Čo ďalej po rodičovskom?

nahbia
18. nov 2021

Ahoj , potrebovala by som poradiť , 17.11 mi skončil rodičak , maleho mi do škôlky nezobrali , a taktiež mi to lekárka ešte neodporúča . Takze k 22.11 podávam výpoveď , kde som bola zamestnaná pred MD. Neviete náhodou či je momentálne Pandemicky rodicak , poprípade či mám nárok na nezamestananecky príspevok , pokial som pred otehotnením pracovala cca rok , potom 8 mesiacov na rizikovom , a počas MD a RD mi bežal pracovný pomer , vďaka 🙂

panelacikova
18. nov 2021

@nahbia čítam dobre? pandemický? preto, že ty ideš dať výpoveď, lebo ti dieťa nevzali do škôlky? to snáď nemyslíš vážne 🙂 a či máš nárok, ak si odpracovala rok, tak to fakt neviem neviem...

ivkazba
18. nov 2021

@nahbia máš nárok na podporu v nezamestnanosti.

nahbia
autor
18. nov 2021

@panelacikova no hadam vieš či čiatať vieš alebo nie , ale asi by som povedala že áno keďže si po mne opísala to iste čo som sa pýtala a vlastne si vôbec neporadila, takze v konečnom dôsledku bol tvoj príspevok úplne neužitočný

zuzkadrobec
18. nov 2021

bola som v podobnej situácii v lete. podla mňa máš nárok na nezamestnaneckú a keď máš nárok na inú dávku tak pandemicky nedostaneš. ja som mala necelých 9 mesiacov odpracovaných pred rizikovým tehotenstvom a vyšla mi nezamestnanecká. a prečo ti lekárka neodporúča škôlku?

nahbia
autor
18. nov 2021

@ivkazba ďakujem 🙂

panelacikova
18. nov 2021

@nahbia tak predpokladala som, že ty dokážeš "čítať" iróniu. nechápem, ako sa môže niekto, kto je dokonale zdravý a má zdravé deti opýtať na možnosť poberania pandemického príspevku. navyše, ak dal výpoveď v zamestnaní. veď ty si mohla pekne ísť pracovať...

nahbia
autor
18. nov 2021

@zuzkadrobec ďakujem krásne , v podstate mi je jedno aká to dávka bude len či nejako to dáme . V lete som skúšala škôlky tu asi 4 z každej prišla negatívna odpoveď. Predtým prišiel rozvod , jedno sťahovanie druhé sťahovanie , nakoniec sťahovanie do Čiech , tam som ho dostala do škôlky , bol tam asi dva dni , od vtedy prišli problémy so správaním , agresivita , a podobne . Tak isto aj zdravotné problémy, imunologia . Tak mi povedali že ho mám vybrať , vrátili sme sa na SK , ale rodičov tu nemám , svokra nepostrazi

nahbia
autor
18. nov 2021

@panelacikova písala som hadam že nejdem pracovať lebo sa mi nechce ? .. zdá sa že iróniu nechápeš ty každopádne , myslím že som sa nepýtala čo si o tom myslíš , ale či mi vieš poradiť , nevieš , ahoj

zuzkadrobec
18. nov 2021

@nahbia ak má malý nejaké diágnozy tak sa poraď s lekárom či by nebolo na mieste aj predĺžený rodičovský na dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom.

nahbia
autor
18. nov 2021

@zuzkadrobec ďakujem pekne

nahbia
autor
18. nov 2021

@panelacikova presne kvôli takému navažaniu som dvakrát premýšľala či položiť otázku ,vieš ,vždy sa dá reagovať primerane napríklad , a máš nejaký dôvod kvôli ktorému nemôžeš ísť pracovať ? Nemyslím si že by si mala využiť pandemicky rodicak ale možno by si mala skúsiť niečo iné .
🙂

matuss1818
18. nov 2021

skús ešte pozrieť v skupine návrat do práce po MD a RD

saxana000
18. nov 2021

Urcite mas narok na podporu na pol roka.preco podavas vypoved az k 22.11 ked rodicak ti konci k 17.11?bude to vypoved alebo rozviazanie pracovneho pomeru dohodou?
Dohodni sa so sefom ze si vycerpas tych par dni dovolenku ak si ju necerpala pri prechode z MD na rodicovsku zvysi sa ti zaklad a vyrataju ti lepsiu podporu...pandemicky urcite nie ale mozes ostat na predlzenej rodicovskej ale potom uz nedostanes ani korunu akurat bude za teba stat platit odvody.
Co skusit maleho adaptovat v skolke aspon na pol dna kym budes mat podporu?potom ked si najdes pracu lepsie to zvladne na cely den ako z keby mechodil vobec.je to pre neho tazke cely zivot sa mu otocil hore nohami a on si to adi len takto potrebuje dostat zo seba von.

