Koľko hodín môže byť dieťa v škôlke, keď som na rodičovskej?

ralanka
12. jan 2012

Ahojte milé maminky a žienky,ktoré mi možno poradia.
Syna chcem dať v septembri do škôlky (bude mať vtešdy 2 a 3/4 roka) ale nemám sa kam vrátiť do práce tak potrebujem poradiť že ak nenájdem prácu a ostanem dalej na RD tak na kolko hodín môže ostať syn v školke či len na 4 hodiny alebo na celý deň. A ked si nájdem prácu potom kde všade to ohlásiť aby bolo dieťa na celý den v školke? Ďakujem za odpovede

macka23
12. jan 2012

@ralanka Ked ti ho prijmu do skolky, moze ist na cely den a ty budes nadalej poberat RD do veku 3rokov bez ohladu na to ci pojdes pracovat alebo ostanes doma. Nie som si vsak ista tym, kde a co treba nahlasit, ked pojdes do prace, myslim ze na SP...snad poradi niekto dalsi 🙂

xlucia
12. jan 2012

kym dovrsi tri roky moze byt v skolke aj cely den a ty doma a nenahlujes to nikde.
ked ukonci tri roky, a tebe prestane chodit rodicovsky, to je den po narodeninach a ty budes nezamstnana, tak pojdes na urad prace

kaktusik007
13. jan 2012

@ralanka - dost dolezita vec je aky mas status - ale ked pises ze sa nemas kam vratit do prace predpokladam, ze ti pracovny pomer skoncil... v kazdom pripade podla aktualnych zakonov sa treba riadit zakonom o zdravotnom poisteni, ktory umoznuje nasledovne, aby stat za teba platil zdravotne poistenie:
- musis poberat rodicovsky prispevok - potom moze byt dieta neobmedzene v skolke
- ak RP nepoberas, tak tvoje dieta smie byt v skolke maximalne 4 hodiny denne, inak stat za teba zdravotne poistenie neplati

zhrnutie - ak poberas RP, tak do 3 rokov veku dietata (standardne).. po 3 rokov veku aj ked nebude mat zhorseny stav zdravotny mozes byt doma, avsak dieta mozes do skolky davat maximalne na tie styri hodiny. alebo opatrovatelke.

treba to hlasit na zdravotnu poistovnu. ak sa budes hlasit ako nezamestnana - to rob len ak mas narok na podporu - tak treba ist na urad prace....

a este jedna vec, urad prace riesi aj tzv,. zaujemcov o zamestnanie, ktorym preplaca vzdelavacie aktivity... takze... mozno aj toto je cesta, ako byt doma a casom zo svojim zivotom nieco spravit 🙂

andrejka1974
13. jan 2012

budes ho brat do dovrsenia 3 rokov a maly moze byt v skolke cely den potom sa ale musis po dovrseni 3 roky hlasit na zdravotnej poistovni aj v socialke tam je to dobrovolne zdravotne je povinne