Dovolenka po materskej

beruska184
15. okt 2021

Dobrý deň vedel by mi niekto prosím poradiť...tc som na rodičovskej dovolenke krltira mi končí 17 decembra..(dieťa má 3 roky 16 decembra). Dnes som volala z účtovníčkou a pani mi povedala že mám 42,5 dňa dovolenky ktorá mi vznikla počas 2 materských za sebou po reťazovom pôrode...no a tetusa mi povedala že keďže do konca roka 2021 si nestihnem vybrať celých 42,5 dňa iba v podstate 10 dní do 31.12.2021..takze mi prepadne, a keď nechcem aby mi prepadla tak mam ukončiť rodicivsky skôr aby som si dovolenku precerpala...podľa mňa je to úplná blbosť...inak mi rodičovská prepadne...
Chcem sa spýtať vie mi niekto poradiť či môžem zostávajúcich 32,5 dní dovolenky precerpat súvisle takže by som išla do práce cca vo februári ...alebo to nie je možné preniesť do roku 2022? Alebo ako? Precerpat 10 dní a zvyšok mi zamestnávatel preplatí? Aké mám práva? Prosím skúsený mi poraďte

ukončiť rodičovskú skôr a a

barbie1981
15. okt 2021

Pripnem sa, toto aj mňa zaujíma. Ja som ten istý prípad, po 2 materských mam nastúpiť 16.12

ciernabrigita
15. okt 2021

§ 113 ods. 3 Zákonníka práce: ,,... nevyčerpanú dovolenku jej zamestnávateľ poskytne po skončení MD alebo RD."
Nikde nevidím do konca roka, kedy sa z MD / RD vráti do práce.

lienka.7
15. okt 2021

@beruska184 nie som odbornik, ale pokial viem, dovolenka sa da preplatit iba pri ukonceni PP.
Nechapem, preco nechces nastupit skor do prace a cerpat dovolenku 2 mesiace napr.
Vsak RP dostanes plus aj plat ti pojde...

ciernabrigita
15. okt 2021

@lienka.7 napr. preto, lebo môže ostať ešte na RD a dovolenku čerpať následne?

lienka.7
15. okt 2021

@ciernabrigita v podobnych prispekoch predtym to tu uz bolo rozoberane. Nehadam sa...

kikulienkadd
15. okt 2021

Ahoj, to je zvláštne, mne povedali na personálnom, že mi dovolenku po MD/RD síce preplatia len v prípade ukončenia prac.pomeru alebo pri odchode do dôchodku🤭 ale nikto ma nenutil si ju čerpať do konca nejakého kalendárneho roka. Naopak,personálna mi poradila,že túto dovolenku môžem použiť, keď budú napr.deti choré a nemusím ísť na OčR. Dovolenku z 1.md som teda využila keď som bola zase tehotná a bolo mi zle. Čiže je to tvoja dovolenka a môžeš ju použiť podľa svojho uváženia (po odsúhlasení zamestnávateľom), ale určite o ňu nemôžeš prísť.

lullu86
15. okt 2021

@beruska184 nastupit do prace mozes aj skor a čerpať si dovolenku, ktora ti nabehla, nemusis nic ukoncovat, v sucasnosti bezne mamičky pracuju aj poberaju rodičak, o dovolenku prísť nemôžeš 🤔, resp. by si nemala, v mojej praci si ju mozeme preniest aj do dalsieho kalendarneho roku, ale vycerpat by sme ju mali do konca marca( mame to v kolektívnej zmluve)...preplatenie dovolenky je u nas v prípade ukoncenia PP...

mogaa
15. okt 2021

@beruska184 tak sú firma kde to majú ošetrené že sa nesmie preniesť viac ako 5-10dn starej dovolenky do konca roka....či môžeš čerpať dovolenku počas celého mesiaca s tým musí zamestnávateľ súhlasiť, v podstate vždy ti zamestnávateľ musí dovolenku schváliť...

mogaa
15. okt 2021

@beruska184 a ano ty o RP neprídeš aj ked nastúpiš skôr do práce kde budeš čerpať dovolenku, máš nárok na RP do 3 roku dieťaťa vez ohľadu na to či si na RD alebo už pracuješ

ciernabrigita
15. okt 2021

@mogaa ale toto nie je prípad starej dovolenky, toto je dovolenka po RD

beruska184
autor
15. okt 2021

@ciernabrigita áno je to dovolenka po materskej dovolenke, pani na personálnom je bohužiaľ úplne v lese...teda slušne povedané ...ja nastúpiť nechcem ani nemôžem skôr, okrem toho podľa nej povedala že dovolenku stratím ak si ju nevyberiem do konca roka , čo v mojom prípade je nemožné, ukončiť skôr rodičovský je úplná hlúposť, a určite dovolenka po materskej nemôže prepadnúť ako sa mi snažila nahovoriť...
Kontaktovala som inšpektorát práce a v žiadnom prípade dovolenka po RD neprepadava a nemôžu má nútiť nastúpiť do práce skôr ako chcem ja...
Ďakujem za odpovede

patrikko
23. feb 2022

@beruska184 Ahoj mám podobný prípad. Manželka bola na materskej následne na rodičovskej. 9.5.2022 mala nastúpiť do práce no nastúpila 1.12.2021 keďže ja som išiel na materskú . Ale poďme k číslam. November 2021 bola na personálnom že má 37.5 dňa dovolenky. Vraveli že aby Nastúpila už v decembri a vyčerpala zostatok aby sa jej teda toľko neprenasalo. Nastúpila 1.12.2021 minula si 22 dní dovolenky zostatok v decembrovej páske ktorú dostala v januári bol 15.5 dňa . Teraz vo februári dostala januárovú pasku a tam má stará dovolenka 2 dní nová 25dni. Volala na personálne kde má 13.5 dňa dovolenky keď sa jej preniesli iba 2 dní a odpoveď prepadla. Môže prepadnúť dovolenka nazbierana počas materskej? kam mám zavolať a zistí to ? Pracuje v nemocnici. Ďakujem za akékoľvek odpovede.

lienka.7
23. feb 2022

@patrikko inspektorat prace

patrikko
23. feb 2022

@lienka.7 viete mi aspon by poradiť takto či to môže prepadnúť ?

beruska184
autor
24. feb 2022

@patrikko dovolenka nemôže prepadnúť