Informovanie zamestnávateľa o skončení materskej

hokejka111
9. okt 2013

Dievcata prosim o radu,,,,,som doma pol roka,,,,,,a zamestnavatel chce odo mna teraz nejaku ziadost, po pol roku, kedy mi skoncila materska, dokedy chcem byt doma, ci mi to umozni?????ako to napisat,,,??co to vlastne chcu??pisali ste nieco take???vdaka

lia6
9. okt 2013

Možno je to niečo nové, ale ja som nič také nevypisovala. A zdá sa mi to hovadina, aby si Ty také niečo vypisovala! Načo, prečo? Veď zo zákona máš nárok na tri roky. Ak by si sa rozhodla nastúpiť skôr, ako po troch rokoch, tak vtedy mu to treba oznámiť. Ale teraz? Neviem, no počkám si, čo napíšu ostatné, možno je to ozaj novinka, ale zdá sa mi to divné. 😒

sveta27
9. okt 2013

Ja som to písala. Jednoducho chcú mať písomne dokedy budeš doma. Teoreticky môžeš nastúpiť hneď, alebo o pol roka, o rok... hocikedy, najneskór do 3 rokov dieťaťa môžeš byť doma, alebo v prípade nepriaznivého stavu dieťaťa myslím až do 5-6 rokov. Napíš, že oznamuješ, že plánuješ nastúpiť vtedy a vtedy.

m_ij_ka
9. okt 2013

ja som tiež podpisovala taký papier, keď som doniesla do práce rodný list malej, už ho mali nachystaný s predbežným nástupom do práce , keď malá dovŕši tri roky a ak by som chcela nastúpiť skôr, musím mu to písomne oznámiť aj s dátumom. A túto žiadosť by som mala doniesť zamestnávateľovi minimálne mesiac predtým ako oficiálne nastúpim ( ak nastúpim skôr ako tri roky bude mať malá)

simca06022011
9. okt 2013

NIe je to hovadina, je to normalna vec, skoncila ti materska, ides na rodicovku, oni si to prehlasia.. ale pravdepodobne iba chcu vediet kedy nastupis aby sa zariadili. Cize normalne vo worde napis list, tvoja hlavicka, adresat zamestnavatel, VEC: napriklad oznamenie o trvani rodicovskej dovolenky a pod tym text Napr. Na základe Vašej výzvy Vám oznamujem, že som nastúpila na rodičovskú dovolenku (mozes dat aj s dietatom tym a tym... rc..). Do prace planujem nastupit k .... alebo ku koncu RD (tj pri dovrseni 3 rokov dietata). A ako pise mijka, pred nastupom musis ohlasit aspon mesiac ze sa chystas nastupit, detto ak by si nenastupila napr. kvoli predlzenej RD alebo kovli dalsej MD...

maminkincecusik
9. okt 2013

fuuuha tak aj mna toto cobydup čaká... 😨

monika541
9. okt 2013

@hokejka111 je to aj v Zákonníku práce, zamestnávateľ musí byť informovaný, aby Ti držal pôvodné pracovné miesto i počas RD.

hokejka111
autor
9. okt 2013

@monika541 ,,vdaka,,a ako to mam formulovat??,ZIADAM O CO,,,,,VDAKA

hokejka111
autor
9. okt 2013
olalka
9. okt 2013

je to normálne, práve som to dneska posielala. aj pri prvej dcére to odo mňa chceli, je to len formalita, ale musí to byť. vzor je aj na nete tu
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/zamestnanie/z...

monika541
9. okt 2013

@hokejka111 - olalka Ti dala super návod, ja by som tam len doplnila dátum narodenia dieťaťa, z toho je potom každému jasné, kedy bude mať dieťa tri roky a ty to tam nemusíš presne napísať, t.j.teda ku koncu dopíšeš: do veku troch rokov mojej dcéry ...., narodenej ......

zara13
9. okt 2013

ano, zamestnavatelovi treba dat vediet, ze chces cerpat RD. i ked mi pride nelogicke ze sa pise ziadost, ked na RD je narok, a zamestnavatel ti v principe musi vyhoviet - ale to je take hranie sa so slovickami.

tinusik77
10. okt 2013

Babenky ked som nastupila na matersku dovolenku 22 aprila,kedy mi konci?stale mi to nejako inak vychadza.dik

luciahromadkova
10. okt 2013

ty pises ziadost o rodicovsku dovolenku a zas pred skoncenim rodicovskej dovolenky oznamis mesiac nastupom kedy nastupis, tak je to v sulade so zakonnikom prace

eeffka
10. okt 2013

@zara13 no logicke to je, ja mam kolegynu co jej 14.9 skoncila MD a ani obraz ani zvuk, sa jej prosikame aby poslal papier. Keby sme boli svine tak mala 15.9 nastupit, nenastupila, Acka a padaka ma

havana_frost
10. okt 2013

@zara13 Veru, ja by som to nazvala aj formulovala ako "oznámienie", nie žiadosť. Je na to právny nárok.

