Druhá rodičovská dovolenka - mám v tom zmätok

22. mar 2021

Ahojte momentalne som s dvojrocnou dcerkou na rodicaku. Poberala som matersku. Na matersku som isla v ochrannej lehote kvoli tomu ze mi skoncila zmluva na urcito. Teraz som tehotna rodicak mam do novembra. Termin porodu mam na jul. Mozem ist znova na rodicovsku dovolenku s druhym dietatom od decembra alebo len dostanem rodicak bez zaplatenia odvodov od statu? Mam v tom zmätok

borka168
22. mar 2021

Ahoj sestra mala ten istý prípad a pokračovala len v poberani rodičovského príspevku. Ale skus si to ešte zistiť na SP alebo úrade práce

ivkazba
22. mar 2021

Áno, rodičák na staršie dieťa ber až do jeho dovŕšenia 3 rokov, pretože máš ten vyšší. Na druhé dieťa už budeš mať nižší rodičák, takže ten rieš až keď ti skončí rodičák na staršie dieťatko.

autor
22. mar 2021

@ivkazba to ano ale bude mi stat platit zakladne odvody ako doteraz?

sonulcicka
22. mar 2021

mne skončil pracovný pomer počas prvej rodičovskej. K druhej materskej sa mi už tento príjem vôbec nepočítal, aj keď som mala odpracované až až ☹ takže som dostávala iba výšku rodičovského príspevku aj napriek prebiehajúcej materskej

zuzuliennka1
22. mar 2021

ano, stat za teba plati odvody ako za cloveka, ktory sa celodenne stara o maloletu osobu do 3r (v pripade predlzen. rodicaku do max. 6 rokov myslim)

autor
22. mar 2021

@zuzuliennka1 cize ked nastupim na rodicak s druhym tak ich bude stat platit dalsie tri roky? Nespekulujem len som chcela mat dve deti do urciteho mojho veku

zuzuliennka1
22. mar 2021

no ano, ked sa ti narodi druhe dieta, tak budes na neho poberat rodicovsky prispevok do jeho 3. narodenin
kolko rokov bude mat dcerka, ked sa narodi druhe?

mogaa
22. mar 2021

aké odvody máš na mysli? štát za teba platí len zdravotku, obdobie rodičovskej dovolenky sa ti zarátava len do odrobených rokov.....

autor
22. mar 2021

@zuzuliennka1 dcerka bude mat tri mesiace do troch rokov. Musim ju dat od septembra do skolky alebo ju mozem nechat zatial doma s nami?

autor
22. mar 2021

@mogaa ano myslim len zdravotne poistenie teda to co mi plati stat doteraz

zuzuliennka1
22. mar 2021

cize narodi sa druhe a prve este nebude mat tri roky - teda plynulo prejdes na dalsi rodicovsky... no, tusim nemusis, moze ostat doma. Aj tak je problem dat deti do skolok dnes, aj by som sa divila, keby ti ju hned na prvysup vzali