Kde nastúpiť na rodičovskú dovolenku? SR alebo ČR?

kacka1234
9. mar 2010

Ahojte,
Zijeme v Cechach a tu poberam aj PMM. V lete sa stahujeme naspat na Slovensko a tak rozmyslam, kde bude vyhodnejsie brat rodicak. Tu mam poistenie na Slovensku nie. Mam narok poberat matersku aj na Slovensku, kedze tam mam trvaly pobyt.
Tu V CR mi vychadza rodicak na tri roky. Nemate s tym niekto skusenosti?

diky

klarika12
9. mar 2010

ahoj kacka1234
narok poberat matersku mas aj na slovensku pokial dietatu ktore sa narodilo v cechach urobis slovenske obcianstvo a trvali pobyt v SR.ak si vsak pred materskou nepracovala oplati sa ti brat rodicak z CR.ja som mala tie na tri roky.je lepsie dostavat cca 280eur z ciech ako 160eur na slovensku.nevihoda je ta ze zdrav.poistenie musis mat stale v CR az do skoncenia RD

kacka1234
autor
9. mar 2010

Kalrika12 diky moc no ja som pracovala tu V CR takze asi nastupim na rodicak tu, len mi robi starost to poistenie budem si musiet platit poistenie na slovensku asi vsak?
Malicka ma trvaly pobyt na Slovensku a ma aj slovensky rodny list.

klarika12
10. mar 2010

kacka poistenie si nemusis platit pokial ti pracovny pomer trva aj cez RD.tym padom si poistena v cechach a podla zakona nemozes byt poistena v dvoch zdrav.poist.takze potom pokial budes na slovensku plati ti europsky preukaz piostenia ale bezplatne osetrenie mas len v surnych pripadoch a lieky si hradis sama.pokial vsak uz nepracujes odhlas sa z ceskej poistovne poziadaj o doklad o dlzke poistenia a nahlas sa na slovensku.to si vsak poistenie budes hradit sama

lucika1988
16. mar 2010

Ahojte potrbujem radu som tehotna a pracujem v ČR pracovat budem do 7.alebo 8 mesiaca tehotenstva pretože mi povedali že inak nedostanem nič chcem sa vratit na Slovensko a tam porodit ako to mam spravit s lekarom a tie ostatne veci čo sa vybavuju ako materska atd je to moje prve tehotenstvo tak mam s toho aj strach a teraz nevieme či sa oplati keď sa s priatelom otcom diťatka chceme zobrať či dostanem niečo na viac ked budem ako slobodna mamička neviem fakt už čo robit aby som mala čo najviac a aby sme to nejak prežili ☹ už fakt neviem 😢

klarika12
16. mar 2010

lucinka aby som pravdu povedala mala by si porodit v cechach.tym padom by si mala s ceskych uradou narok na porodne cca 18000ck,matersku by ti pol roka platil zamestnavatel a potom by si dostala rodicak zo socialneho v cechach to je do troch rokov dietata cca 7600ck,plus pridavky.neviem ci je tvoj priatel cech alebo slovak.ked sa dieta narodi v cechach bude mat ceske obcianstvo a neskor mu mozes ked budes na slovensku dat urobit aj slovenske.

lucika1988
16. mar 2010

klarika12 ale ja by som chcela rodiť na Sk lebo obydvaja sme slovaci a sem do čr sme šli iba za pracou no ostat tu nechcem a kolko je to na slovensku to porodne?

