Jasličky a chorobnosť

vandavanda
9. máj 2012

ahojte, dcerka chodi do jasli uz cca 3 tyzdne. z toho v nich bola 6 dni. zvysok chora. viem, ze to k tomu na zaciatku patri. ako dlho to trvalo vam kym ste sa zastabilizovali a nelapli kazdeho bacila? inak sa jej tam velmi paci a ani nechce chodit domov. tak poprosim vsetkych ktori chcu zacat o pripadnom trapeni sa dietata bez mami a naslednych chorob zo stresu, nech sa tejto diskusie nezucastnuju. hladam odpovede a riesenia. dakujem!!!

anjelicek26
9. máj 2012

@vandavanda - toto je o imunite myslim, malokedy je choroba zo stresu (ked tak zaludok, hlavicka, na to sa dti stazuju), hlavne ked tam chodi rada to mozes uplne vylucit. Ono je to napor, prijde do noveho, vsetky tie bacil, dti si na to musia zvyknut, niektore su chorlave, ine menej, skus jej docasne posilnit imunitu - vitaminy, probiotika, neuskodis jj tym. Saska je v kolektive od 2,5 roka a prvy raz bola chora az 5,5 rocna, takz tazko radit, ako nieco nelapit... my otuzujeme, nebabusime, zdravo sa stravujeme, robi to vela..

gaby21
10. máj 2012

@vandavanda Ahoj, tak toto by zaujimalo aj mna, moj maly zacal chodit do skolky minuly tyzden, bol tam dva dni, doniesol domov taku strasnu virozu, ze pat dni iba lezal, kaslal, soplil, no a najhorsie, ze som to schytala aj ja, cele tehotenstvo nic a teraz toto 😖 A to podotykam, ze doteraz nebol nikdy chory, ja som pri nom nevedela co je kasel alebo teplota, ja takisto, vobec nebyvam chora, a to naozaj papame cela rodina zdravo, domaca strava domaca zelenina, vzdy som ho otuzovala, ked ine deti nosili mikiny on uz behal v tricku no a takto by som mohla pokracovat. Tak som zvedava ako bude pokracovat, bola som si ista, ze ma dobru imunitu, ale skolkarske bacily su asi silnejsie, no uvidime 😝

ginger_fox
10. máj 2012

@vandavanda syn chodi do jasličiek od 14 mesiacov, teraz má takmer 3 roky. Za celý ten čas mal virózu len raz a aj to mal nejakych 17-18 mesiacov. Horsie je to s bakteriou Moraxella, ktorej su plne detske zariadenia. Takze casto soplikoval. Pediatricka mi vravela, ze pokial su to len sopliky(teda ak spominana bakteria nespôsbuje ine zdravotné komplikacie), tak je to v poriadku a neteba to nijak riesit a dietatu sa posilnuje imunita. Odporucam posilnovat imunitu Imunoglukanom(v zime ho uzival 3mesiace), synovi pomohol aj v boji so spominanou moraxellou a ani ziadna viroza sa uz vyse roka nekonala. @gaby21 davam za pravdu s otuzovanim, lebo na mna sice v jasliach pozeraju ako na sadistu, co svoje dieta oblieka velmi nalahko, ale faktom je, ze moje dieta nema problemy s prechladnutim a pod. No a keby vedeli, ze moje dieta, ktore este nema ani 3 roky sa v utorok, ked bol volny den a vonku 23°C hodinu a pol takmer v kuse kupalo na Zlatych pieskoch, tak snad na mna aj socialku zavolaju 😀

magic08
10. máj 2012

@vandavanda ahoj, moja dcerka nastupila do jasli ako 2 rocny... po 3 dnoch sa objavili sopliky, s ktorymi sme bojovali mesiac, aj tak sadlo na priedusky, nastupili vysoke horučky a uz sme na antibiotikach... vraj angina... bohuzial, ratala som s tym. A to podotykam, dieta je taktiez otuzovane, a brali sme uz mesiac pred nastupom Imunoglukan.... a aj napriek tomu to schytala...
V pondelok, opat nastupuje do jasli, tak som zvedava, ako dlho sa tam ohreje tentokrat... Dieta si buduje imunitu, tym, ze doteraz bolo zvacsa len doma s mamou, prip. par deti na ihrisku 2-3 x do tyzdna, nemalo sancu precvicit imunitu... Treba si tym len prejst, ono sa to casom zlepsi...

