Je termín nástupu na materskú dovolenku povinný zo zákona?

evitka83
20. feb 2020

Prosim Vas je nastup na MD povinny zo zakona najneskor 6t pred porodom, alebo mozem nastupit aj neskor? Je dlzka MD a materska davka v rovnakej dlzke a vyske, alebo sa to plati spatne k nejakemu terminu, pripadne alikvotne krati? Dakujem

klarissa25
20. feb 2020

@evitka83 jasné môžeš nastupiť aj v den pôrodu ale o to sa ukratiš o matersku...

evittam
20. feb 2020

@evitka83 Ano mozes. Kludne aj dnom porodu ale od pôrodu mas narok len na 28tyzdnov. T.j.prides o peniaze.

evitka83
autor
20. feb 2020

@evittam ok, dakujem, takze chapem spravne, ze ked je trvanie MD tusim 34 tyzdnov a ja by som nastupila napr v den porodu, tak sa mi narok krati o tych 6tyzdnov. Oficialne som mala nastupit 6.2, resp. v papieroch mam, ze ziadam o vyplatenie materskej od 6.2 a dam to zamestnavatelovi este teraz vo februari, tak sa ta ziadost posudzuje spatne, alebo to beru dnom dorucenia a za tie dni od 6.2 do terminu dorucenia mi bude kratena materska davka?

katus226
20. feb 2020

Mne dve pracovnicky v SP povedali kazda opacne info. Jedna ze ked si o 2 dni posuniem nastup na neskor, iba o tie 2 dni sa mi skrati MD. Ziadne ine kratenie, sankcie, nic. Druha tvrdila ze mam vtedy narok iba na 28 tyzdnov, cize o 6 tyzdnov menej. Aj keby som si len o jeden den posunula a rodila by som v termine. Nakoniec som radsej neposuvala nic. Nechcela som riskovat kvoli kravam na uradoch 🤦

evittam
20. feb 2020

@evitka83 A co bolo od 6.2.? Si pracovala? Ak ano a na zmluvu z ktorej ziadas o MD nema ako zamestnavatel ti dať nástup od 6.2.,

evittam
20. feb 2020

@katus226 To nie su kravy na úradoch ale zakon. A ak posunie gynekolog TP posunie sa aj nástup na MD. Cize žiadny problém. Ale iste za všetko môžu len "kravy na úradoch".

evitka83
autor
20. feb 2020

@evittam ano, mam PP, pracujem z domu, do ziadosti mi gyn napisala, ze vyplatenie materskej davky ziadam od 6.2, t.j. 6 tyzdnov pred porodom. Uprimne, ja som na to skratka zabudla. A teraz neviem, co je pre mna optimalnejsie riesenie. Poslat mu tie papiere obratom, alebo posunut si nastup na MD co na najneskor. Povodne som bola v tom, ze ked nastupim povedzme az v den porodu, tak zatial mozem esta pracovat a poberat plat a narok na dlzku materskej sa mi akokeby len datumovo posunie, ale zostane v rovnakej dlzke 34 tyzdnov. Prislo mi to nejak absurdne, zeby mi zakon vyslovene prikazuje nastupit na MD 6 tyzdnov pred porodom, ked ja mozem stale pracovat a potom ma v podstate potresta tym, ze mi narok ukrati 😊

evittam
20. feb 2020

@evitka83 Nicim ta nikto netrestá. Vybrala si si sama. Takže nástup na MD najskôr od zajtra.... Zamestnávatel nema ako vykryť obdobie tvojej práce. Je povinný hlasit kazdu zmenu do pár dni.

evitka83
autor
20. feb 2020

@evittam no tresta...zena ma narol na 34 tyzdnov, kvoli tomu, ze som bola schopna pracovat a odviest esze statu dan z prijmu, tak mi vezme 6 tyzdnov z materskej davky.

katren
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evittam
20. feb 2020

@evitka83 Nie netresta. Mozes si za to sama. Btw.mozes mat MD a ďalej pracovať na inu zmluvu z ktorej neziadas o MD a neplatis odvody ani ty ani zamestnavatel to už nie je nespravodlivé? Uz štát o nic neoberas?!

evittam
20. feb 2020

@evitka83 Mas nárok na 34tyzdnov, ale nástup je 6-8tyzdnov pred TP. Od porodu je to 28tyzdnov. Jasne a zrozumiteľne. Ako si zariadis mas...To že ty chces pracovať a ignoruješ zakon je tvoja vec a nie ze ta stat oberie. Oberies sa sama.

zdenula223
20. feb 2020

@evitka83 ja som mala na MD nastúpiť 25.10. teda 6 týždňov pred termínom pôrodu nakoniec som ale na MD nastúpila 9.11. termín pôrodu bol 6.12. nakoniec sa malý narodil 13.12. od dátumu pôrodu som mala teda materskú 28 týždňov a pred pôrodom som nepoberala materské 6 týždňov ale v podstate 5 keďze sa krpec narodil o týždeň neskôr...v tomto pripade je výhodnejšie keď sa bábo narodí neskôr ako v termín pôrodu 🙂 dúfam že je to zrozumiteľne trošku čo píšem 😂

katus226
20. feb 2020

@evittam tu ide o to ze kazda mi povedala inak. Co si mam hodit mincou? To som sa ani nemusela pytat. Keby som to nutne nepotrebovala, neposuvam nic. Teraz uz nic nezmozem. Mimochodom moj gynekolog mi svatosvate tvrdil zas uplne inu verziu, preto som sa chcela informovat priamo v sp.

evittam
21. feb 2020

@katus226 Plati co som napísala. Gynekolog ovláda zákon o SP? Ani pracovnícky SP ho neovládajú cest vynimkam. Tiez môžu tvrdit co len chcu. Kym to nemas pisomne....

katus226
21. feb 2020

@evittam a kde sa mam teda informovat? gynekolog mi tvrdil ze neexistuje vobec ziadna moznost to posunut. jeho sestricka zase ze blbost, ze sa to da bez problemov. tak som volala do sp, aby mi poradili. no, som dopadla. to si tam mozem ist sadnut aj ja, poradim rovnako "odborne".

evittam
21. feb 2020

@katus226 Co chces posunúť? A ja som ta informovala.

katus226
21. feb 2020

@evittam uz nic, uz som nastupila na md bez posuvania. potrebovala som nastup posunut o den neskor. vraj tym pridem o 6 tyzdnov materskej, druha ze pridem len o jeden den. schvalne som sa nepytala na konovi ani inde na internete, lebo aj ked si cenim rady druhych, tu som si chcela byt 100% ista, nech mi to potvrdia priamo v sp.

evittam
21. feb 2020

@katus226 Tak jeden den nie je problém aby gynekolog posunul TP a tym aj nástup na MD.