Česká materská

kristina1325
10. aug 2017

Ahojte! Pracujem v Ceskej republike a chcem sa spytat, ci nebudem mať problem dostavat cesku matersku aj ked chcem porodit na Slovensku. Ci sa jednoducho nebudem musiet zdrziavat v Cechach. Zdravotnu poistovnu mam v cechach-teraz som si vsak vybavila formular, aby som mohla byt osetrena aj na Slovensku,trvaly pobyt taktiez mam na Slovensku. A takisto ci mozem poziadat o porodne na Slovensku? Dakujem za rady.

willacontella
10. aug 2017

Ahoj, nebudes mat problem - na cesku matersku potrebujes len pracovat a odvadzat davky v CR. Gynekologa si mala v CR? Porodne mozes dostat na Slovensku - ale odomna ziadali tusim potvrdenie z ceskeho uradu prace, ze som nic podobne tam nedostala...Rodicovsky budes ale poberat zo Slovenska ak tu zijes. Ak sa chces spytat cokolvek kludne sa pytaj...

lavender21
10. aug 2017

Som v rovnakej situácii, materskú ti posielajú na účet, je im jedno kde si. Pôrodné si požiadam v Čechách aby som mala papier o tom že som nedostala a požiadam potom na Slovensku. A takisto ak ti trvá pracovný pomer v Čechách môžeš si tu požiadať aj o rodičovský príspevok, vyjde vyšší ako na Slovensku 😉

willacontella
10. aug 2017

@lavender21 mne bolo povedane ze u rodicaku sleduju aj to ci ma dieta cesku pediatru a ci proste je ten "domov" v cr...neviem, ci je to pravda v realite

lavender21
11. aug 2017

@willacontella bola som sa predvčerom na úrade na to pýtať, tu v Čechách a pani mi vravela že keďže mi trvá pracovný pomer, môžem si požiadať o rodičák tu, a keďže manžel bude mať na Slovensku, tak môžeme aj tam. Že kde chceme. Oni sa medzi sebou spoja aby overili či nemáme oba. Nič o pediatrovi nespomínala... ale budem to riešiť až v decembri, teraz som na materskej, tak uvidíme... 🙂

kristina1325
autor
11. aug 2017

@willacontella Dakujem za odpoved. 🙂 Ano gynekologicku mam v CR, cakam stale na formular, ktory mi ma prist, aby som bola osetrena aj na SK a potom by som si nasla doktorku zase na SK ked budem polroka na SK s dietatom. Co sa tyka porodneho, tak neviem co sa oplati viac? Ci ziadat z Ceska alebo zo Slovenska.

lavender21
11. aug 2017

@kristina1325 v Čechách je to sociálna dávka, to znamená že len ak máš úplne nízky príjem máš na ňu nárok. Posudzuje sa aj partner, alebo manžel teda. A je určite nižšia ako na Slovensku. Určite sa vyplatí žiadať na Slovensku. Ale rodiť budeš už na Slovensku? Vtedy papier o zamietnutí porodneho z Čiech určite nepotrebuješ, rovno si požiadaš na Slovensku. A ako je to s tou zdravotnou poisťovňou? Nejak vopred sa to vybavuje? My sa sťahujeme o mesiac a zatiaľ som neriešila...

willacontella
11. aug 2017

Rodila som na Slovensku, kvoli porodnemu chceli vyslovene papier z CR, ze som to tam nedostala, takze idealne je v CR si to zaziadat, oni ti to zamietnu a toto ukazat na SR-mozno to zalezi od pobocky..zdravotnu poistovnu formular e 106 cico toje si vybavte este kym ste v cr, v ceskej poistovni o to poziadajte, vysvetlite situaciu, od slovenskej poistovne dostanete karticku, potom teda zalezi ci ste zosobaseni s manzelom...kvoli poistovni dietata...na to sa radsej spytajte, ci moze byt dieta poistene v SR zdravotke, ked vy samy mate CR...alebo moze byt podla manzela alebo je to uz inak...

willacontella
11. aug 2017

Jaj a s materskou uplne bezproblemovo, akurat este chceli poslat kopiu rodneho listu...

