Dostanem materskú po ukončení pracovného pomeru?

emiliapisojova
17. mar 2020

Dobrý deň žienky chcela by som sa opýtať už od januára som PN na rizikovom tehotenstve a teraz koncom marca mi končí zmluva už mi došiel aj papier o výpovedi. Normálne možem v júli prejst na materskú bude mi ju platiť závod? Ďakujem za rady 🙂

evittam
17. mar 2020

@emiliapisojova Aky závod ti ma platiť MD? Co s tym ma nejaký zavod? MD vyplaca SP ak splnas podmienky nároku. Co bolo za posledné dva roky pred TP?

emiliapisojova
autor
17. mar 2020

@evittam jaj dobre Ďakujem veľmi pekne to bolo len moje vydedukovanie nevyznam sa v tom tak som sa radšej opýtala 😆😊

evittam
17. mar 2020

@emiliapisojova No a na otázku mi odpovieš?

orangiiina
17. mar 2020

@emiliapisojova prosím ta, otvor si Google a zadaj “podmienky nároku na materskú”. Mas toľko možnosti a informácií. Ak si doma na PN, mas plnooo času si to naštudovať.
Napr. tu:
https://www.socpoist.sk/otec-a-materske/1293s
https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...
https://najmama.aktuality.sk/clanok/263481/vset...

evittam
17. mar 2020

@orangiiina Myslis že tomu porozumie?

daniela1911
17. mar 2020

@evittam keď niekto očakáva peniaze od závodu, tak pochybujem, že spĺňa podmienky nároku na MD, ale možno sa mýlim 😀

orangiiina
17. mar 2020

@evittam napr. na web najmama je to tak pekne popísané. Dokonca aj to, že materskú vypláca SP. Naše mamy nemali prístup k toľkým informáciám ako my, preto nechápem, prečo si to tieto mamičky nenaštuduju. A potom tu dávajú take otazky, z ktorých nám vlasy dupkom stoja.

evittam
17. mar 2020

@daniela1911 Ved pise ze pracuje a konci jej zmluva. Ťažko radit ked neodpoveda na co sa pytam

miiriaam
17. mar 2020

To musite byt take hnusne? Nie kazdy spadol z neba prehnane mudry ako vy... Nikdy sa tym mozno nezaoberala a nestudovala to ked to nepotrebovala...to je take tazke normalne odpovedat? Boze ludia ..

evittam
17. mar 2020

@miiriaam Slusne som odpovedala a chcela som pomoct. Nikde nie som hnusna. A mysli si co chces ale vedieť niektoré zakladne veci patrí k všeobecnej inteligencii ako napríklad vediet kto ti plati davky.

paja003
17. mar 2020

Ak máš odpracovaných 270 dní, tak si v ochrannej lehote a budeš mať nárok na materské.

evittam
17. mar 2020

@paja003 Nemusi mat odpracovaných 270dni aby mala nárok na MD. V OL je nakoľko uz je tehotna a PP trvá.

paja003
17. mar 2020

@evittam v OL je, ale pokiaľ nespĺňa podmienku 270 dní, tak nárok na materské nie je.
Čiže
1. Mať odpracovaných 270 dní
2. Byť tehotná v čase ukončenia pracovného pomeru

evittam
17. mar 2020

@paja003 1. Hlavnou podmienkou nároku na MD je mať 270dni NP nie 270 odpracovanych dni. O tom pisem.

paja003
17. mar 2020

@evittam to viem. Ja som sa snažila polopatisticky to vysvetliť. Nie každý rozumie tomu nemocenskemu poisteniu.

evittam
17. mar 2020

@paja003 No lenže tvoje vysvetlenie nie je bohuzial správne.

emiliapisojova
autor
18. mar 2020

Tak žienky ospravedlňujem sa za moju neprítomnosť nie je to jedno aký závod som mala na mysli ja som sa pýtala či mám nárok áno mohla som si to preštudovať aj na nete ale radšej sa opýtam tu možno jedna z vás mala to iste som zamestnana normalne od 17.septembra 2018 takže toľko dní mám určite odpracovaných len som sa bála ked mi vypovedala lehota nemuseli ste odpovedať a hádat sa tu ja nemam také skusenosti som prvý krát tehotna a vtakýchto veciach sa nevyznám Ďakujem za rady co ste mi poskytli

evittam
18. mar 2020

@emiliapisojova Cize ano mas nárok. Si v OL. Normálne pred nástupom na MD zrušis PN. VZ pre MD je hrubý zdaniteľny príjem za r.2019. Cize ak si PN od januára je to ten isty VZ ako pre PN len z neho je MD 75%.

emiliapisojova
autor
18. mar 2020

@evittam Ďakujem pekne