Kedy ísť na materskú?

domcurik66
2. jan 2014

Ahojte zienky 🙂 mozete mi poradit? Ako je to s materskou dovolenkou? Uvazujeme s priatelom o babatku a som uplny laik co sa tyka tychto veci ohladom vypoctu materskej. Bola som studentkou do 28.5.2013, potom som bola evidovana na urade prace od 28.5. do 23.9. 2013 a od 23.9. som zamestnana, chcela by som vsak zmenit zamestnanie. Kedy sa mi oplati ist na matersku? Kolko musim mat odpracovane? Zmena zamestnania ma na to nejaky vplyv? Velmi pekne dakujem ;)

majusqa77
2. jan 2014

@domcurik66 treba mat odpracovanych 270 dni, aby si mala narok na matersku davku

awina
2. jan 2014

Ahojte, a tých 270 dní sa počíta pracovných dní, kolko sa skutočne odrobilo alebo kalendárne dni? napríklad január 31 kalend. dní, ale pracovných bolo napr. 21....tak ako sa to počíta? dakujem 🙂

dena1973
2. jan 2014

@awina 270 dní nemocenského poistenia to je jedna z podmienok pre nárok na materské. 270 dní sa počíta 2 roky spätne od pôrodu. Počítajú sa kalendárne dni, NIE pracovné. To nemocenské poistenie nemusí by v jednom kuse (270 dní), ale do tých dvoch rokov pred pôrodom.
@domcurik66 1. podmienka nároku na materské je nemocenské poistenie (pracovný pomer)resp. ochranná lehota po ukončení PP. 2. podmienka nároku na materské je nemocenské poistenie v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Ak zmeníš zamestnanie tak sa do tých 270 dní bude počítať aj predchádzajúce poistenie (prac. pomer), ktorý si ukončila, ak bude spadať do termínu 2 rokov pred pôrodom. To zn., že to 270 dní nem. poistenia sa započítavajú všetky ukončené poistné pomery (PP) dva roky pred pôrodom.

domcurik66
autor
4. jan 2014

dakujem krasne 🙂

dena1973
6. jan 2014