lavender21
12. aug 2017

@willacontella tak to si ešte musím zistiť či nemám kvôli materskej poslať rodný list na sociálku, nech mi to nestopnú... a poistenie by malá mala mať na Slovensku, lebo manžel tam bude mať... my ju máme teraz napísanú na manžela a teda keď mu zanikne poistenie, zanikne aj jej a obaja nabehnú na slovenské... ach jaj, toľko papierovania... ale dik za info 🙂

kristina1325
autor
12. aug 2017

@willacontella este by ma zaujimalo kolko trvalo kym prisiel ten formular na SK? Ja uz cakam mesiac -ona mi povedala ze to moze byt aj dlhsie ,dufam ze sa poponahlaju s tym haha

willacontella
12. aug 2017

@kristina1325 cca mesiac

domini_moj
12. aug 2017

Ahoj, riešim rovnakú situáciu. S materskou nie je problém, keďže som bola už 3 roky zamestnaná v ČR, platila tam odvody.
Tehotenstvo so začala v ČR u českej gyn. Následne som riz.tehotentsvo odležala na Slobensku od 4 mesiaca (mám presne vybavenú kartičku na základe formuláru e106a, takze ma tu vzali) a aj rodím na Slovensku.
Následne sa však vraciam do ČR.
Na slovenské pôrodné však nárok nemám, keďže sa vraj už neposudzuje trvalý pobyt (mám SR), ale dlhodobé bydlisko a centrum životných záujmov - teda u mňa ČR.

https://www.finance.sk/179326-moze-slovenska-ma...

lavender21
12. aug 2017

@domini_moj no, musela by si mať detského doktora pre bábo na Slovensko a tam žiť, aby si mala nárok na pôrodné... my práve sme opačný prípad, že sa sťahujeme tam žiť a tam budeme mať centrum žuvotných záujmov... ale teda keby si ostala tých 28 dní po narodení dieťaťa, tak by si oňho mohla požiadať podľa mňa... 🙂

kristina1325
autor
12. aug 2017

@domini_moj ahoj, ty sa ale hned po porode vracias do Ceska ? A vies naisto ze nemas narok na porodne?

domini_moj
14. aug 2017

@kristina1325 Áno, plánujem sa vrátiť, hneď ako to bude možné. Absolvujeme asi v nemocnici prvé kontroly, dám vybaviť doklady a vraciam sa do ČR. S manželom sme tam obaja zamestnaní, dlhodobo žijeme v ČR a teda tam prihlásim dieťa do poisťovne aj k pediatrovi.
Vyhľadávala som si info ohľadom pôrodného:
- v ČR nemám nárok kvôli výške rodinnéhi príjmu
- na Slovensku nespĺňam podmienky pre pridelenie https://www.finance.sk/179326-moze-slovenska-ma...
Rozumiem tomu tak, že ak by som pôrodné na Slovensku chcela, tak by som aj dieťaťu musela vyžiadať preukaz poistenca na základe formuláru e106 (až po prihlásení dieťaťa v českej poisťovni), takisto prihlásiť dieťa k pediatrovi na Slovensku a zároveň žiadať o vyjadrenie v ČR, že tam pôrodné nepoberám. A nejakú dobu na Slovensku ostať...

kristina1325
autor
14. aug 2017

@willacontella ahoj, chcem sa spytat kde konkretne si isla, aby ti zamietli v CR, ze si od nich nechcela porodne? No ale teraz neviem ty si ako dlho zila a pracovala v CR?

willacontella
14. aug 2017

@kristina1325 4 roky som pracovala v Cr...este pocas materskej, pred porodom, som sa vratila na SR. Toto vybavuje to urad prace, u mna podla pracoviska ( Praha 8), kedze som nemala trvaly/prechodny pobyt v Cr...v podstate musis akoze poziadat o to, vypisat formular a oni ti to zamietnu...toto bude chciet vidiet slovenska strana...Slovaci dost na to prihliadaju, chcu aj pediatra, dokonca tusim chceli aj nieco od obecneho uradu 😅

kristina1325
autor
14. aug 2017

@willacontella ahoj, cize ty si este pred porodom prisla na urad prace v Prahe a povedala im, aby ti napisali formular, ze nebudes od nich pytat porodne ,oni ti to zamietli a to si predlozila na SK ano? sorry, za tolke vypytovanie ale tieto vybavovacky mi pridu ako jeden velky nonsens :D

willacontella
14. aug 2017

@kristina1325 Ahoj - nie, ja ked som sa to dozvedela, tak som uz bola na Slovensku, a nevedela som sa dostat do Cr, tak som ich nejakym sposobom donutila, aby mi to napisali, ze mi nic nedali...ale vobec to nechceli spravit a mala som s tym strasny problem. Podla nich to mam tak spravit - prist na urad prace, tam vyplnis formular Zadosti o porodne ( alebk tak nejak sa to vola)...alebo ten formular posles postou, je dostupny na strankach...Takze ak vies, chod po porode na urad prace alebo im posli ten vyplneny formular...Idealne si tam zavolaj...Bola to priserna byrokracia...