zara13
10. okt 2013

@havana_frost - tak nejako som to myslela 🙂
@eeffka - a vy ste sa snou pred nastupom na MD nerozpravali? neviete aky mala plan zostat doma? Keby ste jej dali A-cka a vypoved, asi by ste boli to co si napisala 🙂 zien ktore ostavaju len na MD a hned sa vracaju spat do prace je zatial u nas malo, takze podla mna treba vychadzat aj z beznej praxe.
Na druhej strane mas pravdu v tom, ze mnoho mamicky, odidu na MD, - a 3, 5 alebo kolko rokov o nich nic nepocut a potom sa cuduju ze zamestnavatel povie ze pre ne nema miesto..... nuz komunikacia nasa kazdodenna... 😎

selavi
10. okt 2013

@hokejka111 určite sa píše oznámenie - nie o tom dokedy plánuješ byť na rodičovskom, ale o tom, že vtedy ti končí MD a ty pokračuješ v čerpaní rodičovského. Malo by to byť mesiac pred koncom MD a presne ako napísala @luciahromadkova, mesiac pred tým ako budeš chcieť nastúpiť do práce napíšeš oznámenie o nástupe. Určite nie žiadosť. Takto som to písala aj ja pri všetkých deťoch.

dena1973
10. okt 2013

@tinusik77 Nárok na materské máš od 22. apríla do 15. decembra 2013.

tinusik77
10. okt 2013

@dena1973 dakujem🙂)

dena1973
10. okt 2013

@tinusik77 Nie je začo... 😉

eeffka
10. okt 2013

@zara13 ja osobne nie a myslim ze to jej osobna vec,ja chcem mat svoj papier do osobneho spisu a pre hlasenie na soc.poistovnu. a to co povie zamestnanec ja vydelim 2 a vynasobim 6timi... Ja im neverim ani ako sa volaju kym neukazu OP 🙂, robim na mzdovom a uz som ine bajky pocuvala.
Bezne sa stava ze povedia ze 3r ale viem ja ci sa medzicasom nevydala/nerozviedla ci je al.nie je osamela matka... Kazde ma ine podmienky a ked je to raz v zakone,tak nech sa ho drzia. A tak ako pises potom su prekvaplane ked sa s nimi nerata.
Ja som sa uplne nahodou dozvedela ze sa mi vracia kolegyna z RD a to mam papier ze pride v r 2015, a ze vraj za 2-3 tyzdne.no otocim ju asi na pate,pekne pisomje mesiac vopred,tiez nevyhodim jej zaskok zo stolicky lebo velka voda sa vracia.

zara13
10. okt 2013

@eeffka no ja som HR-ista, suhlasim ze je to osobna vec, ale na druhej strane, aby firma vedela s cim ma pocitat, by bolo fajn sa so zamestnankynou pred odchodom porozpravat. Mozno nie ty ako mzdar, ale niekto z HR. Ved nejde o to, aby ste jej tvrdili vy kolko ma byt doma, ale aby dala ona vediet, aky ma plan.
ja osobne som teraz na MD, a toto sme mali vykomunikovane, moja zastupkyna vie, kolko planujem byt doma, a tak to bolo ak komunikovane kandidatom pri hladani. Jasne ze situacia sa moze zmenit, ale je dobre mat prehlad aspon orientacne.
Kazdopadne by tam mala byt obojstranna komunikacia.

moon1979
10. okt 2013

@hokejka111
@lia6
žiadna hovadina, ale ukladá to zákon 🙂

mesiac pred skončením materskej dovolenky je potrebné požiadať písomne zamestnávateľa o čerpanie rodičovskej dovolenky a on je povinný jej čerpanie umožniť na dobu o ktorú zamestnankyňa požiada 🙂

ja som napísala v nasledujúcom znení
V súlade s § 166 ods. 2 Zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZP“) si Vás dovoľujem požiadať o čerpanie rodičovskej dovolenky do troch rokov veku dieťaťa (dátum narodenia dieťaťa – xxxxxxx) následne po skončení materskej dovolenky bez prerušenia.

V súlade s § 113 ods. 3 ZP nevyčerpanú zostatkovú dovolenku budem čerpať po dohode po ukončení rodičovskej dovolenky.

lia6
11. okt 2013

@moon1979 @simka0602211 Ja som nepísala, že JE to hovadina, ale, že sa mi to ZDÁ hovadina 🙂 ...a ešte som aj dodala, že možno to je novinka, a tak si počkám, čo napíšu ostatné 🙂

majusqa77
11. okt 2013

suhlas s prispevkami vyssie. zamestnavatel ma pravo taky papier ziadat a je povinny nastup na RD umoznit

moon1979
11. okt 2013

@lia6 písať môže čo kto chce a ako chce, ale treba sa riadiť podľa toho, čo je napísané v zákone 🙂 lebo to je smerodajné a nie to, čo sa napíše na fóre 🙂

moon1979
11. okt 2013

@lia6 a "novinka" to tiež nie je, zákonník práce v znení tohto paragramu platí už pekných pár rokov 🙂

lia6
11. okt 2013

@moon1979 hm, či pekných pár rokov, tak to je možné...no ja, keď som nastupovala na materskú(8 rokov dozadu), tak to ešte nebolo, respektíve, ja som vtedy nič také nevypisovala-ako som písala na začiatku 🙂

moon1979
11. okt 2013

@lia6 ani dnes to mnohé neriešia ... v malej firme to ani nevyžadujú, aj keď to ukladá zákon ... ale človek nikdy nevie, kedy sa to otočí proti nemu ... totižto sa môže stať, že nepožiadaš, nenastúpiš do práce, hrubo porušíš pracovnú disciplínu a zamestnávateľ ti môže dať hodinovku ... a to len preto, že si nenapísala jednu vetu, že žiadaš o poskytnutie rodičovskej dovolenky 🙂
v dnešnej dobe si treba kryť chrbát a ovladať svoje práva ale aj povinnosti

dejna20
13. okt 2013

baby a staci to poslat doporucene? lebo my mame mzdove v inom meste.