Kedy sa oplatí odísť na materskú?

kristinka92
13. sep 2021

Ahojte chcem sa spýtať - bola som v tom že na matersku sa odchádza len 6tt pred plánovaným pôrodom a 8tt môžu ist iba tie ktoré majú rizikové tehotenstvo.
Minule som bola na prehliadke u gyn. a že si mám rozmyslieť k akému dátumu chcem ist na matersku od 8-6tt že budeme vypisovať papiere potrebné pre socialku.
Chcem sa spýtať ak by som aj odišla o tie dva týždne skôr (teda tých 8tt.), vyplácanie materskej sa tiež skráti o tie dva týždne? Rozmýšľam totižto aj kvôli financiám či zostať pracovať dlhšie aby som mala poslednú výplatu väčšiu o tie odpracované dva tyzdne.

eerikusik
13. sep 2021

@kristinka92 samozrejme že sa ti to skráti

monika_mt
13. sep 2021

@kristinka92 Materská trvá 34 týždňov bez ohľadu na to, kedy nastúpiš. Začne sa ti počítať dňom nástupu na MD, či už je to 6 či 8 týždňov pred termínom pôrodu. Ak sa cítiš dobre a chceš pracovať, nie je dôvod nastupovať skôr.

nafka0483
13. sep 2021

@kristinka92 Matersku mas 34 tyzdnov, ak nastupis 8 tyzdnov pred porodom, tak po porode ti je vyplacana este 26 tyzdnov. Ak nastupis 6 tyzdnov pred porodom, tak je vyplacana 28 tyzdnov.
Nic sa neskrati ani nepredlzuje, spolu to vyjde vzdy 34 tyzdnov.

Co zvyknu zeny riesit je to, aby im materska skoncila 29ty alebo 30ty den v mesiaci - jednoducho predposledny den v mesiaci. Pretoze materska sa vyplaca za dni - cize ziskaju matersku za takmer cely mesiac a zaroven rodicovsky sa vyplaca za mesiac aj ked si na RD len 1 den. Cize napr. jul - materska konci 30.7. cize za jul dostane matersku za 30 dni, co je pekna suma a nasledne 31.7. je uz na RD, cize za jul ma narok na cely RP.

Cize toto si zvyknu zeny pozerat v lehotniku - je zverejneny na stranke socialnej poistovne a prisposobia tomu den nastupu na matersku.

kristinka92
autor
13. sep 2021

@nafka0483 to som ani netušila že sa takéto veci riešia :D mne to vychádza na 22.deň v mesiaci keď pôjdem teda tých 6tt pred pôrodom na MD, do 30teho v mesiaci by som musela ešte niekoľko dni potiahnuť a vzhľadom k rizikám v praci sa mi to nevidí ako dobrý nápad, ale veľmi pekne ďakujem za radu, určite tu niekomu pomôže

moncici_7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moncici_7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
nafka0483
17. feb 2023

@moncici_7 Lehotnik vygoogli a nejde o nastup ale o to ktory den konci

1stella1
17. feb 2023

@kristinka92 vyrataj si nastup tak, aby ti posledny den cerpania materskej vysiel na predposledny den mesiaca. Za posledny den daneho mesiaca potom dostanes este plny rodicovsky prispevok.

moncici_7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz