Dá sa žiadať o spätné vyplatenie rodičovského príspevku?

eliza149
27. jún 2014

Ahojte, schválili nám predľžený rodičovský príspevok na dieťa s dátumom 6.6.2014, ale synček mal 3 roky koncom marca. Prosím Vás dá sa zažiadať o vyplatenie RD za mesiace apríl, máj kedy sme tieto doklady vybavovali RD mi skončil v marci a nedostávala som nič? Ak sa to dá ako mám o to zažiadať alebo sa to vypláca automaticky? Veľmi pekne Vám vopred ďakujem za odpovede a pomoc

gapa
27. jún 2014

V žiadosti je uvedené, odkedy žiadaš o RP, tj. ak uvedieš, že žiadaš od 1.4.2014, tak sa dá. Spätne sa dá najviac 6mesiacov dozadu. Samozrejme predpokladám, že v rozhodnutí je to tak, že ti platí od 3rokov, resp. od apríla. Neviem, či si doma s dieťaťom a či si vybavovala zdr.poistovnu, ak nie a máš stále nahlásené poberanie RP, tak vlstne nemusíš nič, ak nie, tak potom s potvrdením predpokladám je dobré to nahlásiť. Dôch.poistenie ti trvá, ak ti netrvá povinné dôch.poistenie zamestnanca alebo szčo.

0604katka
27. jún 2014

presne tak ako napisala gapa

yvkay
26. sep 2016

@gapa ahoj. nevies mi prosim poradit?v aprili tohto roku som si podala ziadost o posudenie zdravotneho stavu mojej dcerky pre dlhodobo nepriaznivy zdrav.stav,a podala som si aj Ziadost o RP dietata. Do ziadosti som uviedla ze ziadam od 1,12.2015. kedze dcerka mala tri roky v novembri. prisiel mi posudok ze dieta nema DNZS,potom aj rozhodnutie.odvolala som sa do 15 dni, dolozila nove lekarske spravy a znova mi prislo zamietnutie,poslali to koncom augusta do BA na odvolaci sud a dnes mi prislo rozhodnutie ktoremu vobec nechapem,neprisiel mi ani posudok iba pise sa tam ze sa rusi rozhodnutie vydane u nas na UP,a ze posudok o zdrav.stave dietata je vydany 4/2016,a ja ziadam o RP od 1,12.2015. Ze nebol prehodnoteny zdrav.stav dcerky od toho decembra ale az od aprila tohto roku,ale detska lekarka napisala ze dcerka ma zdrav.problemy uz od 1,5 roka.Dufam ze som to napisala dost zrozumitelne,ak nie tak napisem ak by si nerozumela.Ak vies tak mi prosim porad,Dakujem.

yvkay
26. sep 2016

@gapa hned na 1 ej strane ze podla par. ..zakona c. o spravnom konani zrusuje rozhodnutie UPSVaR SNV,cislo,zo dna ... a vec vracia spravnemu organu na nove prejednanie a rozhodnutie na zaklade nespravnej aplikacie zakona o RP a zakona o spravnom konani.

9lf9
26. sep 2016

@yvkay to znamena, ze aby si sa mohla odvolat treba nanovo podar ziadost o RP kde narok sa bude pisat od 4/2016 a odvolat sa da az na zaklade toho rozhodnutia co bude vydane na tu novopodanu ziadost...pretoze posudok je vydany ze od 4/2016 dieta nema DNZS a kedze sa ziadost podala s narokom od 12/2015 tak v podstate ta je zamietnuta preto ze v 12/2015 ste nesplnali narok na RP a nie preto ze dieta nesplna DNZS..cize jedno s druhym nesuvisi a nemozu zamietnut nieco s decembrovym datumom ked je posudok zamietnuty v aprili...takze chyba nastala pri podani ziadosti kde sa napisal zly narok..preto je lepsie podat ziadost o RP az ked je posudok vydany aby nenastal tento problem s narokom.

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 takže musím podať novú žiadosť? A zasa čakať na rozhodnutie? A znova odvolanie? A nedá sa to nejako opraviť?

9lf9
26. sep 2016

@yvkay bohuzial opravit sa to neda, vsetko sa skenuje je eivodvane a vychadza sa z toho , neda sa to len tak prepisat, takze vsetko to treba nanovo :( cize max. 30dni na spracovanie ziadosti o RP od podania, potom sa odvolat a potom to ide do BA a caka sa na vyjadrenie..drzim palce

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 3 mesiace som čakala od podania žiadosti,tá pani na úrade ma mohla na to upozorniť.

9lf9
26. sep 2016

@yvkay len ak si podavala ziadost a zaroven aj posudok, ona nemohla vediet k akemu datumu da lekar ucinnost na posudok..iny pripad by bol keby uz bol posudok vydany a ona by prevzala ziadost s narokom inym ako je na posudku ucinnost

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 praveze ja som ten druhy pripad :( 3 mesiace som cakala na odpoved na odvolanie :(

michaelamilan
26. sep 2016

áno dá sa. Len si to musíš uviesť v žiadosti. Dá sa to pol roka spätne.

