Dôchodkové poistenie

alda28
15. jún 2018

Ahojte,tiež potrebujem poradit ohľadom dôchodkového poistenia.31.januara 2018 som dala v práci výpoveď.Zaevidovala som sa na upsvar od februára.Tento týždeň mi prišiel papier zo socialky,že mi od 30.januara 2018 dôchodkové poistenie zaniklo.Nemalo mi to zaniknúť až toho 31.01.2018? Ďalšia vec,nebolo mi treba si niečo platiť? Či je to všetko ok? Od 1.8.2018 nastupujem na materskú dovolenku,stačí sa potom prihlásiť?.Ďakujem za odpoveď.

Začni písať odpoveď..

bale1rinka
15. jún 2018

@alda28 ak si dala výpoveď 31.1 tak na úrad práce si mala ísť do 7 dní aby si bola v ochrannej lehote a nemusela si napr. od toho 31.1. platiť odvody do zdravotky,čiže poistená si bola do 30.1...ak si išla na úrad práce po 6.2. tak ten čas od 30.1 do 6.2 by si mala zaplatiť do zdravotky odvod,ak sa nemýlim...to isté platí teda aj pre poistenie dôchodkové, nemocenské..a ak nastupuješ na materskú, tak musíš mať aktívne-platené-nemocenské 270dní pred dátumom pôrodu aby si dostávala materské, si si sama platila odvody od januára ?

evittam
15. jún 2018

@bale1rinka Odvody do SP ako nezamestnana platiť nemusí. Narok na MD vzniká ak mas za posledné 2roky pred pôrodom NP-nemusi byt "platene". Dalsou podmienkou naroku je aktívne NP alebo ochranna lehota. Podla toho co pise tak je v OL-uz bola tehotna pocas trvania PP.

bale1rinka
15. jún 2018

@evittam keďže je tehotná, predpokladám, že materské chce, takže tým,že je v tej ochrannej lehote bude mať materské z platu ako mala keď bola zamestnaná? na stránkach soc.poisťovne som sa dočítala.... nárok na materské vzniká 270dní pred predpokladaným termínom pôrodu..nie v jej prípade?nemala by lepšie materské keby si platila odvody?

evittam
15. jún 2018

@bale1rinka Pokial uz bola tehotna počas trvania PP a splna aj hlavnu podmienku naroku na MD (t.j.270 dni NP za posledné dva roky pred porodom) tak narok na MD jej vzniká, VZ pre MD bude hruby príjem za r.2017 ak ho odpracovala u jedného zamestnávateľa.
Ak by chcela MD z DNP tak DNP musí trvať minimalne 26tyzdnov pred nástupom na MD.

evittam
15. jún 2018

@bale1rinka A to co pises si si nejak zle vylozila ale určite si to tak necitala-ako pisem-narok na MD vzniká ak mas za posledné dva roky pred porodom 270dni NP, ďalej musi byt NP aktívne alebo musis byt v 8-mesacnej OL.

evittam
15. jún 2018

@bale1rinka Btw.co sa tyka DNP, nevieme kolko mala hrubý príjem cize nemozeme ani vediet ci by mala lepsiu MD pri plateni DNP a aj tak by to nestihla.

alda28
autor
15. jún 2018

DNP som nestihla,myslela som,že mam iné zdravotné problémy😉.Máte pravdu tehotná som bola ešte počas trvania prac.pomeru,čiže tu 8m.ochrannu lehotu by som mala spĺňať.

evittam
15. jún 2018

@alda28 Tak plati co pisem.😉

alda28
autor
15. jún 2018

Evidovať sa na upsvar som sa taktiež stihla.Len ma zmiatlo to dôchodkové poistenie,či to mám ok? Ten jeden deň,aby mi nelietal.Ked som bola na sociálke v januári,pani mi pivedala,že mám všetko ok,že nič nemusím,že do toho 31.01.2018 platí za mňa zamestnávateľ a teraz mi prišlo,že mi to zaniklo už 30.01.2018.Tak toto neviem.