zuzanale
17. mar 2010

Ahoj baby som všimla že je tu takáto téma a som mrkla kamoška riešila minulé leto tento problém poberať česku materskú (resp rodičovský lebo materskú od zamestnávatela ti stopnuť nemožu) môžeš ale akonáhle sa vrátiš na slovensko ju stopnú je viazaná na pobyt v čechách .... a zas ak chceš poberať na slovensku dieťa musí mať sk občianstvo ..... pozisťovať treba poriadne i v čr aj na sk po úradoch ale už to nieje taký rozdiel v peniazoch ako kedysi porodné je v € teraz neviem presne ale v sk cca 4700,- po dožití dieťaťa 28dní doplatia 20300 čiže dokopy je to cca 25000sk + odporúčam zistiť ale ak vydokladujete čerpanie materskej z čiech od zamestnávatela a odpracovaných 270dní tak potom by ste mali mať nárok na zvýšený rodičovský ktorý je teraz na slovensku okolo 256€ a ak ho májú ludia ktorý majú odrobené v UK tak z čiech by to nemal byt vôbec problém ...

kacka123
20. mar 2010

Baby a myslite si, ze mozem dieta prihlasit do poistovne kde je manzel a nebudeme musiet platit aspon za dieta a budem si platit poistenie len ja? 😕
a este nemate niekto skusenosti s formularom E106, ktory by mi UDAJNE mohla vydat ceska zdravotna poistovna a zabezpecuje komplet starostilost aj v zahranici. 😵
klarika12: nemyslim si, ze dieta narodene v CR (ak su rodicia slovaci ma automaticky ceske obcianstvo) ma len cesky rodny list. teda aspon nasa tak mala a v ceskm RL mala narodnost:slovenska. keby bol napriklad manzel cech, tak by asi mohla mat dvojite obcianstvo. 🙂

klarika12
20. mar 2010

lucika to bohuzial neviem ale je to hodne skus si na internete zadat porodne tam to najdes

veronika2008
26. mar 2010

ahojte... neviem, či moja otázka bude spadať pod túto tému, ale napriek tomu vás chcem poprosiť o radu...
Bývame na Slovensku, ja som nebola pred tehotenstvom 270 nemocenský poistená, takže budem mať tu nižšiu materskú. Manžel pracuje v ČR, tak by ma zaujímalo, či nie je nejaká možnosť poberať nejaký príspevok z ČR - možno daňový bonus... Za všetky vaše rady Vám vopred veľmi pekne ďakujem... 🙂

jankkam
9. aug 2010

Ahoj.
Potrebovala by som vedieť, či mám nárok na prídavky na dieťa na Slovensku. Syn má národnosť slovenskú, keď sa narodil manžel odišiel pracovať to ČR kde má aj prechodný pobyt. V tom čase mi vzali RP že nemám nárok poberať ho na Slovensku a RP mi pridelili v ČR, kde som taktiež odišla so synom a dostali sme prechodný pobyt
V tomto čase už nepoberám RP a som zamestnaná na dohodu - syn má 5 rokov. Pani úradníčka v ČR mi povedala že si mám požiadať prídavky na dieťa na Slovensku lebo v ČR mi ich nedajú tam sa to prepočítava, ale pani úradníčka na Slovensku tvrdí, že na prídavky nemám nárok.

miska2005
13. jún 2012

ja by som sa chcela opitat ci neviete co vsetko budem potrebovat.pracujem v cr ale v 7mesiaci by som chcela ist domou na sk. a chcela by som na slovensku zostat. 😢

scapula1992
23. aug 2012

zdravym vas . mam taky problem mam tehotnu priatelku asi v prvom mesiaci . chceme ist pracovat do ciech a nevieme ako to tam funguje ked sa dieta narodi v cechach ci by sme sa stali automaticky aj mi obcanmi ceskej republiky a ako by to bolo s materskou ked nema nic odpracovanea. zistujem to preto lebo sme poculi ze v cechach sa zije lepsie ako v sr . poradte prosim

