Čo so mnou, ak pôjde manžel na materskú dovolenku?

stryel
20. mar 2017

Ahojte žienky, neviete mi poradiť, príp. nemáte nejaké skúsenosti, ako je to so ženou, ktorej končí materská dovolenka a jej manžel chce ísť tiež na materskú dovolenku? Môžem byť doma aj v prípade, že mám platnú pracovnú zmluvu? Výpoveď dať nechcem, resp. nemôžem, keďže by som musela zaplatiť mastnú zmluvnú pokutu, a lekárka mi neodporúča sa vrátiť do práce, keďže momentálne mám rizikové tehotenstvo. Dve známe, ktoré pracujú na úrade práce, nám tvrdili každá niečo iné - jedna povedala, že buď musím dať výpoveď alebo ísť pracovať, druhá tvrdila, že zamestnávateľ ani nemusí vedieť, že som doma "len tak", ale musím si platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Tak ako to teda je? Nestretli ste sa s niečím podobným, príp. nemáte v tejto téme trocha lepší prehľad?

mondolina
20. mar 2017

A pn?

sykorkauhliarka
20. mar 2017

a aky to ma vyznam ze muz pojde na matersku? lepsi prijem nebudete mat...co jemu sa nechce robit chce si pooddychova?

wewika1
20. mar 2017

mozes zostat doma, len treba zamestnavatelovi oznamit, ze si odvody budes do zdravotky platit sama. Muz moze kludne poberat matersku a aj chodit do prace pokial so zamestnavatel uzavrie inu pracovnu zmluvu ako tu, z ktorej mu bola vyratana materska. Po uplynuti jeho materskej prejdes ty plynule na RD do 3rokov dietata.

bale1rinka
20. mar 2017

@stryel nerozumiem, končí sa ti materská s prvým dieťaťom a si tehotná a s tým prvým chce ísť na materskú on? či ako?

mius.brcko
20. mar 2017

Sestrin manzel robi na zivnost, takze on mohol ist na matersku popri robote... vlastne sa nic nemenilo - sestra doma s detmi, on v robote.. len to treba uradne vybavit - jeho vsade nahlasit, ju odhlasit...do roboty netreba nic hlasit, proste ostavas na rodicovskej dovolenke do 3r. dietata (tusim, ze to som jednou vetou poziadala v robote o rodicovsku dovolenku do 3r. dietata - ale to bola len formalita..aby vedeli, ze este zostavam doma)... samozrejme si treba platit odvody do zdravotky..

moninka1
20. mar 2017

ked je manzel na materskej, tak zena nemoze poberat ani matersky ani rodicovsky prispevok, cize nemoze vyt na tzv. rodicovskej. zena moze byt nezamestnana, zamestnana pracujuca, zamestnana na neplatenej dovolenke, zamestnana na pn alebo ocr, szco.
@stryel v tvojom pripade by som isla do prace a ako tehotna na rizikovom mas narok na pn. vtedy ziadne odvody platit nemusis. ked manzelovi skonci materske, ak budes mat este pred porodom, mozes sa ty alebo on nahlasit na rodicovsku popri ktorej mozete obaja pracovat resp. ty byt pn.

adik88
20. mar 2017

Prosím vás a ako je to s nezamestnaneckým príspevkom? Tiež ide manžel na materskú v lete, no len na 3 mesiace (v podstate si chce len trochu oddýchnuť a keďže maximálna materská sa od mája zvyšuje na nejakých 1200, tak sa to aj celkom oplatí). No po jeho materskej chcem znova pokračovať ja na rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa (dcérka ešte nemá ani 2). Takže teraz uvažujem, či dám výpoveď a zaevidujem sa na tých pár mesiacov na úrade práce. Mohla by som dostávať aj nezamestnanecké? Nemáte niektorá skúsenosť? (Som zamestnaná so zmluvou na dobu neurčitú a pred MD som robila vo firme 2 roky.)

evittam
20. mar 2017

@stryel A to sa vam oplati cca na 2-3 mesiace? Lebo ak mas termin v septembri tak cca ty mozes nastupit na dalsiu MD v auguste (neviem kedy mas TP).

evittam
20. mar 2017

@sykorkauhliarka Otec dietata moze ist na MD do troch rokov veku dietata a nemusi doma "oddychovat" moze normalne dalej pracovat len nie na tu istu zmluvu,z ktorej by isiel na MD, takze sa to samozrejme oplati.😉
A matka moze byt doma ako zena starajuca sa o dieta. Viac je o tom v tej diskusii co som dala link.

evittam
20. mar 2017

@moninka1 Moze byt na rodicovskej aj to oznami zamestnavatelovi a nic viac s nim neriesi. Len nebude poberat RP.

majusqa77
20. mar 2017

@moninka1 RP a RD su dve rozdielne veci, ktore spolu nesuvisia. zena kludne moze byt doma na RD a pritom RP poberat nebude

stryel
autor
20. mar 2017

@mondolina @moninka1 pravdupovediac ta pn mi nenapadla, vdaka za tip 😉
@sykorkauhliarka ma to vyznam, predstav si, aj v dnesnej dobe este existuju muzi, ktori svojej zene radi pomozu s dietatom, nie je to o lenivosti, ale aj o tom, aby som sa ja viac mohla setrit...a tych par eur v rozdiele medzi cistym prijimom a materskou z nas nespravi skrachovancov
@bale1rinka ano presne tak
@mius.brcko cize teoreticky mozem zamestnavatelovi tvrdit, ze som na rodicovskej dovolenke, hoc nepoberam rodicovsky prispevok?
@evittam vdaka za link na diskusiu 😉 ono vlastne nam to je jedno, ci sa to vyplati alebo nie, skor ide o to, aby mohol byt so mnou doma, vychadza to na 4 mesiace, lebo od 2.8. mi zacina materska na druhe babo

evittam
20. mar 2017

@stryel Aha. No ale PN mas zbytocnu-nebudes ju mat platenu pokial sa neobnovi NP. Tak napis do prace oznamenie,ze vtedy a vtedy ti konci MD a nastupujes na RD. O RP nepoziadas,nakolko pojde manzel na MD. A uz to taky rozdiel medzi vyskou MD (70% z HM) a cistym prijmom nie je. Pri VZ 1000Eur je to cca 60Eur.

