a peniaze sa potom zidu.

alana1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
krisbar
29. júl 2020

Ja zijem minimalisticky a snazim sa co najviac zit ekologicky. Co kupim budu len latkove plienky a kocik a nosic, ostatne poziadam znamych ci nemaju po svojich detoch darovat, alebo za symbolicku cenu. Nakupovat sa da aj v sekacoch alebo charita. A su tam krasne veci. Cize ja napr nepocitam ze to bude velky zasah do rozpoctu. Samozrejme kazdy nech zije podla svojich pravidiel, ale mne viac zalezi na ekologickej stranke zivota mojho dietata v buducnosti ako na kupe veci vyrobenych v cine plne chemikalii.

autor
29. júl 2020

@ndrag dobrý spôsob ako sa namotivovať mať niečo odložené.

zuzkablazejka
29. júl 2020

Ja som asi extrém 🤦‍♀️ materskú sme teda plánovali dlhšie (riešili sme hypotéku a môj postup v práci). Nasetrene mam cca 5tisic €. Vybavicku som kupovala pred pôrodom postupne a takmer všetko oblečenie som podelila po neterke takže tam som ušetrila naozaj veľa. Na materskú som odchádzala s tým ze teda potom dostanem tých cca 200€ rodicak. A fakt som si nevedela predstaviť z toho vyžiť. Preto som toľko šetrila. No ale keďže rodicak zvýšili (iba jeden mesiac som dostala dvesto a aj to sa mi prekryvalo ešte s materskou😊) tak tých cca 400€ mi postačuje 😉 a tak mam na šetrné na novú kuchyňu do nového domu 😊.

zuzkablazejka
29. júl 2020

A ešte doplním že tiež ak niečo potrebujem pre malú hračky oblečenie tak kupujem (väčšinou) z bazáru. Na sviatky nám rodina daruje plienky 😊 a napríklad postieľku mam ešte po mojom manželovi ❤️.

autor
29. júl 2020

@zuzkablazejka to si 🤣 aj muž šetril či sama si si?

zuzkablazejka
29. júl 2020

Z manželovej výplaty platíme dve hypotéky takže on výnimočne. 😉 Ale teda robila som to aj pre neho nech nemusíme žiť od výplaty k výplate. Inak ja som odjakživa zvyknutá odkladať si peniaze na horšie časy alebo "keby čosi" a kým sme boli slobodní bez záväzkov tak aj on si vedel odložiť viac. 👍 Nuž ale teda teraz sa to už tak nedá

autor
29. júl 2020

@zuzkablazejka veď jasné , my tiež máme spolu účet, niečo našetrené ale nenapadlo ma ešte niečo navysw

diusqa761
29. júl 2020

Pri prvej dcére som mala našetrené okolo 5000€. Minuli sme z toho cca 600€ na prvý kočík, 300€ na prebalovací pult, 185€ na koberec s jej menom, okolo 100€ postieľka, hračky , kolotoč na postieľku atď cca do 100€ , skriňa na oblečenie cca 400€ to bolo, oblečenie do troch mesiacov cca 250 až 300€ (mám radšej kvalitné veci) , 60€ príposluch, veci do pôrodnice a odsávačka, fľašky a cumle dokopy cca 300€ , dekorácie do izby , detská stropné lampa cca 70 Max 80€ , ďalšie ozdoby do izby , vymaľovanie nech cca 80 Max 90€, jedálenská stolička 50€, hojdacie kresielko 60€, nadštandard v nemocnici slabších 100€, hracia podložka cca 50€ (áno kupovali sme všetky veci naraz) , niečo stálo fotenie ale to už si naozaj nepamätám koľko . Potom neskôr autosedačku za cca 120€ , náušnice za cca 150€ atď... No väčšiu polovicu sme z toho minuli, zbytok peňazí nám ostal a postupne sa z toho staršej kupovali ďalšie veci. Iba teraz keď už máme druhú sme im kúpili už dvojpostel aby si staršia zvykala na lezenie hore (má schody a zábradlia nie rebrík) iba to ma cez 600€ s matracmi atď stálo takže každú chvíľu za to niečo treba a mladšej sme našetrili okolo 4000€. U nej sme kupovali 800€ kočík súrodenecký, postieľka Chicco 4v1 okolo 200€, oblečenie sme jej kupovali nové, nededí po staršej cca 150 Max 300€ do troch mesiacov, znovu veci do pôrodnice do 200€ , (počítam aj tehotenské košele atď), hračky, hracia podložka atď okolo 100€, teraz sme jej už kúpili autosedačku 115€ lebo na vajco už je ťažká , skriňu má spoločnú so sestričkou aj prebalovací pult takže to sme neplatili 2.hý krát, zasa koberec s jej menom 185€, teraz stoličku jej pozerám za cca 70€. Drobnosti nepočítam. Tak asi cca tiež polovica z tej sumy sa minula. Zbytok ide na plienky, mlieka, atď čo je treba. My sme ale všetko nové kupovali a nešetríme zrovna na veciach pre deti. Ale samozrejme ide kúpiť aj veci z druhej ruky a takisto dobré. 👍 Ja som bola ale rada že sme niečo mali a mohli sme im všetko naraz dopriať a mali aspoň dáku záruku že máme niečo bokom keby môj chlap skončil PN alebo čokoľvek.

