Čo po skončení rodičovskej?

mata2014
15. aug 2016

Ahojte baby, moja dcerka od 5.9. nastupuje do skolky a mne 10.9. konci rodicak. Vobec nemam narok na davku v nezamestnanosti. Chcem sa spytat, co je lepsie ci sa ist hlasit na urad prace alebo byt na neplatenej rodicovskej dovolenke? pri com mi stat plati ake odvody? a po skonceni RP si co vsetko musim ist vybavit? dakujem

katka253111
15. aug 2016

A praca ziadna v dohlade? :(

pribinak
15. aug 2016

Ak budes evidovaná na urade prace, tak stat plati za teba zdrav.poistenie

liz_lemon
15. aug 2016

@pribinak to plati, aj ak by bola na neplatenej RD

janickacrazy
15. aug 2016

@mata2014 no máš to skoro jedno, štát platí za teba zdravotné poistenie v obidvoch prípadoch, najlepšie by bolo nájsť si prácu čo najskor, už si mala dávno hladať, ked si vedela, že ti rodičák bude končiť

jana_eyre
15. aug 2016

No odvody za teba bude platiť stat v oboch prípadoch, ale rozdiel je v tom, ze na urade prace sa musis hlasit každé dva týždne a aktívne si hľadat prácu co treba aj dokladovat na urade.. Takže dôležité je, či chceš pracovať, resp. hľadať si prácu, alebo chceš byt doma a napr. Vyckat, kým dieťa prekona všetky pociatocne infekcie..

kristinka24
15. aug 2016

ja som na neplatenej RD a zdravotné poistenie si platím sama. Štát za mňa platí len sociálne.

evittam
15. aug 2016

@kristinka24 Štát za teba nič neplatí, len sa ti počítajú roky do dôchodku. 😉 Keby mal "štát" platiť za všetkých nezamestnaných, cigáňov, "darmožráčov a neviem ešte koho platiť sociálne tak len potom by si videla ako by to tu vyzeralo....😀

henrieta7
15. aug 2016

@mata2014 keďže som pred nejakým časom riešila to isté, dôchodkové za teba platí štát do 6 rokov dieťaťa, pokiaľ nenastúpiš do práce. Zdravotné poistenie tiež, ale sa musíš prihlásiť buď na Úrad práce alebo v prípade neplatenej RD v zdravotnej poisťovni. Nie som si istá, ale myslím, že v druhom prípade môže dieťa chodiť do škôlky len na 4 hodiny denne. To si ale over, mne vtedy dieťa do škôlky ešte nešlo. A ešte v druhom prípade si nemôže už n teba manžel uplatniť nezdaniteľnú položku na manželku v dňovom priznaní. Len ak si evidovaná na Úrade práce . A neviem kde sa chodí hlásiť na Úrad práce každé dva týždne , ja chodím raz za tri mesiace.

evittam
15. aug 2016

@henrieta7 Nič za teba štát neplatí!

henrieta7
15. aug 2016

@evittam pozri na stránke Sociálnej poisťovne, alebo si daj do Googlu....je tam aj v akej sume.

kristinka24
15. aug 2016

@evittam Ako píše @henrieta7, štát za teba platí dôchodkové do 6 rokov dieťaťa.

evittam
15. aug 2016

@henrieta7
@kristinka24 Máte pravdu-ospravedlňujem sa, myslela som si, že sa len započítavajú roky. Ale tak či tak štát neplatí všetko poistné čo sa sociálneho poistenia týka. 😉