Dĺžka slovenskej rodičovskej

8. apr 2022

Myslíte si, že dĺžka materskej & RD je jeden z hlavných dôvodov, prečo sú ženy stále pozadu v porovnaní s mužmi čo s týka platovej rovnosti na Slovensku? V krajinách, kde je materská len rok, napríklad, sú tie rozdiely menšie

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
karhu
8. apr 2022

nie

marclo0222
8. apr 2022

Podla mna ano, dlha rodicovska je hlavnym dovodom. Ak zeny doma zostavaju 3, 6 a viac rokov, rovnake platy ocakavat nemozu

autor
8. apr 2022

Ešte chcem podotknúť, že som to myslela v zmysle, že tri roky sú mimo pracovného trhu (x počet detí), zatiaľ čo muži nie sú.. no a na Slovensku to typické, že potom chodia vkuse na OČR ony a nie muži, čiže zase len ďalšie vypadávanie z trhu, pretože hrozí strata práce

luccija
8. apr 2022

Podľa mňa nie aj bezdetné ženy majú nižší plat ako muži na tej istej pozícii

viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
autor
8. apr 2022

@viestta presne, aj táto mentalita k tomu teda nepomáha. Však žena len dopĺňa rodinnú kasu, načo by mala mať ambície na vyšší plat 🙄

dskjhfdlkdjhl
8. apr 2022

Mam vyssi plat ako moja rovnako stara bezdetna kolegyna (ja mam dve deti), takze materska/rodicovska nebude pricina.

autor
8. apr 2022

@dskjhfdlkdjhl platového rozdiely, takzvaná Pay gap, sú vypočítané v priemere, nie individuálne

zmrzlinka2021
8. apr 2022

Hlavnou pricinou je mentalna zaostalost slovenskych zien oproti zenam z vyspelejsich krajin - tu este mnohe zeny ziju zivoty zien v 19 storoci, kedy zeny nechodili do prace, boli doma, vyvarali, vypekali.. avsak teraz proste nie je mozne sklbit fungovanie zeny v domacnosti s pracujucim clovekom.
Ale problem je ten, ze este stale sa u nas domacnost a deti "prisudzuju" zene a hlavne povazuje sa za standard, ze zeny budu aj pracovat - tak pracuju, mnohe na miestach velmi slabo platenych, aby to ako tak vedeli zladit...

Predpokladom na vyssie mzdy, lepsie pracovne pozicie je hlavne zmena myslenia, nelipnutie na rodovych stereotypoch a povazovanie za nieco normalne a prirodzene ze v domacnosti a okolo detoch funguju partneri rovnocene.

inaboh
8. apr 2022

Celkom zaujímavá úvaha, a asi aj pravdivá. Aspoň z časti. Myslím však že celkovo platové rozdiely sú jednoducho dané naturou nášho pohlavia - ženy sa vždy budú viac starať o deti, častejšie byť doma, matky v domácnosti ako muži. Muž má v podstate zaručenú kariéru celý život bez akéhokoľvek prerušenia, okrem teda zdravotného problému, a tým pádom platovo rásť. Ak sa bavíme o konkrétnom poste, kde žena dostane menej a priori ako muž, samozrejme je to diskriminácia. Často si však samotné ženy pýtajú menej. A čo sa týka rodičovskeho na sk, áno, je to strasne veľa, 3 roky, plus ak má niekto viac detí po sebe, tak je tá žena skoro nepoužiteľná a môžme sa hádať koľko chceme. Ja žijem zase v krajine, kde je materská 4 mesiace, to už je zase iný extrém. A ženy sú tu tiež na Tom platovo horšie. Takže jednoznačná odpoveď neexistuje.

dskjhfdlkdjhl
8. apr 2022

to ja viem, ale s priemerom je to tak, ze ak Ty si das rozky a ja kura, tak sa v priemere dobre najeme-cize informacia v podstate nulova.

autor
8. apr 2022

@zmrzlinka2021 veľmi trefne napísané

amelia89
8. apr 2022

@zmrzlinka2021 suhlasim ale poopravila by som to na zaostalost oboch pohlavi - vacsina chlapiv podla opisov zien na MK si ulohu otca splnila pri oplodnení.