lili777
10. máj 2012

bohužiaľ toto asi nijako nevyriešiš. Môj nastúpil do škôlky v januári a každý mesiac ATB, podotýkam, že zakaždým zvýšené CRP, pozit. výtery, čiže nie zbytočne. Takže od januára 4x! Bral aj imunoglukán, vitamíny v sirupe, probiotiká a aj tak z choroby do choroby. Pritom stravu má pestrú, so zeleninou ani s ovocím nemá žiadne problémy, spapá aj musli s mliekom, vlastne nám zje všetko. V lete býva lepšie obdobie, ale po skúsenostiach mám pocit, že ako príde jeseň, zima, tak jedna choroba za druhou. A tiež skúšam všetko čo sa len dá.

mia258
10. máj 2012

My chodíme do jaslí, ale malá nejako extra chorá nie je (klop, klop). Koľko máte detí v skupine?

ichbinich
10. máj 2012

Syn nastupil do jasli, ked mal 22 mesiacov. Na druhy podnelok, teda 8-my den, soplili vsetci 😉 Aj dospeli, aj deti.
V decembri mal nejaku zaludocno-cervu virozu, to nebol v jasliach tyzden. Trochu sopel a kasel mal na striedacku celu zimu, ale nezislo mu to na priedusky, davala som mu iba destky caj proti kaslu. Antibiotika este nebral. Teraz chytil zase nejaku zaludocno-crevnu virozu, na druhy den bolo po vsetkom. Zato sme to chytili aj my rodicia...
U mojho syna teda v ramci normy, a to uz boli v tych istych jasliach aj ovcie kiahne aj sarlach.
Pre imunitu je to dolezite. Nam to znie hrozne, ze maju v principe kazdych par tyzdnov nieco, co nas dospelych chyti mozno raz-dva razy do roka nieco. Ale naozaj sa tak trenuje imunitny system.
Inak mu nedavam ziadne vitaminy extra. Normalnu pestru stravu, chodia v jasliach denne von a my chodime ten kilomenter domov vacsinou tiez este peso a ostaneme v pieskovisku niekedy aj do pol 7 vecer.
Od narodenia chodime medzi ludi, MHD a do obchodov, myslim, ze aj to ma vplyv, ze nie je padavka.
Ale kazde dieta je ine. Svagrinej dvojicky maju pod chvilou nieco, ale ona je hysterka a pri prvom zakaslani dava lieky, co beru aj astmatici :-/ A zakazdym, ked maju horucku, leti do nemocnice...
U nas je 11 deti v skupine, su tri skupiny, ktore sa stretavaju vonku v zahrade alebo v telocvicni, ked prsi. Na pieskovisko chodi asi 5-6 "skalnych", dalsich 5-6 menej, resp. v iny cas ako my.

vandavanda
autor
13. máj 2012

ahojte este raz
medzi casom sme dobrali ATB - tu anginu som dostala i ja. prvy krat sme boli chory po 3 dnoch v jaslickach, druhy krat po 5tich dnoch, tak som zvedava co nas caka teraz. spime dost, stravujeme sa zdravo a pestro, vonku sme podla mojho manzela viac nez treba, berieme imunoglukan. mali sme aj imunologicke testy, dopadli dobre. pred jaslickami sme mali len siestu chorobu, teraz moraxelu, zlateho stafylokola a tu anginu. ako sme boli na kontrole u dr. povedala jednu velmi zaujimavu myslienku. a to, ze deti ktore si cumlu palce (nasa malinka ho ma v puse skoro stale) su v kolektivoch vyrazne chorlavejsie. tak mozno budeme musiet popracovat i tymto smerom..

vandavanda
autor
13. máj 2012

@magic08 ahoj, tak potom napis ako sa vam zadarilo v druhom tyzdni. nas to caka teraz treti krat. prvy krat sme boli chory po 3 dnoch v jaslickach, druhy krat po 5tich dnoch..

vandavanda
autor
13. máj 2012

@mia258 ahoj, je ich tam cca 10. no rano chodime medzi prvymi a je tam jedna trieda pre vsetkych - tak tam to moze byt "pestre"..

eeffka
13. máj 2012

@vandavanda lekarka ma pravdu,lebo si deti podavaju hracky.kazde druhe soplave a prenasaju to na seba.moja syarsia isla do skolky v 2.5 r a veru prvy rok bola v chladne mesiace viac doma ako tam.ked doniesla 1x tie zelene skolkarske sople a dostala som to aj ja, myslela som ze mi hlavu roztrhne ako som fukala.na to ze mala bola soplava mala za 4r v skolke len 2x atb a cim bola starsia a vedela fukat tak to bolo lepsie.inak ja po prvej materskej som sa vratila do kolektivu prave v nadchovej sezone a stacilo aby niekto zakaslal v kancli a bola som chytena...
Teraz mame 2.,ma 3m a uz jej sestra buduje imunitu,uz ju fajne okaslala.mala uz mala aj sopel tak snad bude neskor v jasliach otuzilejsia.
V skolke nam dost pomohol Luivac,predpisala detska na podporu imunity.

