Kedy sa mi oplatí odísť na materskú?

lucka63
8. júl 2020

Ahojte, chcela by som sa len spýtať, minule som tu čítala , že ako sa oplatí ist na materskú či 6 alebo 8 týždňov , vychádza mi to keby idem 8 týždňov pred termínom na materskú že mi akončí 16 apríla a keď 6 týžňov tak 29 apríla, kedy sa mi teda oplatí ísť z finančného hľadiska kvôli dňom, či v tomto prípade je to jedno keď sa mi nový mesiac nebude prelínať ? Ďakujem

tryromy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dominika_sk
8. júl 2020

@tryromy bože ty čo trepeš za kraviny🤦🏼‍♀️ Materska trva 34tyždňov takže či ideš 6 alebo 8 tyždňov pred porodom stale to bude dokopy len 34 tyždňov (ak to nie su dvojičky alebo osamela matka)ak pojde 6tyždňov pred md skonči 28 tyždňov po narodeni, ak pojde 8tyždňov pred md skonči 26tyždňov po porode.

Oplati sa isť tak že ti skonči 29. pretože dostaneš matersku za 29 dni a ešte aj cely rodičak. Ale pozor, 8 tyždňov pred terminom davaju matersku len ak ideš z pn alebo maš rizikove. Datum skončenia md si pozri v lehotniku socialnej poisťovne.

tryromy
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
majusqa77
8. júl 2020

@dominika_sk no tak ty nemas tiez pravdu...
financne je to jedno, kedze dostane stale rovnako dlho matersku.
a sama sa moze rozhodnut, ci pojde 6 alebo 8 tyzdnov pred TP

dominika_sk
8. júl 2020

@tryromy no tak lebo som v nemom užase z tychto rad , sama o tom nič nevieš a ideš radiť niekomu inemu, potom vznikaju take dezinformacie že to človeku až zabehne keď to vidi.

martina1201
8. júl 2020

@lucka63 v tvojom prípade sa ti viac oplatí ísť 6 týždňov nakoľko dostaneš materskú za 29 dní a k tomu za celý mesiac rodičovský príspevok.

dominika_sk
8. júl 2020

@majusqa77 Keď pojde na md 16. dostane matersku v tom mesiaci za 16dni plus rodičak. Keď pojde na matersku 29. dostane matersku za 29dni plus rodičak. To znamena ak ma priklad 20€ materske denne pri skončeni md 16. dostane 320€+370€ rodičovsky dokopy690€ a ak skonči 29. dostane 580€ matersku plus 370rodičak. Dokopy 950€

majusqa77
8. júl 2020

@dominika_sk a nieje to nahodou tak, ze o co viac materskej dostane posledny mesiac, o to menej dostane v prvy? ;)

tryromy
8. júl 2020

@majusqa77 v prvy mesiac MD este pracuje a vtedy je tam este v hre vyplata.

majusqa77
8. júl 2020

@lucka63 absolutne neries tieto prepocty, uvazujes dobre - ze pokial ti to neprelina mesiace, je to jedno
@tryromy hm, kde v prispevku je, ze pracuje?

tryromy
8. júl 2020

@majusqa77 ale nepise ani ze nepracuje.

daniela1911
8. júl 2020

@lucka63 je to úplne jedno v tvojom prípade. Tvoj “balík” peňazí na MD je stále rovnaký, či si viac tyždňov vyčerpeš pred pôrodom alebo po. Je to jedno - dokopy za 34t sú to stále tie isté peniaze.
Rodičovský príspevok dostaneš celý za 1 kalendárny deň alebo aj za 10 kalend.dni. Takže či ti skončí MD 16. alebo 29.4. stále dostaneš za ten mesiac 370€.
A nástup na MD 6 alebo 8 t pred pôrodom - je tvoje slobodne rozhodnutie (je to aj uvedené v informáciách na stránke SP a každý normálny gyn sa ťa spýta).

ggaabbrriieellkkaa
8. júl 2020

Ahojte ....takže ja by som potrebovala poradiť ....už mam z toho chaos....som zamestnaná na TPP od 20.2.2019-momentálne čakám bábatko som v 5. mesiaci, termin porodu 9.12, avšak lekarka mi doporucila isť na rizikove tehotenstvo resp. PN (sedave a stresujuce zamestnanie). NA matersku by som mala nastupit cca 20.10.2020 Dajme tomu že by som na PN nastúpila od 1.8.2020. Môže mi táto PN ovplyvniť výšku materskej?
Resp. kto za mna plati nemocenske pocas PN?
Meni sa mi tým vymeriavací základ?
Ake je v mojom prípade rozhodujuce obdobie z ktorého sa to počíta?
Príklad : ak mam cca denny vymer. zaklad v hrubom 30 € z toho 75% je 22,5x 30 dni za mesiac výška materskej je 675€ v hrubom? spravne to chápem
Ak budem PN zmenim tym vymeriavaci základ a znížim tým materskú- chcem len vediet ci ist na PN alebo potiahnut tých 2,5 mesiaca- vrámci financií resp. viem sa ešte dobrovolne dopoistiť? dobrovolne poistenie som si platila v r. 2011 ale to sa uz asi teraz nebude vztahovat na vypocet....dakujem za rady

veronikaszabova
8. júl 2020

@ggaabbrriieellkkaa PN je socialna davka, nie zdanitelny prijem - neovplyvni MP.

veronikaszabova
8. júl 2020

@ggaabbrriieellkkaa nemozes platit DNP, ak mas PP

lucka63
autor
8. júl 2020

@dominika_sk ale mne 16 alebo 29 konci mayerska po tyxh 34 tyzdnoch .. odchod mi vychadza pri 6 tyzdnoch na 4.9 a pri 8 tyzdnoch 21.8.