berny800
29. júl 2020

@diusqa761 ja len čumím aké drahé deti máte 😳🙉

diusqa761
29. júl 2020

@berny800 deti niesú drahé rodičia sú skôr nahlavu 🤣

zuzka251
29. júl 2020

momentálne len začínam MD - tých cca 8 mesiacov budem na celú RD mesačne odkladať 50% + zvyšok, čo neminiem.

simca06022011
29. júl 2020

Ja som celkovo setrila odjakziva, cize nie specialne na "matersku". A este dodam, je fajn spoliehat sa na matersku a rd, a prijem partnera ALE moze sa hocico stat a nie len cez MD a RD a treba rezervu. V pripade urazu, choroby... potom netreba riesit zbierky a pomoc z vonku, ked ma clovek rezervu. Osobne som z toho co som mala odlozene pred MD vyberala prvykrat ked mala dcera skoro 3 roky, aj to na skrinu :D V podstate som sa toho nedotka, dokonca som stale posielala na spoerenie tu istu sumu. Tato era skoncila kupou domu :D Nemusela som ale riesit UM (predpisovala lekarka), choroby, specialne neviem ake pomocky.. mali sme zakladne veci (aj tak kopec skoncila na bazariku nepouziva takmer), oblecenie primerane, ziadne extremne vydavky na aktivity a dovolenky atd. Jedine co som si pred MD zainvestovala bol kocik, aj ten som kupila online o cca 200eur lacnejsie ako v obchode u nas, postielku a komodu na prebalovanie. Nic ine.

diusqa761
29. júl 2020

Ale samozrejme museli sme sa na tie korunky posnažiť. Prvá dcéra bola neplánovaná a ja som pracovala ako sestrička vtedy za slabších 600€ tak aby sme jej našetrili som na skoro 6 mesiacov dala výpoveď a išla do Holandska ako opatrovateľka aby sme pre ňu mali korunky a druhú dcérku sme plánovali a kvôli tej zasa môj išiel pracovať do Nemecka nech pre ňu máme a nech sa máme dobre.

katarinka89
29. júl 2020

Ak máš z čoho tak našetriť ....zo slovenského rodicaku nebude ,,muzika,,

solange7
29. júl 2020

Chvalim osvetu v podobe prispevku. Setrit treba. Materka a rodicovsky prispevok si mnoho rodin zamiena s riadnou mzdou a zivia z tychto penazi komplet rodinu. Ale to uz je o inom...

mnauu1
29. júl 2020

@krisbar Presne takto som aj ja rozmýšľala. Okrem ekologie. Na veci premaleho som zatiaľ minula Max 800 eur čo bolo pôrodné. ( V tom rátam aj plienky, krém, vlhcenky...) Keď niečo potrebujem vždy pozriem bazár. Kopec veci ľudia dávajú za odvoz. Ja som zarábala dobre a všetky výdavky pokryje muž zo svojou výplatou. Sumu radšej nebudem uvádzať, je to trochu vyššia suma. Plánujem ju použiť na mimoriadnu splátku hypo ak sa nic mimoriadne nestane do konca RD. Teraz jak je zvýšený rodicak tak to úplne stačí. Občas z toho aj ušetrím.