Kedy mám ísť na maródku?

zdenja1
10. nov 2013

Chcela by som poradiť v tejto veci: Do konca roka 2013 mám zmluvu na dobu určitú, vo firme pracujem 1rok a 5 mesiacov.Teraz som v 18tt.Kedy by mi bolo lepšie ísť na maródku? Tohto roku alebo v ochrannej lehote budúci rok? Ovplyvní mi to niečo? Keď budem napr.tohto roku na maródke tak v januári sa budem musieť ísť prihlásiť na ÚP? Ďakujem krásne ...

janielikk
10. nov 2013

myslim, ze doba urcita sa predlzuje o dobu, ktoru si na PN... neviem isto... vyhodit ta nemozu, lebo si tehotna, t.j. v ochrannej lehote, ci vynimke. a ako tehotna sa nebudes hlasit na UP, ale na soc. poist., kedze oni ti budu vyplacat matersku

marika80
10. nov 2013

Ked budes chora.

janinah
10. nov 2013

@marika80 100 bodov 😀

zuzkaanicka
10. nov 2013

@marika80 😀 😀 😀

stardust
10. nov 2013

a potom sa cudujete, ze zeny nechce nikto zamestnavat 😕

alenah31
10. nov 2013

@janielikk @zdenja1 ak mas zmluvu na dobu ucitu je fuk, ze si tehotna-ochranna doba sa na teba nevztahuje, pracovny pomer ti konci dnom uvedenym na zmluve. Pokial nastupis na PN 7 dni po ukonceni prac. pomeru tak este prvych 10 dni dostanes zaplatenych od zamestnavatela nahradu prijmu a potom klasika od socialky. Ale ak si zdrava s cim chces ist marodovat??? Ak mas odrobenych 720 dni pred nastupom na urad prace tak podpora ti vyjde asi vyssia ako marodka.

macamac
10. nov 2013

nie som si istá, či sa nejaká ochranná lehota vzťahuje aj na dobu určitú
či?
neviem, myslím, že jednoducho "padla" a hotovo. nie?
@janielikk

macamac
10. nov 2013

@alenah31 😀
práve som to napísala, len som si nebola istá 😉

alenah31
10. nov 2013

@macamac je to tak🙂 dokonca aj keby isla na pn hned teraz tak jej prac. pomer konci tym dnom ako ma v zmluve.

zalka
10. nov 2013

@alenah31 jojojojooooooj hlúposti ... ako tehotná má zadávateľka @zdenja1 ochrannú lehotu 8m od skončenia PP na to aby kedykoľvek počas tej lehoty od skončenia PP do nástupu na MD 6t pred pôrodom mohla v čase choroby ísť na PN ..
a PN po skončení PP platí od prvého dňa SP a nie zamestnávateľ ako si napísala ty ...

A toť zadávateľka, po skončení PP by som sa prv šla zaevidovať na UP ... do 8 dní od skončenia PP .. a tak ak by som mala problémy šla by som na PN ... ty sa ponáhlať nemusíš. Len ak budeš na PN tak ťa na UP nezaevidujú ... a PP skončí dohodnutým dátumom ak ti ho nepredlžia ...

alenah31
10. nov 2013

@zalka zamestnanec u nas dostal okamzitu vypoved kvoli alkoholu, na druhy den mi doniesol marodku a prvych 10 dni sme mu platili my a nie socialka....ochranna doba je sedem kalendarnych dni. Ja som nikde nepisala, ze nemoze ist na PN! treba poriadne citat, len som pisala nech si to vypocita, podporu mozno dostane vyssiu ako pn-ku.

zalka
10. nov 2013

@alenah31 tak ste to mu platiť nemali, pretože ak skončil PP .. tak on mal PN odniesť rovno na SP ... a vy ste nič platiť nemali.
Ak by šla zadávateľka na PN 30.12. napr. ... tak zamestnávateľ jej bude platiť PN 30 a 31.12. a ostatné dni už SP ,
ak pôjde na PN 2.1. tak od prvého dňa jej bude PN hradiť SP z ochrannej lehoty.

Netuším prečo ste pracovníkovi hradili 10 dní PN , asi neprevzal hned výpoved, a doručenie a vrátenie sa späť ak neprevezme chvílku trvá a až potom sa môže ukončiť PP ... takže asi tam je tá chyba ...

A áno OL je 7 dní u všetkých kt. PP trval aspon 7 dní ... u tehotných je OL 8 mesiacov ... len som doplnila ...