Nechapu ze aj zeny maju ambicie,chcu pracovat,nechcu byt 6 rokov doma (a to plati aj na HR ktory sa na zenu s 2 detmi divaju cez prsty).

marclo0222
8. apr 2022

@zmrzlinka2021 uplne suhlasim

autor
8. apr 2022

@amelia89 bohužiaľ, na tom majú podiel aj ženy, ktoré vychovávajú svojich synov ako kráľov, ktorých treba obskakovať, neučia ich žiadnym domácim prácam - však to bude robiť budúca nevesta. Mne samej bolo veľakrát povedané, že musím vedieť tamto a hento a prečo? No lebo som žena.

Muži nebudú meniť systém, ktorý im vyhovuje. Musíme začať my

zmrzlinka2021
8. apr 2022

@amelia89 Chapem ta, ale trochu aj to sa teraz meni. Mam vela kolegovcov, co boli na materskych, co chodievaju s detmi aj po lekaroch, striedanie sa pri vyzdvihovani deti zo skolky / do skolky je coraz beznejsie, tu ked som unas na detskom ihrisku - dost znacna cast oteckov, bezne aj oteckov vidim kocikovat... postupne sa aj toto meni.
Co vnimam ako problem je to, ze este kym nie su deti, dokonca ludia nie su ani zosobaseni - mnohe zeny s cielom vydat sa a mat rodinu proste chlapa ofukuju a obskakuju, aby si ho ziskali. Neuvazuju sposobom - ak chce byt so mnou, tak preto, ze som pre neho super taka aka som a lubi ma - ale "napodobnuju" svoje matky, stare matky, ze chlapi sa musia mat ako v bavlnke, a ved oni su tie gadine.... proste zmyslanie fakt 19 storocia.

loginexistuje
8. apr 2022

Ano je to jeden z hlavnych dovodov plus matky maju priemerne nizsie dochodky atd

nelca0510
8. apr 2022

Ono je to aj tým,že sú ženy na RD,ale aj mentalitou. Ono si stačí prečítať niektore diskusie,kde sa ženy pýtajú ohľadom dávok,keď zostanú doma s deťmi (plne rešpektujeme predĺžený RD kvôli zdravotnemu stavu dieťaťa). Kvôli deťom hľadajú skrátený úväzok,brigádu,a podobne,lebo muž pracuje od nevidím do nevidím alebo pracu nemá. Istú úlohu zohráva aj slabá finančná gramotnosť

wren
8. apr 2022

Keby tu boli statsne jasle dostupne pre deti na cely den od 1,5-2 rokov tak by sa zena mohla skor vratit do prace, cele povedomie by sa zmenilo a zamestnavatelia by nevideli problem prijimat zeny pretoze by vedeli ze tie sa vratia opat do prace nie po 3-4 rokoch ale omnoho skor a vela zien by to aj uvitalo

petamich
8. apr 2022

absolutne suhlasim so @zmrzlinka2021 a este by som dodala, ze jeden z dovodov je aj sebavedomie - priklad, s ktorym sa v praxi stretavam je, ze zena ak nesplna co i len jednu z poziadaviek v popise pracovnej ponuky si okamzite neveri a nema odvahu zapytat si plat, nejako veri, ze zamestnavatel zisti, ze je sikovna a prihodi jej neskor (co sa malokedy stane), na druhej strane chlap ma castokrat (ako to uz byva) sebavedomia na rozdavanie a zapyta si ovela viac a castokrat to aj dostane 🤷‍♀️ ale ano suvisi to aj s tou materskou ciastocne ja som teraz doma "rumazgala" ake to je nefer, ze manzelovi zvysia plat 2-3x kym som ja na materskej a mne nie (nemame automaticku valorizaciu, nemozem si ju narokovat) a to sme kolegovia a doteraz som zarabala o par centov viac, nuz po materskej asi nebudem aj ked to so sefom budem isto riesit (aspon skusim)