Dĺžka materskej, ak ide o slobodnú alebo o osamelú matku

ludka707
14. jan 2013

dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či máte niekto presné info o tom, či a ak áno aký je rozdiel v dĺžke poberania materskej ked ide o slobodnú alebo osamelú ženu? Štandardná dlžka materskej je 34 týždňov. Ale ked som napr. slobodná ale s partnerom spolu žijeme, takže nie som osamelá, len nie sme svoji - je tá materská iná? Snažím sa vypátrať, aká je v akom prípade dĺžka ale všade sú rôzne info a niekde ide len o slovíčkarenie a zamieňanie "slobodnej" za "osamelú" matku. Ak máte niekto potvrdené a korektné info, budem vďačná 🙂

marcelatje
14. jan 2013

@ludka707
osamelá matka znamená bez partnera..... môže poberať materskú 37 týždňov ak sa nemýlim
slobodná znamená že partnera mať môže čo je tvoj prípad takže pre teba platí dĺžka materskej 34 tt 😉
Môžeš sa síce vydávať za osamelú, ale dotknuté úrady si to môžu prísť skontrolovať aj osobne, prípadne ťa bonzne nejaká prajná suseda či kamoška 😕

zivika
14. jan 2013

@ludka707 som slobodna, zijem s muzom v jednej domacnosti, materska je standartna...osamela matka je taka, ktora je naozaj sama, tusim nemoze byvat ani u rodicov...dlzka materskej pre osamelu matku je 37 tyzdnov... poznam babu, ktora podala cestne prehlasenie, ze je osamela, aj ked byvala s partnerom a matersku jej predlzili, ale ja osobne by som to neriskovala, kvoli tym trom tyzdnom, lebo kontrola ti moze prist hocikedy...

liz_lemon
14. jan 2013

@ludka707 zakon nepozna pojem slobodna matka, ale osamela matka, a to je osoba, ktora zije preukazatelne sama, cize tuto podmienku nesplnas
inak dlzka MD pre osamelu matku je 37 tyzdnov

ludka707
autor
14. jan 2013

dakujem krásne 🙂 už mám v tom jasno 🙂) tak to veľký rozdiel nie je tie 3 týždne a ani to finančne žiadne terno neurobí, takže kvôli tomu sa skutočne neoplatí nikomu riskovať 🙂

sisaha
14. jan 2013

@ludka707 tak neviem ci tri tyzdne je nic.. ked si vezmes ze je to takmer mesiac a matersku mas povedzme 600 eur, tak je rozdiel dostat 200 eur, alebo 450, nie?

aha1
14. jan 2013

dakedy to bolo vydatá 28 týždňou slobodná 32 teraz po novom je to tiež asi 5 týždne. Nikto neskúma kde osamelá matka býva ak nie je vydatá a nežije s nikým ako druh a družka tak jej patrí MD tá vyššia.

pede
12. feb 2013

Rozumiem tomu správne, ak bývam u rodičov a môj partner s nami ale má stále trvalý pobyt u svojich rodičov v inom meste, mohla by som si žiadať ako osamelá matka tých 37týždnov, keď nie sme zobratí?

gemina
12. feb 2013

@pede nie, lebo nie si osamela, byvas aj s partnerom, aj s rodicmi. neriskovala by som to.

svirky
26. feb 2013

@aha1 ahoj,prosim ta chcem sa opytat,ci mas s tym skusennosti...a ci si davala aj ty ziadost o predlzenie...dakujem velmi pekne...

aha1
27. feb 2013

ale pri osamelej matke sa neposudzjú rodičia ak dobre viem ( možno som niečo nepostrehla alebo zle pochopila ak áno tak ma opravte) nakoľko rodičia nemahjú vyživovaciu povinnosť ani voči nej ani voči dieťaťu a ak má priateľ inú adresu tak ako to dokážu ? Nechcem byť hnusná ale to len tie z osád majú na to právo aj keď do spoločného nikdy ničím neprispeli iba rodením detí ktorým už hneď počatím pokazili život ?
😠

hadassah
21. apr 2013

Ahojte, mňa by zaujímal ten spôsob kontroly, či partner so mnou býva. Pretože ja môžem byť osamelá matka a partner má právo a aj povinnosť navštevovať svoje dieťa. To kontrola akože nabehne do bytu( na čo podľa mňa nemajú právo a nemusím ich pustiť) a budú pozerať, či sú na chodbe pánske topánky, v kúpeľni holiace potreby a v spálni pyžamo? 😀 😀 😀 Myslím, že kontrola spočíva v overení, či má partner spoločné trvalé alebo prechodné bydlisko. To, ako často chodí do bytu, a koľko sa tam zdržiava je irelevantné. Tak isto si nemyslím, že sociálka rozhodne o predĺžení alebo nepredĺžení poberania materskej na základe bonzovania nejakej "místní drbny", to predsa nie je podklad pre sociálnu poisťovňu.