mia258
13. máj 2012

@vandavanda to bude asi aj tým. U nás je v triede 5 detí, všetky približne v rovnakom veku, aby im mohli robiť spoločný program, prechádzky, hry.

magic08
13. máj 2012

@vandavanda ach jaj snad sa mi ohrejeme v jaslich dlhie ako par dni
@vandavanda

awalancha3
14. máj 2012

...vedeli ste co bude, tak to mate... chceli ste dieta supnut do jasli (o skolke nehovorim, skolka je skolka) tak ste supli a aj tak ste s nim viac doma nez je dieta v skolke...a na dovazok nie ste s nim doma v pohode, ale mate doma mrzute, chore dieta...ktore len co priznaky choroby pominu znovu strcite do jasiel a za par dni budete mat zase mrzute dieta doma........nech sa paci, ak vam to vyhovuje a myslite ze to vyhovuje aj dietatu, tak OK vsetko je v najlepsom poriadku.....
....pred rokom ci kedy ste tu vypisovale pred porodom ako sa na miminko tesite ako to bude vase babuliatko, co vsetko ste mu kupili, aky kocik, ci moze papat to a ono...a teraz sup od seba do jasiel........
..zakladatelka mi nezabrani, aby som napisala svoj nazor, to by si musela zalozit sukromnu temu v uzamknutej miestnosti, sucasne ja nezabranim tomu, aby si mamicky co supli deculo do jasiel (skolka od 3 rokov je iné kafe) neumlcali svedomie tym, ze si na mna pokricia..jak je libo...... 😀

marikac
14. máj 2012

@awalancha3 nechcela som reagovat na tvoj prispevok,ale budem
Asi nie si v situacii, aby si bola nutena dat dieta do jasli. Manzel slusne zaraba, takze ty mozes doma ostat za tu almuzenku, co dava stat matkam na rodicovskej dovolenke .My -vsetci ostatni, co platime hypoteky,ucty, a potrebujeme kazdy prijem, na vyber nemame a tiez nemame babicky,co by deti strazili...
a v podstate si tiez myslim,ze ked sa matka rozhodne dat dieta do jasli, je to len jej osobna vec a nie je hned zla matka. 🙄 🙄 🙄 🙄

riamim
14. máj 2012

@awalancha3 Žena, ktorá si finančne nemôže dovoliť byť 3 roky doma, nemá právo na dieťa??? 😲

riamim
14. máj 2012

@vandavanda Ešte je krátky čas, čo chodí/nechodí do kolektívu, uvidíš, ako to bude pokračovať. Niektoré deti majú proste slabšiu imunitu a lekár proste odporučí nedávať ich do kolektívu. Z blbých rečí si nič nerob, kto vie určiť, kedy je vhodný čas dať dieťa do kolektívu??? Každý nech si zariadi tak, ako mu vyhovuje.

amouramour
14. máj 2012

@awalancha3 mne toto pride ako velmi primitivny a netolerantny nazor, prepac...ale nemas pravo niekoho sudit, nie kazda zena ma mozno moznost, respektive chut sa nechat zivit chlapom..trebars ma dobru pracu - v ktorych sa ozaj 3 roky necaka...niekde ten prijem je oazaj treba,,,my nevieme ake mala dovody ist do prace, chcela radu, ktoru si jej ty teda rozhodne neposkytla. Matka ktora da dieta do jasli nie je zla matka...moje kolegyne v dansku davaju bezne rocne deti do jasli a nemaju ziadne ujmy ani emocionalne poruchy, malokde je 3rocna materska....myslim, ze ked sa svojmu dietatu dostatocne venuje nie je problem...vzdy lepsie ako niektore znudeden mamicky z dlhorocnych materskych

kvetinqa
14. máj 2012

@awalancha3 tebe to este nie je trapne? V kazdej druhej teme omielas stale to iste,ako sme strasne chceli dieta a ako ho teraz supneme do jasli a to sme ho ani radsej nemuseli mat. Ja nerozumiem ako si vobec mozes dovolit odsudit niekoho a pritom ani len netusis aky ma na to dovod. Matky v zahranici su zle matky len preto,ze su na materskej len par mesiacov?! uplny suhlas s @amouramour, podla mna je tvoje vnimanie dost primitivne.

awalancha3
14. máj 2012

@kvetinqa .....presne tak, mozem si to dovolit..a aj som si dovolila a jeduj sa so svojimi spolujedovnicami kolko chces..........

kvetinqa
14. máj 2012

@awalancha3 vies co? Tvoje prispevky hovoria za vsetko..