mius.brcko
20. mar 2017

@stryel viem ze si sestra platila to zdravotne.. ale ci aj v robote nejak zmenila status, neviem.. radsej sa jej spytam..

siska53
20. mar 2017

@stryel tak chod na PN. A pokial viem,ty,ak je muz na materskej,ty ak nechces/nemozes byt PN,tak povies v praci,ze ostavas doma s dietatom este-asi to bude treba nahlasit pisomne a do zdravotky posles cestne vyhlasenie,ze sa osobne,riadne a celodenne staras o dieta do 6rokov. A asi treba oslovot aj socialku,aby vedeli aj oni.

samantha1702
20. mar 2017

Dobrý večer, asi tomu nerozumiem.. Mate dieta s ktorym pojde muz na matersku a vy sama ste teraz tehotna a mate rizikove... To znamena, ze ked mate rizikove, tak musite byt pn!

evittam
20. mar 2017

@samantha1702 Preco by "musela"?! Riadne citaj-je este stale na MD s prvym dietatom.😉 A ak by aj nebola tak by bola na RD, tak na co PN?!

evittam
20. mar 2017

@stryel Inak teraz ma napadlo,ze s tou PN by sa to dalo, len by si musela nastupit na PN do 7dni od skoncenia MD aby si ju mala platenu.

samantha1702
20. mar 2017

@evittam Ak pôjde muž na MD, tak ona nemôže byt ani na MD a ani na RD, vtedy musí byt jedine Pn z dvôvodu rizikového tehu. Tak to bolo myslene... Pretože pracovať nemôže keď má rizikové...

majusqa77
20. mar 2017

@samantha1702 a preco by nemohla byt na rd?

samantha1702
21. mar 2017

@majusqa77 zlatko čítaj vyššie. Pani nemôže byť na RD ked jej muž bude na MD :D ved si prečítajte celé najskôr...

majusqa77
21. mar 2017

@samantha1702 pises hluposti. pani moze byt na RD, aj ked bude muz na MD. co nemoze je poberat RP, ten vsak s RD nema nic spolocne

evittam
21. mar 2017

@samantha1702 Presne ako pise @majusqa77. Pises hluposti. Ad.1 kym je ona ma MD nemoze ist manzel na MD, ad.2 RD nema nic spolocne s poberanim RP.😉 Ale ak chce mat aj ona nejaky prijem tak bude najlepsie oznamit zamestnavatelovi pisomne prestup s MD na RD a do 7dni od skoncenia MD sa dat PN ak jej vsak nebude vadit,ze bude musiet dodrziavat liecebny rezim.
@stryel

anjelicek26
21. mar 2017

@majusqa77 presne ako pises. Ono najhorsie je, ked na nete ludia pisu dohady a potom je s toho mega gulas @samantha1702 😒 Len sa nesmu poberat dve davky na 1 dieta. S tym, ci mamicka ostane doma to vobec nesuvisi. Len teda nebude mat ziaden prijem, jedine, ze by sa prihlasi na urad prace alebo do 7 dni po skonceni MD sa prihlasi na PN ale ako pise @evittam potom bude mat vychadzky veelmi obmedzene co s druhym malym dietatom doma a bliziaca sa jar/leto na maslu.

bale1rinka
21. mar 2017

@adik88 čo viem, tak pre dávku v nezamestnanosti musíš splniť to, že za posledné 3 roky pred zaevidovaním na ÚP musíš mať zaplatené poistenie v nezamestnanosti 730dní, ak to máš tak nárok máš na dávku v nezamestnanosti....

evittam
21. mar 2017

@bale1rinka Ty nemusis mat "zapalatene PvN". Tebe musi trvat (napr.ak pracujes a si PN aj dva mesiace a odvody sa neplatia-tak to neznamena,ze je poistenie prerusene). Cize aj ak si na MD a RD a tvoj PP trva tak mas po RD narok na podporu.

stryel
autor
21. mar 2017

@samantha1702 nemusim byt PN, na poslednej poradni zaciatkom marca som sa dohodla s doktorkou, ze ma nevypise, kedze ostanem doma na RD...a az potom sme zistili tu moznost o otcovskej materskej...a inac byt na rodicovskej dovolenke a poberat rodicovsky prispevok nie je to iste, presne ako pisu dievcata
@evittam vcera sme tu PN rozoberali s muzom, ale presne sme zhodnotili, ze by to bolo dost na figu, kedze nas caka stahovanie, a ja strasne rada chodim vonku na prechadzky...cize asi tuto moznost nevyuzijeme

bale1rinka
21. mar 2017

@evittam teda keď som na materskej a potom poberám rodičovský príspevok do 3 rokov dieťaťa ..tak kto za mňa platí to poistenie v nezamestnanosti?štát?

majusqa77
21. mar 2017

@bale1rinka poistenie neplati nikto. ale ak ti pracovny pomer trva, po rd narok na podporu bude