Druhé dieťa a rodičovský príspevok

anjelik44
1. máj 2022

Ahojte , vie mi niekto poradit prosim vas s 2 rocnou dcerkou som doma poberam rodicovsky a planujeme druhe dieta ak by sa podarilo a druhe by sa narodilo pred dovrsenim jej 3 rokov poslu mi materske aj dalej rodicak z uradu? A mala by som narok na tehotenske? Posielali vam ked ano cca kolko a kolkokrat pred porodom ? Dakujem

e1i
1. máj 2022

@anjelik44 mne vychadza nastup na MD mesiac pred 3r dcery od toho dna mi bude chodit MD a stopne sa RD. tehotenske narok mam ale ja mam zmluvu na dobu neurcitu.viac poradit neviem

aj RD aj MD nebudes naraz dostavat

lienka.7
1. máj 2022

@anjelik44 nie, rodicak na starsiu musis zrusit, dostávať budeš iba matersku. Nemozes poberat na staršie rodicak a na mladšie matersku. Takáto kombinácia nie je možná. Mozes poberat len 2 materské. Ty na mladšie, mm na staršie. Detto potom nedostaneš ani 2 rodicaky. Len jeden.
Tehotenske ano. Budeš poberat do porodu.

domka222
1. máj 2022

No počkaj. Ak by si začala poberať materskú, tak na staršie už nemôžeš poberať rodičovský aj keď ešte nebude mať 3 roky. A tehotenské sa vypláca až do dňa pôrodu, ak ti vzniká naň nárok

rachel36a
1. máj 2022

Nie bude ti chodit len rodicak alebo materske...

zdenkapetkova
1. máj 2022

@anjelik44 ahoj mne nedali len rodicak lebo som vlastne isla s mayerskej do materskej

anjelik44
autor
1. máj 2022

@e1i
@zdenkapetkova
@rachel36a
@domka222
@lienka.7 ďakujem vam za rychle odpovede , ak to.bude treba zrusit.budem na to mysliet ked to bude aktualne to som nevedela , v aprili bude mat 3 asi najidealnejaie by bolo si to nejako naplanovat :D

e1i
1. máj 2022

@anjelik44 ver ze to nenaplanujes. ja som zazila aj mmt a dalsie tehotenstvo vyslo takto LTT ale vyslo ze pojdem z jedneho do druheho.

my sme druhe zacali riesit ked mala mala 1,5r

anjelik44
autor
1. máj 2022

@e1i ano nemusi sa to ani podarit no tak uz len verit ze ano 🙂

lienka.7
1. máj 2022

@anjelik44 este dôležité, rodicak ti patrí za cely mesiac. Cize napr. na MD nastupis 2.2., tak za február dostaneš ešte aj rodicak, plus teda aj matersku. V marci uz potom nie. Nezabudni na to, lebo oni peniaze ti pošlú a ty ich potom musíš vrátiť (rodicak).

basska_b
1. máj 2022

Kiez by ste to stihli, mne jedna retazova vysla a teraz dufam v dalsiu retaz, uz mame len 3 pokusy 🙏 nejde to nasilu, uz mame za sebou jednu stratu v decembri... pogoogli si retazovy porod...

Subeh materskej a rodicovskej u jednej maminy neni mozny, ale da sa tam dat na obdobie od zastavenia rodicaku na starsie tusim az do konca 6nedelia tzv. Prispevok na starostlivost o dieta, to je nejakych 10 eur na tyzden. Smiesna suma, ale lepsie ako prstom do oka 😀

Tehotenske sa vyplaca v pripade, ze na to druhe dieta vznikne narok na materske... ak pracovny pomer trva, firma nezanikla, tak to vsetko klapne 👍

lilinka88
1. máj 2022

V prvom rade je dôležité,aby si spĺňala podmienky na tehotenské a materské. Čiže aktívne nemocenské poistenie, resp ochr. lehotu a 270 dní NP v posledných dvoch rokoch. Tehotenské sa posudzuje k 13. ty a vypláca sa od tohto týždňa do dňa pôrodu. Súbeh tehotenského a RP je možný.
Materské sa posudzuje ku dňu predpokladaného pôrodu, alebo súbeh MD a RP možný nie je, čiže nástupom na materskú (6-8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu) musíš požiadať o zastavenie RP a budeš poberať iba MD. O RP si následne požiadaš po ukončení MD.
Pokiaľ nespĺňas podmienky, nebudeš mať nárok ani na tehotenské, ani materské a budeš poberať iba RP.

anjelik44
autor
1. máj 2022

@lilinka88 no firma nezanikla, pracovny pomer trva takze dufam ze by to mohlo byt ok