baskustek
27. júl 2013

Stretli ste sa niektora s touto kontrolou alebo viete o niekom,koho prisli skontrolovat?

dena1973
27. júl 2013

@aha1 Tie z osád na materské nárok nemajú - ak nepracujú, tak na materské im nárok nevznikne. A čo sa týka materského - ten vypláca SP (musí byť nemocensky poistená) a rodičovský príspevok je štátna dávka a na ten bohužiaľ majú nárok všetky matky... čo už... 😒

donna11
4. feb 2014

Ahojte, tiez mam otazku k predlzenej materskej..My sme to zatial vyriesili tak, ze priatel sa "odstahoval" (zmenil trvaly pobyt) od nas, cize budem v byte sama s dietatom. Otazka je, nebude problem, ak budem sama zit s dietatom len cca 2mesiace?? uznaju mi, ze som osamela matka? nebude vadit, ze mame spolocny uver s priatelom?
..tiez by ma zaujimala ta kontrola, ako prebieha?

moni35
16. mar 2014

ja by som sa chcela spýtať či je aj nárok na vyššiu materskú,ked je slobodná mamička,nemá s otcom rovnaký trvalý pobyt,ale je zahlásený na bytovom ako člen domácnosti,ale aj napriek tomu tam nebýva,zistia si to?dakujem

liz_lemon
16. mar 2014

@moni35 vyska materskeho je 65% z priemerneho prijmu za predchadzajuci rok, neexistuje ziadne vyssie materske, a uz vobec nie pre slobodne matky
zakon ani nepozna pojem slobodna matka, ale len osamely rodic (matka), a to je osoba, ktora zije preukazatelne sama
osamela matka ma narok len na dlhsiu MD, a to o 3 tyzdne

moni35
16. mar 2014

@liz_lemon zle som napísala,myslela som tie 3tt čo sú navyše,to znamená ked je zapísaný na bytovom,by mohli na to dojst?

liz_lemon
16. mar 2014

@moni35 dolezite je, ci byvas sama, aj keby tam mal trvaly pobyt a byval by inde, tak mas narok

moni35
16. mar 2014

bývam,ale oni si môžu zistiť,že je zapísaný na bytovom a môžu si myslieť iné,či?

moni35
16. mar 2014

@liz_lemon chápeš,lebo ako je to preukázatelne sama,čo dojdu na kontrolu?

liz_lemon
16. mar 2014

@moni35 neviem, ci to kontroluju, ale ak byvas sama, tak sa nemas coho bat

moni35
17. mar 2014

@liz_lemon bývam,tak sa nebojím

dena1973
17. mar 2014

@moni35 Pred ukončením riadneho materského (34 týždňov) dávaš v sociálnej poisťovni čestné prehlásenie o tom, že nezdieľaš s nikým spoločnú domácnosť a o dieťa sa staráš sama. Materské sa tak predĺži o 3 týždne (t.j. na 37 týždňov). Ak je to pravda, tak sa nemáš čoho báť. Ak otec dieťaťa má trvalý pobyt na tom istom mieste, ale s tebou nebýva, tak je to v poriadku.

lieni26
11. jan 2017

Dobry v

lieni26
11. jan 2017

Dob vecer. Chcem sa spytat na tu predlzenu matersku ci to plati aj u vydatej zeny. Cize sme manzelia, ale manzel ma stale trvaly pobyt inde. Dakujem za odpovede.

marcelatje
11. jan 2017

@lieni26 nie

lieni26
11. jan 2017

Dakujem. 😉

edita0527
7. aug 2017

Ahojte, aj ja by som chcela vybaviť predľženie. My sme kúpili spolu byt, ale trvalé bydlisko mám len ja tam, on nie, tak môžem mať nárok?Ď.

nikaa3011
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
princeznickaa
5. feb 2018

Ahojte žienky chcem sa opýtať ako prebiehajú tie kontroly. Ci vôbec chodia lebo tiež si chcem dať predĺžiť materskú.