Čo s nevyčerpanou dovolenkou?

zuzka444
30. mar 2013

ahoj.chcem sa spytat na nieco.mam mensi problem neviem ako je to po stranke zo zakonnika ze...tento rok som nastupila na marodku vo februari.v jnuari mi vznikla dovolenka a vlastne az do polky maja mi vznika narok na dovolenku.ako je to?musim si ju vycerpat pred nastupom na matersku?(cize skor ukoncit marodku),alebo mi ju musia preplatit?ja by ju skor chcela preplatit nemala by som ziadne papierovacky ako ked by som si ju vybrala.ze ci vlastne mozem odmietnut ak mi povedia ze si ju musim vybrat.dakujem 🙂

bbtina
30. mar 2013

@zuzka444 mozes si ju cerpat ked ukoncis matersku a budes prechadzat na rodicovsku, ja osobne som si dala ukoncit PN a cerpala sdom si pred nastupom, resne som si to vypocitala, nech mi tam nevisi, ale je to jedno

bbtina
30. mar 2013

@zuzka444 ozaj a co sa tyka preplatenia, to len na zaklade dohody alebo pri konceni prac. pomeru

zuzka444
autor
30. mar 2013

@bbtina takze musim si ju vybrat ze?bo ja som nechcela ja som.si ju chcela dat preplatit.lebo potom podpisovat dovolenkove papiere a bla bla bla..sak.vies.no.vsak.uvidim ako sa k tomu postavi moja praca co mi povedia.

bbtina
30. mar 2013

@zuzka444 moze ti to zamestnavatel prikazat, neviem aky mas narok, ale rozhodne s polovicou Ti mozu hzbat oni. A zase lepsie podpisat jeden dovolenkovy papier ako by ti mala prepadnut alebo by ti ju potom pocas rodicovskej kratili

hajajanka
30. mar 2013

@zuzka444 A nezide sa ti ta dovolenka, ked nastupis do prace po rodicovskej? Prazdniny v skolke, chore dieta a pod. Ved dovolenka na teba pocka. Ziadne papierovacky s tym nie su.

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444 nemusíš si ju vyčerpať a ja by som si ju osobne ani nevyčerpala ... počas PN aj MD aj RD si chránená zákonom pred výpoveďou (je síce pár výnimiek, kedy s tebou môže rozviazať PP, ale to by sa musel zamestnávateľ zrušiť alebo zmeniť sídlo) počas čerpania dovolenky chránená nie si ... takže by som plynule prešla z PN na MD a následne mesiac pred skončením MD by som písomne požiadala o čerpanie RD max do troch rokov veku dieťaťa s tým, že dovolenku si vyčerpám po vzájomnej dohode až po nástupe do práce po skončení RD ... neprepadne ti, neboj ... ešte počas MD ti vznikne nárok na dalšie dni dovolenky, počas RD už nie, takže sa ti nakopí pekných pár dní dovolenky ... ja ked sa vrátim do práce budem mať 48 dní dovolenky 🙂 a po nástupe dieťaťa do škôlky sa volné dovolenkové dni určite zídu 🙂

zuzka444
autor
30. mar 2013

@bbtina aha dobre 🙂.

zuzka444
autor
30. mar 2013

@hajajanka lenze dovolenku si musim.vyceroat nemozem si ju nechat.aj pocas RD ti nabieha dovolenka.aspom u nas je to tak ze jednoducho si dovoelnku musis vycerpat a vsade to tak je si myslim bo aj u priatela v robote nemoze si jednoducho nechat pomaly 4 roky dovolenku.to je proti logike.vzdy si ju musis vycerpat buduci rok max do maja.

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444 v prípade čerpania MD a RD to neplatí, že si ju musíš vyčerpať 🙂 toto sú jediné dôvody, kedy sa ti nevyčerpaná dovolenka prenáša dalšie roky 🙂 čítaj zákonník práce, je to tam jasne definované ...

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 hm prepac ale aj ty tam mas bludy bo ked si raz tehotna si chranena aj pocas dovolenky.a vyhodit ta moze kedy chce ale musi ti dat odstupne aj pocas PN aj pocas MD aj pocas RD.len tak mimochodom 🙂.a presne s dovolenkou ti moze manipulovat aj tvoj zamestnavatel cize ked ti prikaze si ju vziat musis jednoducho.nemozes si ju sporit do neviem kedy...to ked tebe to dovolili to je na vzajomnej dohode ale ja robim vo velkej firme co je po celom slovensku a keby to takto dovolili kazdej tehotnej ze na spor si dovolenku tak ako by to vypadalo.Ja viem isto ze si ju musim bud dat preplatit alebo vycerpat.ja som.sa chcela informovat o tom nie ci si ju mozem sporit.