A čo sa týka podpory tak zadávateľa píše že pracuje 1rok a 5 mesiace a ked predtým nepracovala, tak nárok na podporu v nezamestnanosti mať nebude ... a aj keby nárok na podporu mala, tak si treba uvedomiť, že PN je 55% z VZ , a podpora je 50% z VZ .... neviem mne furt vychádza , že PN je viac ako podpora ...

alenah31
10. nov 2013

@zalka 1 rok a 5 mesiacov u jedneho zamestnavatela, ale co ak pred tym pracovala inde??
Vypoved podpisoval priamo v ten den u sefa....ta ochranna doba bola tusim az 40 dni, skratili to na 7 dni. A poslali ho k nam zo socialky takze preto sme mu to preplatili.

zalka
10. nov 2013

@alenah31 no tak zodpovedne a za seba ti prehlasujem, že SP plati po skončení PP PN od prvého dňa ... tiež som šla na PN po skončení PP a bolo to toho roku, a zamestnávateľ mi nič neplatil ale všetko od prvého dna SP.

alenah31
10. nov 2013

@zalka toto ide v praci vlastne mimo mna, ale bolo to tiez teraz v marci. Viem, ze to preplatene dostal.

zalka
10. nov 2013

@alenah31 tak to je chyba, ako reálne nemožné... nemali to v práci preplácať ... on dostal 100% peniaze od prvého dna aj zo SP , a sa obohatil. Ako sa to spravilo v účtovníctve? Ked mal skončený PP a mal náhradu mzdy, to je totálna hlúposť.
Treba preveriť na SP, lebo aj mna posielali zo SP na firmu tak som im oznámila, že si uplatnujem PN z OL a že zo zamestnávateľom nič spoločné už nemám.

Pozri tu na stránke SP sa píše ... nárok na nemocenské vzniká zamestnanec : v ochrannej lehote, od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti .... preto píšem, že je blbosť aby platil zamestnávateľ PN v OL .. a váš ex zamestnanec sa obohatil http://www.socpoist.sk/nemocenske/1292s

nárok na nemocenské vzniká

zamestnanec
od 11. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
pri zániku nemocenského poistenia pred uplynutím 10. dňa trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, odo dňa nasledujúceho po dni zániku nemocenského poistenia
v ochrannej lehote, od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti
dobrovoľne nemocensky poistená osoba od 1. dňa dočasnej pracovnej neschopnosti

havana_frost
11. nov 2013

@alenah31 z akeho titulu by platil byvaly zamestnavatel marodku byvalemu zamestnancovi? ved uz s nim nema ziadny vztah. Ochranna lehota sa vztahuje k Socialnej poistovni, nie k zamestnavatelovi. zamestnavatel akurat tak nesmie v niektorych pripadoch zamestnanca vyhodit (zakaz vypovede), ale nema povinnost vyplacat mu nahrady mzdy po skonceni pp, lebo tam na to neexistuje ziadny pravny titul.

zdenja1
autor
11. nov 2013

@alenah31 na podporu nie je potrebných viac odpracovaných dní? Budem mať nárok???Myslím že nie :(

zalka
11. nov 2013

@zdenja1 na podporu treba mať odpracovaných 2 roky z troch , ak si pred týmto PP nepracovala nárok na podporu mať nebudeš.

zdenja1
autor
11. nov 2013

@alenah31 Pred tým som bola 3mesiace na ÚP a ešte pred ÚP som pracovala taktiež.

zdenja1
autor
11. nov 2013

@zalka ďakujem za info

zalka
11. nov 2013

@zdenja1 rado sa stalo

lulu551
15. nov 2013

Zienky ,materska a marodka sa vyplacaju spolu,ked ich obe mam v jednom mesiaci?

paparkam
15. nov 2013

@lulu551 ano,ja som bola do22.10. na marodke a od 23.10 uz materska,prislo mi to na ucet vcera spolu

lulu551
15. nov 2013

@paparkam ja mam presne tak isto,marodka a potom od 23.som na materskej,len nejaka cisastka mi dosla na ucet a nieco mi prislo sekom,tak neviem,ze co a ako,lebo inter.banking si neviem pozriet..

dena1973
16. nov 2013

@lulu551 Môže byť, že nemocenské ti poslali na účet, lebo na začiatku PN si ho tam uviedla. Materskú ti mohli poslať šekom, lebo si učet na žiadosť o materské neuviedla.....

lulu551
16. nov 2013

@dena1973 tak,obe veci mi riesila firma,takze nemozem vediet,ci uviedli to cislo uctu,ci nie,tak uvidime,ako bude v nasledujucih mesiacoch..a je mozne,ze mi uz spolou aj s materskou poslali tych 22 EUR ako ten pridavok na dieta,aj ked este nie je narodene?

havana_frost
17. nov 2013

@lulu551 to tazko, lebo jednak o pridavok na dieta sa ziada az po narodeni dietata a druhak tuto davku nevyplaca SP ale UPSVAR.

dena1973
17. nov 2013

@lulu551 Ak si pracovala a máš nárok na materské, tak to vypláca sociálna poisťovňa. Na žiadosti o materské si si mala sama uvieť účet. Ak si ho tam neuviedla, tak ti dávku zrejme zašlú na adresu...., no môžeš si aj dodatočne požiadať o zasielanie materského na účet, ak by ti robil problém chodiť si na poštu....
Prídavok na dieťa, pôrodné a ostatné príspevky + rodičovský príspevok vypláca ÚRSVaR. ÚPSVaR a SP sú dve rozdielne inštitúcie.
Príspevky na dieťa a tiež aj prídavok na dieťa si môžeš uplatňovať až po jeho narodení (ÚPSVaR).....