slavkavacka
18. sep 2012

@klarika12 Ahoj.Chcem sa ťa spýtať či by si mi nevedela poradiť.Žijem v čechách a teraz čakám moje prvé dieťa.Som zo slovenska a aj priateť.Ja tu mám trvalý pobyt.Zamestanie mi stále trvá.Tu v čechách chcem ostať kým nedoberem materskú a ešte asi mesiac kým mi nabehne rodičovská.Chcem ju poberať z čiech ale chcem odísť na slovensko.Ale neviem ako to funguje kôli zdravotnému poisteniu.Bola som sa spýtať na VZP a tam mi povedala že na formulár E106 nemám nárok lebo mám trvalý pobyt.Malému tu dám len prechodný,ale ako to je s poisťovňou pre dieťa.Bude poistený tu.Musí mať potrebné očkovania.Musí ich mať tu v čechách?Kontrolujú to na sociálke,alebo to je jedno kde ich dostane,ja by som malého nechala poistiť na slovensku cez otca alebo by som mu platila sama.Nechcem prísť o rodičovský ale dochádzať kôli očkovaniu,fú to by bolo náročné.

janapetrenkova
15. feb 2013

Ahojte. v oktobri 2012 som zacala pracovat v cechach. teraz som zistila ze som tehotna budem mat narok na matersku a pod? stým mam platene odvody tu v cechach ale kedze som tehotna pojdeme aj s priatelom naspet na slovensko. Na slovensku som predtým nepracovala lebo som v roku 2012 skoncila len skolu. Viete mi nejako poradit?

terezkazv
8. mar 2013

@kacka1234 Ahoj , chtěla jsem se té zeptat , jak je to s tím zdravotním. Já jsem češka, pracovala jsem na Slovensku, kde se mi narodil syn. Má 9 měsícu a rozhodli jsme se s manželem, že jdeme zpět do čr. Malý má dvojité občanství, já mám trvalý pobyt na slovensku i v česku, mnaželovi a synovi trv. pobyt v čr vyřídím po příjezdu. Já jdu v čr do práce. Nevím jak je to s rodičovským. Mám na něj nárok i v čr ? Pokud se stěhuji, slovensko chce abych požádala o rodičák v čr, nevím či mám nárok a co se vyplatí. A jak s tím zdravotním, kdybych chtěla pobírat rodičovská ze slovenska ? PŘece potřebujeme i s malým chodit na poradny a to nemužu stále jezdit na slovensko. Díky všem

gangsterr159
8. mar 2015

Zdravim, mam taky problem chcel by som sa vas opytat. mam priatelku ktora mi porodila syna pred par dnami, je ceska, a chlapec sa narodil w CR, ja som slovak, a chcem aby sme zostali byvat na slovensku, zeci sa da nejako vybavit aby mohla dostavat ten svoj Rodicovsky prispevok (matersku) z ciech na slovensko na cesky ucet, a ako by to bolo aj z poistenim z Malickym dakujem.

zuzanitaina40
28. júl 2015

kto mi poradi? Som na materskej a od 1.augusta ideme do ciech. Ako je to tam s materskou? Mam jedno 2-rocne dieta a druhe ma 4 mesiace. Dakujem

emilia25
28. júl 2015

@zuzanitaina40 prveho pol roka je to neviem ci 80 percent z platu ak si tam robila potom rodicak 220000cz sa rozpocits na mesiace.ja som robila v cr ale byvam v sr takže mi cr len doplácal tam je vyššia ale kratšia.mne to vyslo na 27mesiscov malého uz mi to skončilo a mám len zo sr.

zuzanitaina40
28. júl 2015

mne materska na druhe nevysla, tak berem na Slovensku rodicovsky prispevok. Ten si musim ist dat odhlasit na slovensku a teraz neviem ako si to mam dat v cechach, zevraj tam to je podla toho, kolko chce byt matka s dietatom doma

zuzanitaina40
28. júl 2015

@emilia25 mne materska na druhe nevysla, tak berem na Slovensku rodicovsky prispevok. Ten si musim ist dat odhlasit na slovensku a teraz neviem ako si to mam dat v cechach, zevraj tam to je podla toho, kolko chce byt matka s dietatom doma