awalancha3
14. máj 2012

@kvetinqa ...tvoje infantilne Q v nicku ma vypovednu hodnotu.... no a teraz ak dovolis, a aj ked nedovolis, idem sa venovat telefonatu, ci koza, od ktorej berieme surove mlieko sa uz rozdojila, takze moja misia v tejto teme je ukoncena a uzavreta...... a aby som hovorila tvojou recou papiq, cmuq, ahojinqui 😀

kvetinqa
14. máj 2012

@awalancha3 ja vlastne ani neviem co ti mam na to povedat, infantilne spravanie predvadzas ukazkovo. Clovek tvojho veku uz by mohol aktivnejsie vyuzivat svoju inteligenciu. Mojou recou urcite nehovoris a ja som vlastne rada,ze ludom ako ty nerozumiem.

azarijka
14. máj 2012

@awalancha3 zeny v tomto starsom veku sa uz idu z materstva posr.t a potom pisu taketo bludy 😀 😀 😀

viera77
14. máj 2012

@awalancha3 prepac, ale akym pravom tu sudis ostatne mamicky a spochybnujes ich nazor umiestnit dieta do jasli alebo skolky mozno pre teba v absulutne nepripustne skorom veku? Tiez som jedna z nich a myslim, ze ani netusis, co ine maminy alebo mna s mm viedlo komu dat dieta do jasli uz teraz.....samozrejme moje dovody ti tu vysvetlovat nebudem. Inak, odporucam ti este raz si precitat obsah temy zakladatelky, verim, ze existuje aj iny sposob ako by si sa mohla zviditelnit a upozornit na seba, nemyslis? 😉

01kvapka
14. máj 2012

@awalancha3 takyto primitivny nazor som už dlho nepočula a už vobec nie v takom veku 🙂 moj syn tiež chodi do jasli,a nemyslim si teda,že by mu to nejak ubližovalo. Jedna známa mi raz povedala,že ona by to svojmu synovi neurobila a ked nastupil do školky povedala,že to mala urobiť už davno- nezvladala ho. milujem take chytre.......

01kvapka
14. máj 2012

@vandavanda tie choroby raz prejdu,to chce svoj čas.mne chodi syn do jasli už vyše roka,začiatky boli tiež kadejake ale teraz vydrži byť zdravy aj 3 mesiace🙂 držim palce🙂 tiež davam imunoglukán.

vandavanda
autor
14. máj 2012

@awalancha3 zi a nechaj zit

kristinka.s
24. júl 2012

ahojte maminky, aj ja som sla do prace, ked mala dcerka 1,5 roka. A nepripadam si ako zla matka. Naopak! Aby som dcerke zabezpecila domov a istu strechu nad hlavou, vsetko co k zitiu potrebujeme som sa musela vratit do prace. Nebolo to lahke, ale vsetci sme to prezili. Aj mala. A je z nej sikovna, inteligentna a velmi vnimava cerstva skolkarka. Vyber jasli som si dobre premyslela. Urcila som si priority a kriteria a pri rozhodovani sa riadila nimi. Tu je nas pribeh, mozno vam pomoze pri rozhodovani: http://www.zariadim.sk/blog/item?id=20

kwetinka1
25. júl 2012

neda mi neprispiet 🙂 normalne som neverila tom co som si precitala od @awalancha3. ako moze matka takeho veku taku nehoraznost vypustit. beriem nazor mamiciek, ktore su proti jasliam a zaroven neodcudzuju tie, co svoje deti do jasiel dali.
uvazuje niekto podobnych nazorov ako awalancha, ze su aj slobodne mamicky, nie vlastnym pricinenim alebo rozvedene, ktore nemaju inu moznost? uvedomuje si potom matka typu awalancha, ze pre matku, ktora je nutena dat svoje dieta do jasiel je to ovela narocnejsie ako pre to dieta??? to si ako vazne myslie, ze tie matky svoje deti s radostou odkladaju do jasiel? keby im to bolo jedno, tak tu asi nezdielaju svoje obavy a nepytaju sa na nazory a skusenosti inych. a za dalsie su deti, ktore kolektiv potrebuju, doslova doma s mamickou sa nudia, a potom taketo mamicky maju svoje deti drzat doma, lebo do 3 rokov sa to ma? a uz tu bolo spominane aj to, ze maloktora krajina ma tak dlhu rodicovsku ako je tu.
mimochocom este mi nedalo a pozeram, ze awalancha prispieva na konik cez den, roznu hodinu. chcela by som vediet, co robi jej dieta v tom case, ked ona je zavesena na internete....asi sa mu tak intenzivne a velmi venuje ako velmi po nom tuzila