Druhé tehotenstvo - možnosti

monikapu
13. jún 2021

Pekný deň prajem, chcela by som poprosiť o radu snáď sa nájde niekto kto mi bude vedieť normálne poradiť.
Som na rodičovskej s dcérou v auguste mi však končí a ja som plánovala ist do práce. Lenže ostala som neplanovane tehotná.
Teraz môj problém. Počas materskej som dala výpoveď v práci lebo manžel išiel hneď druhý polrok na materskú a ja na podporu.(do tej práce by som sa už ani nemohla vrátiť nakoľko prevádzku neotvoril po korone a ani nevedia či vôbec otvoria) Následne som sa vrátila na rodičovskú ktorá je doteraz.
Moja otázka je či mám nárok na nejaký príspevok (tehotenské, materská, rodičovský,) alebo ake mam ešte možnosti? Pokúsiť sa zamestnať aspoň na tie 4mesiace, ak ma niekto zamestna kým mi začne druha materska(ta by mala začať v januari)? Vopred vám ďakujem

klarissa25
13. jún 2021

@monikapu aj keď sa zamestnať nebudeš mať nárok na materskú....čiže budeš mat nárok po narodení dieťaťa na rodičovský príspevok, ten nižší

klarissa25
13. jún 2021

Resp asi závisí kedy máš termín pôrodu...
Ale to už by si asi nestihla...

monikapu
autor
13. jún 2021

@klarissa25 termín mam koncom februára takže si moc nepomôžem, ale aspoň niečo. Ďakujem za odpoveď 🙂

lilinka88
13. jún 2021

V prvom rade,aby bol nárok na tehotenský príspevok a materskú, musíš mať aktívne nemocenské poistenie, čiže v tvojom prípade buď sa zamestnať alebo si platiť dobrovoľne odvody. Druhá podmienka je spĺňať 270 dní nemocenského poistenia za posledné dva roky, čo by si do termínu pôrodu nestihla, pokiaľ si v posledných dvoch rokoch nemala počas rodičaku nejaký pracovný pomer, brigádu a pod. Na tehotenský by si nárok v podstate nemala vôbec,lebo tam musíš mať 270 dní NP už k 13tt, pri materskej je to ku dňu pôrodu

ivinkapink
13. jún 2021

@monikapu pozri si na stranke socialnej poistovne, je to tam podrobne popisane...neviem ci sa to zmenilo, lebo v roku 2019 ked som otehotnela, som riesila podobnu situaciu a teda ratali sa mi aj dni co som bola na rodicaku so starsou dcerou, plus nieco som mala odpracovane a zvysok som zacla ihned platit dobrovolne poistenie /dopredu som si vyratala ci mi tie dni vychadzaju aby som mala zaplatenych 270dni nemoc.poistenia/ a zacla som ho platit niekedy okolo 13tt

lilinka88
14. jún 2021

@ivinkapink áno, ráta sa aj obdobie RD, ale musí v Tom čase trvať PP. A páni píše, že dala výpoveď ešte počas materskej a do augusta tohto roku je na RD, čiže posledné dva roky pokiaľ nemala iný PP, nemá žiadne NP a ak má termín vo februári, už by jej asi nevyšlo ani dobrovoľne platenie

monikapu
autor
14. jún 2021

Ďakujem vám za rady, skúsim sa na to aj na socialke opýtať za to nič nedám. No a budem musieť ísť na tie 4 mesiace do práce pretože bez prijmu ostat nemôžeme.