Kedy zrušiť rodičák, ak nastupujeme na materskú?

nightrover
24. apr 2020

Ahojte, žienky, mám otázku, v ktorej si úrady protirečia, tak možno sa niektorá podelíte o skúsenosť. S mužom obaja nastupujeme od 4.5. na materskú (on so starším, ja s mladším). Už sme sa 2x snažili na UPSVARe zrušiť rodičák, ale stále nám bolo povedané, že to je ešte skoro a máme prísť až v máji, lebo za máj nám aj tak ešte rodičák vyplatia a teda zastavia ho až od júna a systém nepustí, aby to tam nastavili už skôr (že teda od júna si už nárokovať nebudeme. Na socke nám ale jedna panička povedala, že podmienkou schválenia materskej je, že rodičák už budeme mať akože pozastavwný a druhá zase, že sa tým nemáme trápiť, lebo že oni komunikujú s UPSVARom a po mojej žiadosti o materskú ich sami požiadajú o zastavenie rodičáku 🤷‍♀️
Pokračovanie v komente.

nightrover
autor
24. apr 2020

Dnes bol muž odniesť papiere ohľadom materskej u nich na personálne a baby mu povedali, že nech si isto dáme na ten rodičák pozor, lebo že teraz jeho kolegovi neschválili materskú kvôli tomu, že ten rodičák ešte nebol zastavený, aj keď o to žiadali už. Tak ja to nechápem! UPSVAR zatiaľ nechce prijať našu žiadosť a zároveň sociálka už bude vyžadovať zastavenie 🙈 Buď nemám šťastie na pracovníčky alebo je v tom fakt mega bordel! Prosím poraďte 🤞

zojanka
24. apr 2020

@nightrover normálne pošli písomnú žiadosť na UPSVaR už teraz že žiadaš odňať RP od 4.5.2020 z dôvodu, že ty nastupuješ na novú materskú (prilož rohodnutie SP ak už máš) a otec dieťata si zároveň uplatňuje na dieťa xy nárok na materské od 4.5.2020. Keď spracujú domov ti príde rozhodnutie že RP sa odníma od 01.06.2020.

pelopeia
24. apr 2020

Pri priznani materskej otcovi dietata je dolezite aj to, kedy ste poziadali o odnatie rodicovskeho prispevku.. najskor treba poziadat o odnatie RP a az potom o priznanie materskej.. kludne mozete poziadat o odnatie RP cim skor. Rozhodnutie o odnati sa vyda az po vyplateni poslednej davky, t.j. za maj v juni. Socialna poistovna si moze vyziadat informaciu, kedy ste o odnatie poziadali, od akeho datumu, kedy bolo vydane rozhodnutie a kedy toto nadobudlo pravoplatnost. (Ja osobne mam na stole niekolko ziadosti o odnatie RP od maja, nedajte sa odbit pracovnickou a trvajte na podani ziadosti omodnatie RP)

nightrover
autor
24. apr 2020

@pelopeia Tak potom nechapem, preco nas nasa pracovnicka uz 2x odbila s tym, ze este je na to skoro. To sme boli raz v marci a raz zaciatkom aprila. Cize podane nemame, ale asi to pojdeme vyriesit hned v pondelok a uz sa odbit nedame.... Vdaka za info!

zojanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nightrover
autor
24. apr 2020

@zojanka No lebo my by sme ziadali zastavenie az od 4.5., lenze za maj by sme este mali na rodicak narok a preto by sa oficialne zastavil az od juna.

zojanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bambulkax
24. apr 2020

@nightrover my sme to riesili nedavno a tiez nam povedali, ze najskor prijmu ziadost tyzden pred datumom nastupu na matersku takze v priebehu buduceho tyzdna by vam ju uz mohli akceptovat

nightrover
autor
24. apr 2020

@zojanka Jaj, jasne, sorry, zle som to precitala. A mas pravdu, ja som sa nad tym tiez dnes pozastavila. Kdesi som to citala. Nam pani na urade dookola vysvetlovala, ze system ju aj tak nepusti nahodit to tam skor. Tak asi sa musi cakat na "system", kym to aj realne potvrdia. Ale ano, je to trochu absurd.

nightrover
autor
24. apr 2020

@bambulkax To ano, len ziadost o materske uz je podana a ak naozaj rozhoduje to, ktoru zoadost kedy podavame a nie to, ze odkedy su ucinne, tak to je potom pekna blbost. Lebo teraz podla toho, co pise @pelopeia by mohli manzelovi zamietnut matersku len kvoli tomu, ze ziadost o zrusenie RP bola podana o par dni neskor ako ziadost o materske. Aj napriek tomu, ze ucinnost oboch ziadosti by bola v sulade s tym, ako to socialka pozaduje 🤷‍♀️

zojanka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nightrover
autor
24. apr 2020