lavender21
14. aug 2017

@kristina1325 ja som to riešila tento týždeň a chcú kopec papierov, po mne chcú: potvrdenie o štvrťročnom príjme moje a partnerove, potvrdenie o tom že pracovný pomer trvá- mne aj partnerovi, pracovné zmluvy oboch, kópie OP, kópie kartičiek poistenca-oboch a drobčeka, kópiu rodného listu dieťaťa a dva nejaké ich formuláre mi dali... my sme obaja Slováci pracujúci v Čechách, manželia... 🙂

emilia25
14. aug 2017

Ja som tiez v cr zamestnana a v sr zijem roky.a s md a rd nebol ziaden problem.aj zdravotku mam v cr.len keby som chcela v sr popri rd pracovat prisla by som o doplatok z cr.

emilia25
14. aug 2017

Jedina nevyhoda ze kazdy rok sa musim trepat na urad chvalabohu len do zlina na dane.postou nic nechcu posielat tak si vzdy s muzom urobime vylet.aspon ze na socialke pani tiez slovenka mi vzdy vsetko pekne posle.a tuto treba tiez dat pozor.mne cele roky co som md rd platili odvody aj sr aj cr do dochodku to som zistila az pri 4 dietati.takze si to uz socialky vydiskutovali medzi sebou kdo ma za mna odvadzat odvody.

kristina1325
autor
14. aug 2017

@lavender21 no pekne -uz sa velmi tesim na to vybavovanie...a kolko ma tvoje babo teraz ? myslim to tak, ze kedy si to zacala vybavovat? Chceli od teba na SK aj to aby si im dolozila formular, ze si neziadala porodne v Cechach?

lavender21
15. aug 2017

@kristina1325 malá má mesiac, ešte sme v Čechách, sťahujeme sa v septembri... Na Slovensku som ešte nič neriešia, ale kým sme tu tak chcem mať v ruke ten papier o zamietnutí aby som ho nemusela potom naháňať. Na Slovensku sa žiada až keď má bábo 28 dní, tu však taká podmienka nie je pokiaľ viem, takže hneď keď máš rodný list a zdravotné poistenie tak môžeš žiadať... 🙂 a na Slovensku stačí požiadať do pol roka veku dieťaťa, to stihneme...

bona_dea
15. aug 2017

tak toto som riešila aj ja.
Pôrodné nedostaneš ak si neodvádzala do sociálnej poisťovne na Slovensku minimálne 180 dní z výplaty (čo asi nie, ak pracuješ v ČR).
Ak chceš dostať materskú, musíš mať takzvané "centrum zájmů" v ČR, tzn. musíš tam naďalej bývať, byť prihlásená do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Ak sa toto zmení, tzn. budeš chcieť mať lekára pre seba a dieťa na Slovensku, materskú z ČR nedostaneš.
Kde budeš rodiť je jedno

lavender21
15. aug 2017

@bona_dea a keď už poberám materskú a presťahujem sa na Slovensko, zaniká mi na ňu nárok? Ostávam v českej zdravotnej poisťovni, len si vybavím formulár aby som mala zdravotnú starostlivosť na Slovensku... mne vraveli že to posielajú na účet a je im jedno kde som... A nikde som nenašla že musím odvádzať do sociálne poisťovne aby som dostala pôrodné... Tak to je dosť nafigu... Ale keď je niekto nezamestnaný a neodvádza do sociálnej poisťovne tak nemá na pôrodné nárok?
@willacontella ty si dostala pôrodné na Slovensku?

bona_dea
15. aug 2017
kristina1325
autor
15. aug 2017

@bona_dea no neviem ci tvoje informacie su korektne pretoze ja mam uplne inak zistene veci..🙂 tak uvidime

willacontella
15. aug 2017

@lavender21 ano dostala som...otec dietata je tu zamestnany, ja a dieta tu mame trvaly pobyt, dieta tu ma pediatra...na slovensku som nikdy nebola zamestnana, len som tu studovala....matersku spm mala z cr, rodicak mam uz tu ( s cr uz nemama nic splocne, pracovny pomer bol ukonceny)

lavender21
15. aug 2017

@bona_dea Každopádne to skúsim podať, stratiť nemám čo 🙂 a snáď mi ho vyplatia...

@willacontella mám to úplne rovnako, po škole som sa hneď zamestnala v ČR, ja si pracovný pomer nechám bežať a aj rodičak skúsim vybaviť z čiech a snáď časom aj ďalšiu materskú ak sa nám podarí 😉