Kedy by mi vyšla materská?

14. máj 2020

Dobrý deň prajem, chcela by som sa informovať ohľadom materského a či by som mala nárok na materskú. Mám 20 rokov, momentálne som od 31.3 evidovaná na úrade prace, predtým som pracovala od 23.2 - 5.3 na TPP ako predavačka a ešte predtým 1rok aj 151 dni ako športový leader na skrátený úväzok v športovom obchode. Do decembra 2019 som bola ešte študentkou vysokej školy ale v práci som stále mala zmluvu na skrátený úväzok Chcem vedieť či by som mala nárok na materské alebo na rodičovský príspevok, keďže neviem aké sú presne podmienky a čo k tomu potrebujem a ak nie či by to bolo možné ak by som bola ešte dobrovoľne poistená či by mi v tom prípade vyšla aj materská. Momentálne som v 11tt tehotenstva.
Ďakujem pekne, prajem príjemný deň

fokuska
14. máj 2020

Podmienky naroku na materske su nasledovne:
1. Aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodom
a zaroven
2. Aktivne nemocenske poistenie ALEBO ochranna lehota

Napis presne datumy kedy si robila v tom sportovom obchode a tiez napis aky mas vypocitany termin porodu.
Co bolo od 5.3. kedy si skoncila PP do 31.3. kedy si sa evidovala na urade?

autor
14. máj 2020

@fokuska od 28.9.2018-22.2.2020 som pracovala v športovom obchode, pd 23.2-5.3 som pracovala tiež ale už v inej firme a od 6.3 do 31.3 som bola dobrovoľne nezamestnaná od 31.3 som evidovaná na úrade.
Termín pôrodu mám 1.12.2020

fokuska
14. máj 2020

Takze 2 roky dozadu to znamena 1.12.2018 - 1.12.2020, to mas odpracovanych takmer 17 mesiacov, takze pocet potrebnych dni splnas.

Co sa tyka durhej podmienky, tak nemas momentalne aktivne NP a ci si v ochrannej lehote zavisi od toho kedy si mala poslendu menstruaciu - ci si otehotnela este pocas trvania pracovneho pomeru.
Ak by si otehotnela pocas trvania PP, tak si v ochrannej lehote.
Ak nie, tak potrebujes obnovit NP - zamestnat sa, alebo sa prihlasit na dobrovolne nemocenske poistenie.

autor
14. máj 2020

@fokuska A výpočet materskej je z oboch platov už alebo tam kde som pracovala dlhšie? A to nemocenské si viem kde obnoviť a na ako dlho? ak by som sa nevedela zamestnať? Ďakujem inak veľmi pekne

fokuska
14. máj 2020

V pripade, ze sa uz nezamestnas, tak sa bude brat vymeriavaci zaklad z roku 2019 - ten mas cely odrobeny v tom sportovom obchode.
V pripade ale, ze by si sa zamestnala teraz u niekoho a odpracovala tam aspon 90 dni bez PN alebo OCR, tak sa bude brat z toho zamestnania.

Na DNP najdes info tu: https://www.socpoist.sk/dobrovolne-poisteny/55168s je tam postup ako sa prihlasit. Tiez si ty urcis z akeho vymeriavacieho zakladu budes platit.
Nie som si ale teraz ista @evittam ak nevadi ze som oznacila - ked bude platit dobrovolne, tak sa bude z toho ratat aj materska, rovnako ako keby sa zamestnala a odpracovala aspon 90 dni?

autor
14. máj 2020

@fokuska ahoj akurát mi dnes volali so socialky pretože tiež som tam písala a vravel mi že sa mi stačí zamestnať na 2-3 dni neviem teraz ako to je

fokuska
14. máj 2020

Ano, obnovis poistenie a to zanikne pocas tehotenstva.

evittam
14. máj 2020

@fokuska Nie. DNP uz nestihne. Inak s tebou súhlasim.

evittam
14. máj 2020

Ak nie si v OL tak ano musis sa zamestnat.

autor
15. máj 2020

@evittam tak Vám ďakujem veľmi pekne, veľmi ste mi pomohli ❤️

44lolo44
19. máj 2020

@fokuska zdravím precitala som si cely vás rozhovor a vidím že máte o tom super prehľad ja som v tom úplne stratena mohla by som sa tiež opýtať ja som od 1.5. Vlastne nezamestnaná koli korone tak som sa úplne prvý krát v živote nahlásila na úrad prace kde som si aj podala žiadosť o podporu a neviem teda či niečo z toho bude alebo nebude ale podstata je že som zistila že som tehotná som v 8t keď to tak vypočítam ak mi vyrátajú podporu mohla by som ju poberať do októbra a v novembri mám možnosť uz ísť na materskú výpočet za posledné dva roky spĺňal podmienku 270 dni ale ako s tým platením NP pokial by som ostala na podpore ???a ak by som sa zamestnala aspoň na nejakú dohodu ?? Vedeli by ste mi poradiť v tomto ohľade či je to výhodné alebo nie ? Ďakujem krásne pekný deň

fokuska
19. máj 2020

@44lolo44 Ahoj, ak ti pracovny pomer skoncil 1.5. a si v 8tt, tak si otehotnela este pocas trvania PP, teda aj NP a si preto v ochrannej lehote. Ak splnas aj podmienku 270 dni NP za posledne 2 roky pred porodom, tak na matersku budes mat narok.
Dovtedy presne ako pises, mozes vycerpat podporu (ak mas splnene podmienky - poistenie v nezamestnanosti aspon 2 roky za posledne 4 roky)
Kym si evidovana na urade prace a poberas podporu, tak NP nemas, ale to je ok.