@zojanka No ved to je ta tragedia, ze clovek ma ine info z kazdej strany a naozaj asi len zavisi od cloveka, na ktoreho natrafi 🤷‍♀️ My tam teda v pondelok radsej zabehneme a podame to a hadam vsetko prejde ako ma :-/

hyberncia
24. apr 2020

@nightrover my sme podávali tak,že keď som mala rozhodnutie zo SP o priznaní materskej vtedy mi zrušili rodicak. Chcela som ho zrusit,už sama skor,aby sme mali pre manžela papier,ale nechceli mi to takto vystaviť,keďže ja som prechádzala z rodičovského na materskú. Žiadosť o materské muža inak posudzujú dosť dlho. Dlhšie ako u ženy.

nightrover
autor
24. apr 2020

@hyberncia Aha, to je tiez zaujimave. Ano, pocula som, ze na tych chlapov si viac "posvietia", kym rozhodnu. Ja mam pocit, ze vsetko musim kontrolovat a overovat z viacerych zdrojov kvoli tymto nezrovnalostiam v informaciach a velku nedoveru voci instituciam to vo mne vyvolava teda... A ako dlho ste cca cakali na rozhodnutie u muza?

nightrover
autor
24. apr 2020

@hyberncia Ja tiez prechadzam z rodicovskeho na matersku vlastne a nieco take mi nehovorila pani ma upsvare. Cize to je zase dalsi scenar, ako to moze vyzerat. A potom aby clovek nebol totalne zmateny 👌

bambulkax
24. apr 2020

@nightrover Nam ziadost v SP nechceli zobrat pokial nedonesieme potvrdenie, ze sme zaziadali o zrusenie RP

hyberncia
25. apr 2020

@nightrover v podstate mali sme to po známosti urýchlene,lebo by to bolo trvalo fakt tie 2 mesiace. Ale vďaka známosti za mesiac.

nightrover
autor
25. apr 2020

@bambulkax Boze, tak ja uz fakt neviem 🙈 Chapes a nam povedali, ze aj keby nebolo zastavene, tak oni poziadaju upsvar o zrusenie 💁‍♀️
@hyberncia Uf, tak to je masaker, lebo vsak muz uz medzitym nastupi na matersku a ak mu neuznaju, tak ten cas, co uz nechodil do prace kvoli materskej, bude musiet vykryt dovolenkou a neplatenym volnom. Ale netrva to tak dlho len pri komplikovanejsich pripadoch? Lebo on robi vo velkej korporacii, maju tam dobre poriesene personalne, nema ine prijmy atd, tak tam ozaj nemaju velmi co spekulovat 🤷‍♀️

hyberncia
25. apr 2020

@nightrover aj mne ju dosť dlho vypočítavali, tiež to trvalo cca mesiac a určite to nebolo náročné, plus tie ocr,čo sa teraz čerpajú tej rýchlosti určite nepomôžu. No ak ide normálne na materskú a nebude popritom pracovať,tak sa nemá čoho báť.

pattinka
25. apr 2020

@pelopeia
@hyberncia baby, chcem sa vás opýtať, ak chce žena od dvojročného dieťaťa nastúpiť do práce, môže ísť mm na materskú? Akože normálne mu ju vyrastajú z hrubého príjmu ako matke pri nástupe na MD tých 6-8 týždňov pred pôrodom? Tiež ma chlap potom nárok na tých 34 týždňov materskej dovolenky?

hyberncia
25. apr 2020

@pattinka ak celý čas pracuje u toho istého zamestnávateľa,tak áno bude to 75percent priemeru hrubej mzdy za rok 2019. A materská je 28 týždňov u muža.

pattinka
25. apr 2020

@hyberncia ďakujem veľmi pekne

nightrover
autor
25. apr 2020

@hyberncia Mne pri prvom prislo asi do 2 tyzdnov rozhodnutie, ale chapem, ze je to vysoko individualne. A pravda, ze korona teda vobec nepomaha... Ale inak ano, bude riadne doma so synom, ziaden dalsi prijem, takze hadam vsetko dobre dopadne.

hyberncia
25. apr 2020

@nightrover aj mne pri prvej prišli rýchlo,preto som sa teraz čudovala,že to tak dlho trva. Potom by nemal byť problem,ale viem,že je možnosť,ak by to trvalo dlhšie zavolať na infolinku sociálnej poisťovne a prezistit,či je nejaký problém. Aspoň ja som tak zisťovala po mesiaci.

bambulkax
25. apr 2020

@nightrover Kazda SP ma asi svoje pravidla 🙂 Ak tvoj manzel nebude mat ziadny uvazok tak nemaju dovod neschvalit mu matersku. Maju na vyjadrenie tusim 60 dni, nam prislo vyjadrenie az po mesiaci.

mitama
24. máj 2021

Ahojte, síce staršia diskusia ale akurát ideme riešiť s manželom podobne, akurát že ja nastupujem do prace.
Teda je lepšie teraz počas korony ísť najprv radšej do SP a tak si ísť požiadať o pozastavenie RP? Keďže tak dlho posudzujú žiadosti...
Ja nastupujem do prace koncom augusta a manžel na materskú, neviem kam ísť skôr a keď som si prečítala, čo ste písali s tým systémom, tak fakt neviem. Aby neboli problémy, máte najnovšie skúsenosti? Ďakujem 🙂