Kam so žiadosťou o materské, ak som nezamestnaná?

deniskatimmy
13. feb 2020

Ahojte. Vcera mi doktor vypisal ziadost o materske. Kedze som nezamestnana tak s tou ziadostou mam ist na urad prace alebo na socialnu poisťovňu? Lebo je tam este taka vec ze vypoved som dostala ked som bola tehotna len som este o tom nevedela tak je mozne ze som v ochrannej dobe a nejaka materska mi vyjde?

erikaa09
13. feb 2020

@deniskatimmy cp viem materske sa rata z predchadzajuceho obdobia takze rok 2019 .... ano s tym papierom na socialku oni rozhodni ci mas narok . Pride ti domov papier ak by si nemala narok tak ten papier co pride beries na urad prace aby ti bol od narodenia(musis poziadat o rp)vypleteny

fokuska
13. feb 2020

@deniskatimmy Urad prace s tvojou materskou nic nema. Materske vyplaca socialna poistovna, takze logicky aj tam musis odniest ziadost ;)
To, ci ti materska vyjde zavisi od toho ci splnas podmienky - aspon 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodom a sucasne aktivne NP alebo ochranna lehota.
Ak si otehotnela este pocas trvania PP, tak ochrannu lehotu splnas. Ak splnas aj potrebny pocet dni, tak na materske budes mat narok. Pride ti rozhodnutie zo SP.

deniskatimmy
autor
13. feb 2020

No dobre dievcata dakujem pomohli ste mi 😊 tak idem do teda odniest na socialnu poistovnu 😊

monika4991
13. feb 2020

Baby keď mám splneniu podmienku 270 dní NP a medzičasom som zmenila zamestnanie v ktorom už spĺňam podmienku 90 dní bez PN a OCR (rátajúsa kalendárne dní pokiaľ viem...) tak keď pôjdem pred pôrodom ešte na PN je to v pohode? Mal by sa mi rátať príjem z posledného zamestnania? Ďakujem 🙏

daniela1911
13. feb 2020

@monika4991 malo by to tak byť, najlepšie zavolať do SP

evittam
13. feb 2020

@monika4991 Ano je to tak. Ale odporučam viac nez presne 90dni nakolko SP to uz vyhodnocuje ako účelové.

nikolcenca
13. feb 2020

Dobrý deň chcela by som sa iba opýtať.... Mam poštovú banku a neviem kedy príde rodičovský príspevok.... Neviete náhodou vy? Alebo nejaký rozpis nemáte? Ďakujem 🌹

veronikaszabova
13. feb 2020

@nikolcenca otazku poloz do diskusie na to urcenej, nie barskde

fokuska
13. feb 2020

@nikolcenca Suhlas s @veronikaszabova a navyse co ma banka spolocne s tym, kedy ti pride RP? Odosiela ho UPSVaR, tak od nich to zalezi, neboj sa, banka nedrzi zbytocne peniaze u seba a neposiela ich potom podla ziadneho rozpisu.

monika4991
13. feb 2020

@evittam ďakujem a budem mat viac ako 90 dní len sa pýtam kvôli následnej PN ke 🙂

delmondo
13. feb 2020

@deniskatimmy ak si v ochrannej lehote, tak k žiadosti o materske ti treba doložiť potvrdenie od lekára, že v čase skončenia PP si bola tehotna

deniskatimmy
autor
13. feb 2020

@delmondo no len tu je problem ten ze skoncil mi PP 30.6. A tam je problem ze teoreticky mi vychadza ze som.mohla byt tehotna 1 tyzden cize nebiem ci mi lekar vystavi take potvrdenie

delmondo
13. feb 2020

@deniskatimmy to posúdi on, ak je to na hrane. Ale treba mu vysvetlit o čo ide. Bez toho ti nepriznajú, resp to budú chcieť od teba dodatočne doložiť, ak chces dostávať matersku. Tehotenstvo sa počíta od poslednej ms, tak si to vieš vyrátať v kolkom tt si bola v čase skončenia.

ukulela
13. feb 2020

@deniskatimmy kedy simala termin poslednej ms? resp keby mas nastup na MD? lebo na stranke SP pisu:
Príklad
Zamestnankyni sa v období tehotenstva skončil pracovný pomer 31. decembra 2015. Od 1. januára 2016 jej začala plynúť ochranná lehota, ktorá bude trvať osem mesiacov, t. j. skončí sa najneskôr 31. augusta 2016. Ak jej deň uplatnenia nároku na materské (šesť týždňov pred očakávaným pôrodom, prípadne deň pôrodu, ak porodila predčasne) spadá do tohto obdobia, nárok na materské tejto poistenkyni vznikne.
Takze od 1.7. je 8 mesiacov a koniec ochrannej lehoty 29.2. Ak mas nastup na MH na papiery od gynekologa predtym datumom, tak by to malo vyjst.

monika_63
13. feb 2020

Votriem sa sem ak nevadi. Muzovi skoncil PP na dobu urcitu, o mesiac nastupuje do novej prace, potom bude mat narok na MD? (ake podmienky splnit musi) a z ktoreho prijmu mu to vyrataju z minulej prace, alebo aktualnej? Dakujem moc

deniskatimmy
autor
14. feb 2020

@ukulela no datum poslednej ms mam 18.6. Termin porodu pripada na 24.3. A nastup na md mam od 11.2. Tak neviem ci som v tej ochrannej lehote alebo nie

lentilkaxxx
14. feb 2020

@deniskatimmy. Stíhaš, 8 mesiacov ti končí až posledného februára. Mne to vyšlo tiež podobne. Akurát pred nástupom na MD si chcem dať pracovný pomer u otca kvôli prípadnému ďalšiemu tehotenstvu.

lentilkaxxx
14. feb 2020

@monika4991 ak máš poistenie 90 dní a viac, nemocenské ide z nového príjmu. Výška bude závisieť od VZ za obdobie od začiatku PP do ukončeného mesiaca pred nástupom na PN.
Ak sa Ti dá a nebudú mať ešte spracované mzdy za predchádzajúci mesiac, skús sa dohodnúť, že alikvótnu časť pohyblivých odmien, ak ich máš, Ti presunú do predchádzajúceho mesiaca. PN Ti vyjde vyššia.

deniskatimmy
autor
14. feb 2020

@lentilkaxxx a potrebovali ste nejaky papier este od lekara alebo stacila len ya ziadost o materske?

lentilkaxxx
14. feb 2020

Na žiadosti o materské lekár napíše termín pôrodu. Keď na SP budú nahravať dátum začiatku MD, uvidia, že je to v období 8 mesiacov od skončenia PP. Takže OK.
Keby náhodou že to žene nevyjde, je pre ňu výhodné sa s niekým dohodnúť, zamestnať sa a po 1 dni prchnut na PN alebo materskú. Rada pri káve od kontrolórky zo SP. Ako HR manažér vo veľkej firme som konyroly mávala pravidelne, vzdy vedeli poradit a niečo "čo sa oficiálne neprezentuje". 🙂
Ja si momentálne užívam prvé tehotenstvo. Do iného zamestnania sa mi finančne neoplatí nastupovať, ale pred MD ten druhý PP bude zárukou ďalšej materskej.

deniskatimmy
autor
14. feb 2020

Jaj no dobre dakujem 😊

ukulela
14. feb 2020

@deniskatimmy si v ochrannej, materskré a aj vyssi rodicak tym padom dostanes.

monika4991
14. feb 2020

@lentilkaxxx ďakujem za radu 🙂