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 jemine ja sa pytam.pocas marodky nie pocas MD A RD

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444

§ 113

(3) Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky
alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej
(mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

tu to máš čierne na bielom 🙂 treba čítať zákony, inak môžeš na to doplatiť ...

zuzka444
autor
30. mar 2013

baby dakujem za rady ale ja sa pytam len pocas MARODKY!!!!!Presnejsie si precitajte uvodnu otazku prosim.a pytam sa ze ci si ju musim vycerpat alebo preplatit!!!!nie ci si ju mozem sporit.dakujem

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444 ale počas PN predsa čerpať dovolenku nemôžeš!!! ja som ti radila (pozri prvý môj príspevok), aby si neprerušila PN ale plynule po jej skončení nastúpila na MD .... je to v tvojom záujme 🙂 všade sa prepúšťa, aby si neprišla náhodou o prácu, takto si chránená zákonom ... btw oznámila si písomne zamestnávateľovi svoje tehotenstvo?
ešte raz opakujem, dovolenka ti žiadna neprepadne .... ale urob ako myslíš ... preplatiť dovolenku ti nie je povinný zamestnávateľ, môže ti nariadiť jej čerpanie ak prerušíš PN a nastúpiš do práce ...
píš zrozumiteľnejšie resp. sa pýtaj tak, aby si dostala správnu odpoveď 🙂

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444
buď budeš PN alebo na dovolenke 🙂 súbeh týchto dvoch vecí NIE JE zo zákona možný ... ak ti preplatia dovolenku prídeš o PN 🙂 ak si PN tak si "práceneschopná" teda musíš dodržiavať liečebný režim a nie čerpať dovolenku (ani formou preplatenia)

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 pisem zrozumitelne na MD a RD som sa nic nepytala.treba lepsie citat. ano pisomne som oznamila zamestnavatelovi to musis hned ako dostanes tehu knizku (citaj zakony )... cize som chranena aj pocas dovolenky....ale oki asi si radsej zavolam.zamestnavatelovi to bude asi mudrejsie.nemyslela som si ze tu z toho vznikne taky gulas🙂

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444 ak máš pocit, že píšem bludy, tak končím s akýmikolvek radami pre teba ... zákonník práce mám v malíčku a viem čo píšem ... ak máš pocit, že sú to bludy, prosím, babo poraď si ako vieš 🙂
chránená zákonom počas tehotenstva si len v jednom jedinom prípade, ktorý som už uviedla ... ak si neurobila patričné kroky, chránená nie si ... ale to asi vieš 🙂
naštuduj si zákon, lebo pri tých "vedomostiach" ktoré máš, s tebou vybabre ako sa mu bude páčiť ...

ahoj

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444
máš guláš ešte aj vtom (z úvodného príspevku to vyplýva), na koľko dní dovolenky ti vzniká nárok za rok 2013 🙂 do polovice mája určite nie 🙂

daniela_4
30. mar 2013

zuzka444 ja mozem ti poradit moju skusenost.ja mam este povodnu dovolenku z minuleho roka a tiez som necakane na rizikovom,cize pn.nestihla som si ju vycerpat.zavisi akeho mas zamestnavatela.pytala som sa uctovnicky ci je mozne mi ju preplatit.povedala mi ze v tomto pripade by sa to dalo...treba si len zavolat.to su kompromisy.nemusis sa s nikym za kazdu cenu dotahovat o prava.pretoze niekedy je nas koniec taky kratky.ze co povie zamestnavatel to plati.ked ti ju bude chciet vyplatit.vyplati ked nebude chciet tak nie...zavisi od konkretneho...to moje skusenosti.pa

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 teraz ta nechapem ze ako do polovice maja mi nevznika narok.na dovolenku?ja vtedy nastupujem.na MD cize to je dovolenka ktoru si musim.vybrat.tu ktora mi nabehne pocas MD viem ze si nemozem cerpat.to vie asi kazdy.ja len ze co s tou dovolenkou pocas PN.MD aRD sem teraz netahajme oki?.ja som len chcela vediet ci si ju mozem dat preplatit alebo ci si ju musim vyverpat samozrejme s tym ze skor ukoncim marodku ako je to pisane v uvode.viem ze naraz nemozem marodit aj cerpat dovolenku.neni som dili.

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444
ukáž mi v zákone, kde je napísané, "že musíš oznámiť tehotenstvo po vystavení tehu knižky" ... 🙂
čítam zákony a veľmi dobre 🙂 preto tam nič také, že "MUSIM" nenájdeš ... no druhá vec je, že neoznámením tehotenstva formou, ktorá je v súlade s platnými legislatívnymi predpismi platnými na SVK sa žena pripraví o veľmi veľa ... to je druhá vec ...

zuzka444
autor
30. mar 2013

@daniela_4 dakujeeeem si zlata 🙂

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444 nič nemusíš ... 🙂 už som to tu uviedla x-krát ... a nič ti neprepadne ... ani keď budeš doma 6 rokov a PP ti bude stále trvať ...
je zákonom stanovené, kedy a za akých podmienok ti môže zamestnávateľ nariadiť čerpanie dovolenky, prípadne preplatiť dovolenku ...

ak chceš silou mocou sa tej dovolenky zbaviť, tak ukonči PN a čerpaj ju, alebo požiadaj o jej preplatenie ak na túto variantu pristúpi ...