truskawka
18. nov 2021

@nahbia Výpoveď ste mali dať asi pred ukončením 3 rokov a potom ísť na pandemický. Alebo sa to možno ešte stíha...

panelacikova
18. nov 2021

@nahbia možno by si mohla ísť na ÚPSVaR a opýtať sa priamo tam, nemyslíš? tam ti presne poradia bez špekulácií a bez zbytočných komunikácii cez net, na čo máš (ak vôbec) právo a nárok

panelacikova
18. nov 2021

@nahbia prípadne SP. ale spomínaš tu sťahovanie do čiech. to si tam žila nejakú dobu? poberala príspevky tam? alebo zo slovenska? myslím MD a RD?

zuzanka.zuzu
18. nov 2021

@panelacikova panebože ty si s autorkou v nejakom konflikte z inej témy či čo do nej tak rýpeš? 😀

panelacikova
18. nov 2021

@zuzanka.zuzu nerýpem. "vidím" ju prvýkrát. len premýšľam, ako môže niekto uvažovať takýmto spôsobom. mne to nejde do hlavy proste. asi preto, že ja som sa vždy snažila pretĺcť a prežiť bez toho, aby som využívala nejaké dávky alebo hľadala nejaké medzery v zákone, na základe ktorých by mi niečo "syplo" 🙂 ja už som raz taká. čo na srdci.... 🙂

kate211
18. nov 2021

@zuzanka.zuzu Ja taktiez suhlasim s @panelacikova. Mnohe nemaju kam dat dieta, musia do prace a zariadit sa nejako musia a museli aj pred pandemiou. Tieto nezmyselne davky a otazky zien na to kladene ma vytacaju. Skladaju sa na to vsetci pracujuci a aj zeny, ktore pracuju, maju deti a taktiez sa nejako museli zariadit. A z vety "je mi jedno aku davku dostanem" je mi na grc.

nahbia
autor
18. nov 2021

@panelacikova to je určite obdivuhodné, ale skus niekde pohľadať aj empatiu

panelacikova
18. nov 2021

@nahbia čudovala by si sa, že ja viem byť empatická až až.... ale ako píše
@kate211 tvoj príspevok vyznieva doslova špekulatívne....

nahbia
autor
18. nov 2021

@kate211 nikdy v živote som nebola na žiadnej dávke ani podpore . Nikdy , pracovala som popri škole , aj po skončení do kedy som mohla , kým som nenastúpila na rizikové tehotenstvo , keď som mala manžela pracovala som aj počas MD aj počas RD , brigády , letáky, dokonca aj s malým v nosiči som išla upratovať. Aj teraz som sa snažila , zobrala sa a odišla do Čiech lebo tam bola možnosť škôlky. A okamžite som nastúpila do roboty . Okamžite . Bohužiaľ rozvod , 3 sťahovania , zmena prostredia , zasiahla moje dieťa - psychicky . Ani teraz nesedim doma na riti, a ked ke nejaká možnosť kde viem ísť so synom idem . Ale do roboty z ktorej dávam výpoveď , bohužiaľ so synom ísť nemôžem . Nemám tu nikoho u koho by som ho mohla nechať . A ked viem že jednak mi ho do škôlky , nezobrali , a druha vec je že by mu to psychicky ublížilo , nezvládol by to , tak áno , je mi úplne jedno ako sa postarám o svoje dieťa kým sa nedá dokopy.

ailiba
18. nov 2021

@nahbia najlepšie bude ísť na upsvar a popýtať sa tam. Ja mam aspoň skúsenosti s tým, že sú tam veľmi ochotní. Všetko sa stále mení.

kate211
18. nov 2021

@nahbia Vsak ale ked aj teraz chodis na brigady v ramci moznosti, tak mas prijem nie? A podmienkou pandemickeho, pokial viem, je nemat ziadny prijem. Robis na cierno? Ty len teraz davas vypoved z prace, kde si pracovala pred MD. Pises, ze po MD si pracovala v CR. Riadne si tam pracovala? V CR si dala vypoved?