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 a nebude to problem s datumamy? mozes mi prosim napisat ako to mam urcbit aby to bolo pre mna najlepsie? uz som z toho zufala,caka ma operacia a nebudem mat cas riesit urady :(

yvkay
26. sep 2016

@michaelamilan ahoj.to pises mne?

michaelamilan
26. sep 2016

@yvkay zakladateľke odpovedám 🙂 Ale ak sa to týka aj teba, tak aj tebe. Nečítala som všetky reakcie 🙂

yvkay
26. sep 2016

@michaelamilan tak ja neviem,ale ja som si tam napísala že uplatnujem si nárok o RP po 3 roku dieťaťa a v tom je teraz ten problém :(

michaelamilan
26. sep 2016

@yvkay hm....niektoré úradníčky ani porediť nevedia. Ja fakt nechápem načo tam sedia telence. Mne presne poradili čo a ako mám vypísať apd. A dokonca napr na sociálke mi tak poradili že som nechápala. človek ani nevie na čo má nárok a tetušky na úrade sú ako nemé.

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 a môžem sa ešte opýtať,posudok z BA mi už nepríde? Prepáč ale 1x som sa v živote odvolávala a neviem veľmi v tom chodiť.

9lf9
26. sep 2016

@yvkay dolu n aposudku je napisany datum od kedy j posudok platy ten datum musis dat do ziadosti o RP ale ked budes ma ten posudok so sebou na urade tak ti poradi ze aky datum tam napisat..ale podla toho co si pisala vyssie tak narok bude 1.4.2016 ..nie z BA posudok nepride lebo urad vydal zle rozhodnutie na ziadost ktora ti mala byt zamietnuta z dovodu ze narok nemas. Nemala byt zamietnuta z dovodu, ze dietati nepriznali DNZS takze oni vlastne z BA poslalai ze mietny urad zle rozhodol vo veci a pre teba z toho vyplyva ze si ako keby na zaciatku- tj. mas vydany posudok ze dieta nie je DNZS a teraz musis podat ziados to PR a odovolat s voci tomu a to zas pojde do BA a tam da potom posudkovy na ustredi k tomu stanovisko.

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 takže tu to už nebude riešiť nás posudkovy,mozu to hneď poslať do ba?5 mesiacov som to vybavovala,nevadí že ten posudok je z apríla?

9lf9
26. sep 2016

@yvkay bude aj posudkov na urade a potom ked ten bude trvat na svojom to ide do BA..nevadi ze je od aprila je 9/2016 a spatne sa da uplatnit 6 mes co tebe vychadza aj keby ziadost o RP podas v 10/2016

katarinka289
26. sep 2016

Da sa. Spatne pol roka

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 ale už to bolo 2x u posudkoveho a on trval na svojom,takže to mám chápať že nás UP vydal zlé rozhodnutie a nieje to iba kvôli tomu dátumu?

9lf9
26. sep 2016

@yvkay zle rozhodnutie vydal/a ten /ta co vyplaca RP a robi rozhodovaciu cinnost. posudok bol vystaveny dobre, len teraz sa to musi prejednat cele nanovo a aby to mohli ist do BA tak najskor to musi ist k posudkovemu na urade

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 takže to s tým dátumom to nieje kvôli tomu?a trápi ma to hlavne kvôli tomu,lebo budem musieť šat výpoveď v robote,myslela som si že sa vrátim na predĺženiu RD ale keďže sa to tak naťahuje prídem o prácu.

9lf9
26. sep 2016

@yvkay je to kvoli datumu na ziadosti lebo na zaklade neho mala byt ta ziadost zamietnuta- lebo v 12/2015 uz dieta malo viac ako 3r a nemalo posudok- tak zo zakona nebolo na koho ziadat RP (lebo dieta musi byt bude do 3r alebo mat DNZS a v tom obdobi nebolo ani jedno ani druhe). Mala si si podat novu od 4/2016 a tu ti mali zamietnut na zaklade nepriznaneho posudku lebo dieta nema DNZS a na to sa dalo odvolat...
Oni ti zamietli ziadost na zaklade niecoho co nebolo v case..neviem ci rozumies ale zamietli ti ziadost s narokom od 12/2015 na zaklade posudku nepriznania platneho od 4/2016 to sa proste neda lebo oni musia posudit narok od toho datumu ako si si napisala do naroku tj. 12/2015 takze vystavili zle rozhodnutie ..a vsetko co nasledovalo po tom odvolanie prehodnotenie a stanovislo BA bolo zbytocne lebo vystavili neplatne rozhodnutie.

yvkay
26. sep 2016

Môžeš mi prosím poslať link na Žiadosť o RP ?nevieš čo budem ešte potrebovat? Bude to akože nová dokumentácia ?vlastne onito mám všetko tam asi iba tu žiadosť novú napíšem a počkám na rozhodnutie.mrzí ma to hlavne pretolebo ma čaká operácia a neviem ako to všetko vybavim keďže musím potom podať odvolanie,musím si to všetkým zasa pripraviť aby som ba nič nezabudla.

yvkay
26. sep 2016
9lf9
26. sep 2016

@yvkay aj mna to mrzi ale uz s tym nic ine nespravis :( drzim palce http://www.upsvar.sk/buxus/docs/SSVaR/tlaciva/z...

yvkay
26. sep 2016

@9lf9 ďakujem pekne,a mám zasa doložiť nejaké lekárske správy? Od alergologa alebo detskej lekárky? Možno mi to schváli ten lekár,bodaj by 🙂 už ste mali v prácu taký prípad ako som ja?

9lf9
26. sep 2016

@yvkay posudky az k tomu odovolaniu k ziadosti ich netreba...k tomu sa ti neviem vyjadrit nerobim ani na poudkovom ani na davkovom oddeleni :( ale urcite nie si jedina, pisalo tu viac mamiciek obdobny problem...a viem ze jednej to tu neznali ani po tom ako sa to absolvovalo vsetko tak ako malo byt myslilm ze to bola @onmaria