molniak
30. mar 2013

@zuzka444 no tak v tom sa mylis nemoze ta vyhodit ani pocas PN ani pocas dovolenky moon ma pravdu
jedine vtedy ta moze zamestnavatel vyhodit ked si zamestnana na dobu urcitu tak ti moze dat vypoved ale aj to len po uplinuti MD alebo PN....... ale musi to tam byt definovane a pokial mas zmluvu na dobu neurcitu nemoze ta vyhodit ked si na mareskej a dovolenka sa ti prenasa po materskej ked sa vratis

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 ja vjem ze nemusim.ale co ked mi to zamestnavatel nariadi?nechcem sa s nim koly tomu hadat.samozrejme ze ak sa neozve nic tak to necham tak.nechcem prist koly tomu po vrateni z RD o pracu len preto ze som si odmietla vybrat dovolenku.u nas si zamestnancov nevazia ich motto je ak sa ti nelubi mozes odist.je vela nezamestnanych.vies?cize nemozem len tak klast odpor...a preto viem ze mi asi nariadia si vycerpat tu dovolenku.

fopka
30. mar 2013

Dovolenku nemusis cerpat pred nastupom, neprepadne ti zo zakona a mas na nu narok po vrateni sa do prace. To asi vies. Lenze u kazdeho zamestnavatela sa to moze menit ... bez ohladu na zakony (na Slovensku je to proste tak). Vsetko je to o dohode zamestnanca so zamestnavatelom. Ja nastupujem na MD v druhej polovici maja a budem to riesit tak, ze predtym si este vycerpam staru - minulorocnu dovolenku plus tu alikvotnu čiastku tohtoročnej, co budem mat odrobené do maja, nakolko uz viem, ze mi ju nepreplatia. Zvysok dovolenky, ktorá mi bude bezat pocas MD, tu si dam po skončení preplatit. Tam totiz zamestnavetel nemá čo vymyslat a musí ti ju preplatit, ale treba o jej preplatenie poziadat. Tak mi to poradila aj nasa uctovna... ja osobne si nechcem dovolenku az po tom, že si ju vycerpam az ked sa vratim .... Myslim na to, ze z dna na den sa moze vsetko zmenit a nebude sa z MD ani kam vratit ...

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444
paragraf 113 odsek 4 zákonníka práce citujem:
" Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku, pretože bol uznaný za dočasne pracovne neschopného
pre chorobu alebo úraz, ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku mu
zamestnávateľ poskytne po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca"

povedané v ľudskej reči - záleží, dokedy budeš čerpať PN, ak do nástupu na MD (čo je v tvojom prípade polovica mája) tak sa ti dovolenka presunie po návrate do práce po skončení MD prípadne RD, ak sa rozhodneš RD čerpať ... ak ukončíš skôr PN ako nastúpiš na MD, tak vtedy má právo zamestnávateľ nariadiť ti čerpanie zostatkovej dovolenky, prípadne po vzájomnej dohode ti ju preplatiť ... ale NEMOŽE ťa donútiť ukončiť PN !!!
z toho čo píšeš - myslíš, že po návrate do práce po skončení RD ešte budeš mať prácu? myslim si, že nie ... a ak si necháš vtedy preplatiť dovolenku, tak hold ak nezmenia zákony, môžeš sa vďaka dovolenke dopracovať k maximálnej podpore v nezamestnanosti ... v súčasnosti to tak funguje ... keď vieš čítať medzi riadkami v zákone, tak máš vyhraté ... nemysli si, že zamestnávateľ urobí kroky tak, aby si to z toho mala osoh ... a tí, čo nevedia na čo majú právo zo zákona tak na takých sa najlepšie zarába ...

moon1979
30. mar 2013

@fopka práve preto, že zo dňa na deň sa môže niečo zmeniť a môžeš prísť o prácu sa ti každý deň dovolenky zíde 🙂 pri zvolení správneho postupu sa vďaka dovolenke za súčasne platných zákonov môžeš dopracovať k maximálnej podpore v nezamestnanosti ... 🙂
baby, nenechajte sa oklamať a hájte si svoje práva ...

zuzka444
autor
30. mar 2013

@moon1979 aha dobre diki moc..a hej budem mat pracu na 100% ....za mna momentalne pracuje jedna kocka co je iba zaskok pocas toho co ja budem doma na MD a RD..tohto sa nebojim.ze by ma nevzali spät.nerobim.zase v zavode ze tam ta hned vyhodia po nastupe do prace.jedine ak.zrusia nasu pobocku coho sa tiez nebojim lebo im vynasa najviac penazi zo vsetkych v nasom meste 🙂.no tak.uvidim...dakujem.za rady a ochotu.🙂

moon1979
30. mar 2013

@zuzka444
by si sa čudovala ako sa môžu veci zvrtnúť 🙂 ja pracujem v službách štátu a za tie tri roky pri zmene vládnej garnitúry sa všetko tak pomenilo, že pomaly nezostal kameň na kameni z toho čo bolo keď som odchádzala a čo je teraz 🙂

a daj si pozor ešte na jednu vec, tiež je definované v zákone, dokedy ti musí zamestnávateľ držať TVOJE miesto 🙂 po skončení RD z ďaleka nemusíš nastúpiť na pôvodné miesto ak vôbec ... 🙂